Çocuklarınızla İzleyebileceğiniz Pedagog Onaylı 10 Film

Abdulkadir Özbek

Pedagog Onaylı 10 Film Önerisi

Çok sevgili anne babalar, hafta sonları özellikle çocuklarla baş başa kaldığımızda yaptığımız aktivitelerden bir tanesi de onlarla birlikte filmler izlemek oluyor. Çocuklarımızla birlikte film izlemeye karar verdiğimizde seçim süreci bizleri zorlayabilir. Özellikle son yıllarda çıkan platformlarda yüzlerce seçim içerisinden doğru filmi bulmak çok zor oluyor. Ben bu videoda sizlerle çocuklarımla izleyip keyif aldığım ve birazcık da aslında daha az bilinen filmleri sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Sizlerle paylaşacağım bu filmlerle ilgili önemli bir anekdot da şu, bu filmler pedagog onaylarından geçmiş, çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz kaliteli filmler. Bu tavsiye edeceğim filmler her ne kadar pedagog onaylı da olsa, 6 yaş üstündeki çocuklara hitap eden filmler. 

1- Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi / 2009 /  Yönetmen: Lasse Hallström / IMDb: 8.1

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edeceğim ilk film kızlarımla birlikte ağladığımız son film olan, Hachiko.
Biz bu filmi kızlarımla birlikte yeni izledik ama film 2009 yılında yayınlanmış. Dolayısıyla eski bir film ama birçok kişinin bu filmi hala izlemediğini gördüm. Bu film akita cinsi bir köpek ve sahibi arasındaki gerçek bir hayat hikayesini konu alıyor. Bu köpeklerin en temel özelliklerinden bir tanesi çok sadık köpekler olması ve burada da o bize o kadar güzel bir şekilde geçiyor ki, göz yaşlarını tutmanız imkânsız hale geliyor. Bu filmde anlatılan köpeğin hikayesi o kadar etkileyici ki, bugün bile Tokyo’nun Shibuya istasyonuna gittiğinizde bu köpeğin heykelini orada görmeniz mümkün. Bu muhteşem filmi çocuklarınızla göz yaşlarınızı tutamayarak izleyebilirsiniz. 

2- Sevginin Gücü / 2015 / Yönetmen: Kabir Khan / IMDb: 8.0

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edebileceğim ikinci film ise bir Hint filmi, Sevginin Gücü. Çocuklarınızla izlerken çok duygusal anlar yaşayacağınıza eminim. Filmin konusuna çok kısaca değinecek olursam. Bu filmde küçük bir kız Shahida, doğuştan konuşamıyor ve annesi onun tedavisi için Pakistan’dan Hindistan’a götürmeye karar veriyor. Fakat çıktıkları bu yolculukta bu küçük kız çocuğu kayboluyor. Onunla karşılaşan bir adam çocuğu ailesine kavuşturmak için inanılmaz bir çaba sarf ediyor.

3- Cennetin Çocukları / 1997 / Yönetmen: Majid Majidi / IMDb: 8.3

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edeceğim üçüncü film ise bir İran filmi. Filmin adı, Cennetin Çocukları. Cennetin çocukları kız kardeşinin ayakkabılarını kaybeden bir çocuğun onları bulmak için verdiği mücadeleyi ele alıyor. Majid Majidi’nin bu eserinde bir çift ayakkabıyı iki kardeşin nasıl paylaştığının hikayesi ele alınıyor. Özellikle çocuklarımıza şükür kavramının gelişmesi adına bu filmi birlikte izlemenizi muhakkak öneriyorum. 

4- Karga Yumurtası / 2015 / Yönetmen: M. Manikandan / IMDb: 8.4

Pedagog Onaylı 10 Film

Dördüncü tavsiyem iste şu ana kadar izleyene rastlamadığım bir film, Karga Yumurtası. Hindistan’ın varoşlarında yaşayan iki kardeşin hayatına odaklanan ödüllü bir Bollywood filmi. Periyana ve kardeşi Kaaka’nın babaları hapishanede çok fakir bir hayat yaşayan iki çocuğun tek hayali ise yeni açılan pizza salonundan bir dilim pizza yemek. Pizzanın tadını o kadar çok merak eden bu çocuklar para kazanmak zorunda ve işte bu zorlu mücadele filmin konusunu teşkil ediyor.

