Odaklanma Yeteneğini Güçlendiren 9 Oyun

Abdulkadir Özbek

Odaklanma Yeteneğini Güçlendiren 9 Oyun Önerisi

Çocuklarda konsantrasyon ve odaklanma sorunu yaygın bir sorundur. Çocuğunuzun derslerine odaklanmasına ve konsantrasyon becerilerinin artırmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun bilgisayar, cep telefonu yerine normal oyuncaklarla, dikkati ve konsantrasyonu artıran oyunlar oynamasını sağlayın.

Hafıza oyunları

Hafıza Oyunları

Odaklanma Yeteneğini Güçlendiren 9 Oyun önerilerinden ilki “Hafıza Oyunları”. Düşünme, planlama ve hafıza kullanımı gerektiren odaklanma oyunları oynayarak bir çocuğun konsantre olma ve odaklanma becerisini güçlendirebilirsiniz. Örneğin; bulmaca, yapboz, hafıza kartı…

Sıralama oyunu

Sıralama ile konsantrasyon arasındaki güçlü bir bağlantı vardır. Tariflere uymak, masayı hazırlamak ve eşyaları alfabetik sıraya koymak, konsantrasyon güçlüğü çeken çocuklar için harika aktivitelerdir.

Oturma oyunu

Kıpırdamadan sandalyede en uzun süre oturma veya heykel gibi durma oyunu çocuğun zihin-vücut bağlantılarını güçlendirerek odaklanmayı geliştirir.

Farkı bul bulmacaları

Odaklanma Yeteneğini Güçlendiren 9 Oyun

Bunlar, çocuğunuzun uzun süre konsantre olmasını sağlar. Çocuğunuzun ayrıntılara bakarken odaklanmayı geliştirmesine yardımcı olur. 

Tekerlemeler

Odaklanma Yeteneğini Güçlendiren 9 Oyun önerisinden bir diğeri ise “Tekerlemeler”. Çocuğunuzun yaşına uygun zorlukta tekerlemeler ile konsantrasyon egzersizi yapabilirsiniz. 

Ne eksik oyunu

En sevdiği tekerleme, şarkı, sayı dizisi veya alfabeyi söylerken atlamalar yapın. Eksik kısmı bulmasını isteyin. Diğer bir seçenek de geriye doğru saymalarını sağlamak veya bir hikayeyi tersine anlatırmaktır.

Ortam dikkati dağıtmamalı

Yumuşak enstrümantal müzik ve yumuşak aydınlatma çalışma ortamındaki dikkat dağıtıcı ögeleri azaltabilir. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu vs kapalı olmalıdır. 

Ders malzemeleri ulaşılabilir olmalı

Çocuğunuzun bir şey almak için ayağa kalkmasına gerek kalmaması için gereken her şeyi elinizin altında tutun. 

Temel ihtiyaçlarını gidermiş olmalı

Sağlıklı beslenme, düzenli uyku, tuvalet ihtiyacı çalışmaya başlamadan önce halledilmiş olmalıdır. Herhangi bir beceri gibi, konsantrasyon da geliştirilebilir ve otomatik hale getirilebilir. İşin püf noktası tutarlı olmaktır. 

Paylaş
Yorum Yaz
2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x