Çocuklarla Nitelikli Zaman Geçirmek Neden Önemlidir?

Çocuklarımızın gelişiminde onlarla nitelikli zaman geçirmek çok önemlidir, fakat ne kadar vakit geçirdiğimiz sandığımız kadar önemli mi? Birçok ebeveyn, çocuğuyla yeteri kadar vakit geçirmediği için kendini eksik ediyor. Gelin biraz geçmişe gidelim, eskiden nasılmış?

The Economist’in yaptığı 2017 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, bundan 50 sene önce anneler çocuklarıyla ortalama 52 dakika vakit geçiriyordu. Şimdilerde ise bu ortalama 104 dakika olmuş, yani tam iki katı bir artış söz konusu. Ancak bu nicel artış nitelik artışını beraberinde getirdi mi tartışılır. 

Aileler Kendini Eksik Hissediyor

Çocukla beraber geçirilen vakit artmasına rağmen, aileler hâlâ kendilerini suçluyorlar. Spora gittiklerinde ya da arkadaşlarıyla yemek yediklerinde kendilerine kızıyorlar. Sosyal medya da bu anksiyetenin artmasında önemli bir etken. Evde çocuklarıyla olan ebeveynlerin, çocuklarını gün içinde hayvanat bahçesine götürebiliyor olmasını ya da alfabeyi okula gitmeden öğretebildikleri için kendi çocuklarının geride kaldıklarını düşünüyorlar. Burada biraz iç ferahlatacak bir ayrıma gidebiliriz. Çocuklarla geçirilen vaktin kalitesi mi süresi mi daha önemlidir?


Aile ve Çocuk Derneğinin son yaptığı araştırmaya göre çocukların akademik başarılarında, davranışlarında ve duygusal iyilik hallerinde ailenin çocuğuyla ne kadar uzun süre vakit geçirdiği arasında bir ilişki olmadığını söylüyor. Bunun yerine, ne kadar kaliteli vakit geçirdiğiniz çok daha önemlidir diyor.

Çocukların, ebeveynlerle kaliteli zaman geçirmeye ihtiyaçları var. Bu kaliteli zaman, onların gelişim sürecinin en büyük yardımcısı oluyor. Yani çocuklarınızla durdurak bilmeden oynamanıza gerek yok.  Tüm gün girdiğiniz farklı ruh hallerini düşünün. Şimdi de çocuklarınızla tüm gün beraber olduğunuzu. Siz stresli olduğunuzda, çocuk bu stresi hissedecektir ve kendisi de huzursuz olacaktır. Önemli olan karşılıklı mutlu olabileceğiniz zamanları seçip nitelikli zaman geçirmektir.

 

Nitelikli Zaman Geçirmek

Kaliteli Vakit ve Akademik Başarı 

Kaliteli vakit geçirmek, onların daha uyumlu ve mutlu çocuklar olmasına yardımcı olurken akademik başarılarının artmasında da büyük rol oynuyor. Yapılan birçok araştırma, “kaliteli aile zamanı”na sahip olmanın, akademik başarıyla pozitif bir ilişkisi olduğunu göstermiştir.

Bebeklikten ilkokul çağına kadar çocuklar için tüm oyunlar aslında onlar için birer öğrenme deneyimidir. Küçük çocuklar oynarken, dinleme, sıralama ve sayma becerilerini geliştirirler. Bu nedenle, ilkokula kadarki dönemde direkt eğitime yönelik sıkıcı sayılabilecek aktiviteler yapmaya çalışmayın. Yazı yazmayı öğretmek ya da matematik işlemi yapmak için çabaladığınızda bundan kaçmak isteyebilirler. Onun yerine yaşlarına uygun, beraber eğlenebileceğiniz oyunlar tercih edin. 

Matematik becerilerini test eden oyunlar oynamak ya da bir bilim deneyi yapmak eğlenceli de olsa çocuğunuzun akademik başarısı için gerekli olan tek şey bu değildir. Bu materyalleri uygulamak, çocuğunuza okulda yardımcı olacaktır ancak ilişkinizi geliştirmeyecektir. Bununla birlikte, karşılıklı ilişkinizi geliştirmek, çocuğunuza okulda daha çok yardımcı olacaktır, bu yüzden kaliteli vakit geçirmek her şeye değer!

Çocuklarınızla sadece konuşmak bile, onların dil ve dinleme becerilerini artırmaya yardımcı olur ve bu da okula başladıklarında yaşıtlarına göre daha başarılı olmalarına yardımcı olacaktır. Çocuklarla oynamak, onların sosyal ve duygusal olarak da gelişmesine çok yardımcı olur. Bunlar da okulda arkadaşlık kurmalarına, öğretmeniyle iyi ilişki kurmasına sebep olacaktır.

 

Nitelikli Zaman Geçirmek

Çocuklarla Nitelikli Zaman Geçirmek için 10 Tavsiye

1. Kendi aranızda bir ritüel oluşturun. Herhangi bir şey olabilir. Çocuğunuz yatmadan önce beraber kitaplığın başında durup kitap seçmek, akşam yemeği için sofrayı beraber hazırlamak, dişlerinizi beraber fırçalamak gibi. Bunları neredeyse her gün beraber yapmaya dikkat edin. Ritüeller çocuklar için çok kıymetlidir.

2. Çocuğunuza her gün onu sevdiğinizi söyleyin, onun ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlatın. Aranızdaki ilişkinin kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır.

3. Beraber yemek yapın ve beraber sohbet ederek yiyin. Çok zamanınız yoksa dahi beraber elmayı yerken oturup birkaç dakika sohbet edin. 

4. Aktivitelerin zamanlarını planlayın. Ne zaman yemek yiyeceği, ne zaman uyuyacağını belirleyin ve bunları kesinlikle tamamlayın. Çocuklar her gün aynı zaman aralığında kalkmayı, yemek yemeyi, dışarı çıkıp parkta oynamayı sever.

5. Oyun oynayın, banyo yaptırırken ya da okula bırakırken bile oyun oynayın. Her küçük tatlı anının, büyük pozitif etkileri vardır. Beraber eğlenmek, ilişkinizi çok güçlendirecektir.

6. Teknolojik aletlerinizden tamamen uzak durun ve çocuğunuzla ilgilenin. Telefonlara bakmayın, sosyal medyada dolaşmayın ya da çocuğunuzla ilgilenirken televizyon açık olmasın. Odağınızın sadece çocuğunuz olduğunu hissetmesi gerekir.

7. Kısa vakit bile olsa beraber parka gidin, bolca eğlenin. 

8. Beraber ailecek çizgi/film izleyin. Çocuklarınızla beraber çizgi film izlemek ya da yaşına uygun bir film/dizi izlemekte sorun yoktur. Aile aktiviteleri çocuklar için çok önemlidir. Anne, baba, kardeşlerin tek bir yerde tek bir işi yapması, çocukların güven duygusunu geliştirir.

9. Hobi edinin, beraber taş boyayın ya da resim çizin, örgü örün, yemek yapın. Beraber bir şeyler yapın, ne yaptığınız çok da önemli değil. 

10. Sevdiği karakterleri taklit edin, onu güldürün. Hep gülün!

 

Nitelikli Zaman Geçirmek

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x