5- Temple Grandin / 2010 / Yönetmen: Mick Jackson / IMDb: 8.3

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edeceğim beşinci film ise 2010 yılında yayınlanan bir Amerikan yapımı. Gerçek bir hayat hikayesi, Temple Grandin. Tüm hayatı boyunca ailesi ve arkadaşları başta olmak üzere tüm çevresi tarafından yanlış değerlendirilen otistik bir kadının onlara unutulamayacak bir ders veren etkileyici hikayesini konu alıyor bu film. Bu filmi de çocuklarınızla gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. 

6- Can Dostlar / 2019 / Yönetmen: Tuğçe Soysop / IMDb: 5.7

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edeceğim altıncı film ise bir Türk yapımı filmin adı, Can Dostlar. Eskiden sık sık çocuklar mahallede bir araya gelip oyunlar oynarlardı ama son zamanlarda ellerini telefonlardan tabletlerden kaldırmıyorlar. Mahalleye yeni gelen bir çocuğun da ısrarıyla artık sokaklarda oyun oynamaya başlıyorlar. Bu filmi keyifle izleyebilirsiniz.

7- Hıçkırık / 2018 / Yönetmen: Siddharth Malhotra / IMDb: 7.5

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edeceğim yedinci film ise benim TRT’de izlediğim harika bir Hint filmi, Hichki yani hıçkırık. Bu film Tourette sendromuna yakalandığı için devamlı konuşurken kekemelik ve tıkanıklık yaşayan insanın öğretmen olma hayalini nasıl gerçekleştirdiğini anlatıyor. İlham veren bir hikâyeye sahip olan bu filmin çocuklarınızı da çok etkileyeceğine eminim. 

8- Wall-E / 2008 / Yönetmen: Andrew Stanton / IMDb: 8.4

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edeceğim sekizinci film ise çocuk sahibi olmadan eşimle birlikte izlediğim muhteşem bir animasyon filmi. Filmin adı, Wall-E. Film tüketim çılgınlığını insan türünün kendi yaşadığı doğal çevreye nasıl zarar verdiğine dair önemli yorumlar yapıyor ve özellikle teknolojinin esiri olmuş tembellikten tükenmiş bir insan profilinin nelere sebep olabileceğini çok güzel anlatıyor. Bu filmi de özellikle çocuklarınıza çevre duyarlılığı kazandırmak adına izletebiliriz.

9- Komşum Totoro / 1988 / Yönetmen: Hayao Miyazaki / IMDb: 8.2

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edeceğim dokuzuncu film ise bir çizgi film. Japon yönetmen Hayao Miyazaki’nin muhteşem eseri Komşum Totoro. Annelerinin hastalığı nedeniyle yattığı hastanenin yakınında bir yerine taşınan iki kız kardeşin evlerinin yakınındaki ormanda yaşayan yaratıklarla olan ilişkilerini anlatıyor Komşum Totoro. Yaklaşık bir buçuk saat süren bu film her karesiyle bir baş yapıt olmaya aday.

10- Mucize / 2017 / Yönetmen: Stephen Chbosky / IMDb: 8.0

Pedagog Onaylı 10 Film

Sizlere tavsiye edeceğim son film ise Julia Roberts’ın baş rollerinde oynadığı Mucize, Wonder.Bu film yüzünde ciddi bir deformasyon olan bir çocuğun kendisini sıradan bir okulda ifade etmeye çalışmasının hikayesini konu alıyor. Özellikle son zamanlarda akran zorbalığının çok arttığını göz önünde bulundurursak farklılıklara hoşgörüyle yaklaşmaları için çocuklarımızla birlikte izleyeceğiniz harika bir film bu.

Sizlerle pedagogların da onayından geçmiş 10 tane harika paylaştım. Umarım çocuklarınızla keyifle izlersiniz. Tabi bunun dışında onlarca film daha var. Sizler de yorumlara beğeniyle izlemiş olduğunuz filmleri yazarak bizlerin bunlardan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. 

Paylaş
Yorum Yaz
3.4 24 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x