Çocuklarınızla İzleyebileceğiniz En İyi 25 Animasyon Film

Abdulkadir Özbek

En iyi 25 Animasyon Film Önerisi

Animasyon, genellikle az ya da çok modern bir araç olarak düşünülse de, 1906’dan beri sineme dünyasında önemli bir yer tutuyor! Geçen yüzyıl boyunca eğlendirmek, bilgilendirmek ve duygusal zenginlik oluşturmak için sürekli gelişerek inanılmaz noktalara geldi.

“En iyi 25 animasyon film listemizi” hazırlarken, çocuklarınızın yaratıcılığını geliştirmek için mutlaka izlenmesi gereken filmlerden tutun kült animasyonlar olarak kabul edilen filmlere kadar çok geniş bir liste oluşturmaya özen gösterdik. Filmlerin hepsi birbirinden sürükleyici, eğlendirici, komik ve öğretici hikayelere, unutulmaz güzellikte karakterlere ve büyüleyici bir dünyaya sahip. 

Unutmayın, çocuklarınızla birlikte kaliteli zaman geçirmenin en iyi yollarından birisi de birlikte film izlemek. Üstelik sadece kaliteli zaman geçirmenizi sağlamakla kalmaz, çocuklarınızın yaratıcılığını, bilgisini, empati seviyesini ve duygusal zekasını geliştirmeye yardımcı olursunuz.

Filmleri izledikten sonra çocuklarınızla film hakkında sohbet etmek, çocuğunuzun fikirlerini almak onun düşünce ve yaklaşımlarını öğrenmenize, çocuğunuzu daha fazla tanımanıza yardımcı olur. Filmler üzerinden çocuğunuza aktarmak istediğiniz iyi kötü değerleri daha kolay aktarabilir, anlamasını ve içselleştirmesini de yardımcı olabilirsiniz.

Haydi ne duruyorsunuz. Sizin için özenle seçtiğimiz, tüm dünyanın en beğendiği filmlerimizden birisini açıp, patlamış mısırlarınızı da alarak rahat koltuklarınıza yerleşin ve çocuklarınızla birlikte gülmenin, eğlenmenin, duygulanmanın ve birlikte değer biçilemez aile anılar biriktirmenin keyfini çıkarın.

Sizin için hazırladığımız en iyi 25 animasyon film listesinde tüm zamanların en çok sevilen animasyon filmlerine yer verdik. İşte en iyi 25 animasyon film listemiz:

1 – Ruhların Kaçışı / Spirited Away (2001)

En İyi 25 Animasyon Film

Ruhların Kaçışı, Hayao Miyazaki’nin en değerli yapıtlarından biridir. Küçük Chihiro ve ailesi yeni bir kasabaya taşınmıştır. Taşınma esnasında geçtikleri bir tünel aracılığıyla geçtikleri fantastik dünya onları büyüler fakat bu büyü kısa bir süre sonra bozulacaktır. Asık suratlı küçük Chihiro, tanrılar, cadılar ve ruhların yönettiği ve insanların canavarlara dönüştüğü bir dünyaya girmiştir ve ailesini kaybetmiştir.

2 – Aslan Kral / Lion King (1994)

En İyi 25 Animasyon Film

Vahşi Afrika’da henüz doğan bir aslan, doğadaki düzenin tamamen değişeceği bir döneme tanıklık edeceğinden habersizdir. Kral olan babasının veliahtı olan Simba, ormanın kötülüklerle ve kötü hayvanlarla dolu olduğunu görecektir. Sorumluluklarını üstlenme ve sorunları çözme konusundaki becerisi ormanın kurallarını değiştirecektir.

3 – Ateşböceklerinin Mezarı / Grave of the Fireflies (1988)

En İyi 25 Animasyon Film

Akiyuki Nosaka’nın yarı biyografik romanından uyarlanan bu filmde 2. Dünya Savaşı’nın derinden sarstığı iki küçük kardeşi anlatıyor. Seita ve Setsuka annelerini savaşta kaybetmişlerdir ve babaları da savaşta olduğu için akrabalarının yanına gönderilirler. Orada kalmak istemeyen iki kardeş evden kaçarak kendilerini sokaklara atarlar. Ancak bu kaçış savaşın ortasında sokakta verilen bir yaşam mücadelesine dönüşecektir.

4 – Senin Adın / Your Name (2016)

En İyi 25 Animasyon Film

Bu filmde, ayrı yerlerde yaşayan ama birbirlerine sıkıca bağlanan iki yabancının hikayesi anlatılıyor. Mitsuha, dağların arasında babası, büyükannesi ve kardeşiyle birlikte yaşamaktadır. Babasının seçim kampanyalarıyla ilgilenmekte ve hayatından pek de memnun değildir. Taki ise Tokyo’da yaşayan, günlerini çalışarak ve arkadaşlarıyla eğlenerek geçiren bir gençtir. Tokyo’da yaşamanın hayalini kuran Mitsuha, bir gün rüyasında Tokyo’da yaşayan bir erkek olduğunu görür; Taki de kendisini dağların arasında yaşayan bir kız olarak görmüştür. İki genç tuhaf bir şekilde birbirlerine bağlanacaktır.

5 – Örümcek Adam: Örümcek Evreninde / Spider-man Into the Spider-verse (2018)

En İyi 25 Animasyon Film

Brooklyn’li Miles Morales, yeni okuluna uyum sağlamakta zorlanmıştır. Annesi ve babası yalnızca yetenekli öğrencilerin alındığı bir özel okula giden çocuklarının başarılı olduğunu görmek ister fakat Miles okulla çok ilgili değildir. Miles bir gün radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır ve özel güçleri olan bir süper kahramana dönüşür. Gerçek bir süper kahraman olmak ve kötülerle savaşabilmek için süper kahraman olmanın sorumluluklarını öğrenmelidir. 

6 – Coco (2018)

En İyi 25 Animasyon Film

Küçük Miguel, Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’a hayrandır ancak Cruz hayatını kaybettiği için onunla tanışması mümkün değildir. Miguel her gününü onun şarkılarını dinleyerek geçirir. Günün birinde ünlü gitaristin gitarını bulur ve çalmasıyla birlikte kendini Ölüler Diyarı’nda bulur. 

7 – Vol-i / Wall-e (2008)

En İyi 25 Animasyon Film

Uzak bir gelecekte insanoğlu aşırı kirlilikten dolayı Dünya’yı terk edip başka bir gezegene göç etmiştir. Dünyayı çöplerden temizleme görevi ise sevimli robot Vol-i’ye verilir. Bu çöplükten kendine yeni bir dünya yaratan Vol-i oldukça yalnız kalmıştır ancak diğer bir robot olan Eve’nin gelmesiyle bu yalnızlık sona erer. İki robot, aralarındaki ilişkiyi tüm zorluklara rağmen ayakta tutmaya çalışır.

8 – Prenses Mononoke / Princess Mononoke (1997)

En İyi 25 Animasyon Film

Ashitaka huzurlu bir yaşam sürerken bir gün ormandan bir kötülüğün geldiğini fark eder. Orman Tanrısı, sınırsız gücünü kullanarak dokunduğu her şeyi yıkıyor ve yoluna devam ediyordur. Ashitaka, küçük bir kızı Orman Tanrısı’ndan korumak ister ancak lanetlenir. Lanetinden kurtulması için ise ona sadece Ormanın Ruhu yardım edebilir. Ormanın Ruhu’nu aramak için çıktığı yolculuk tehlikeli bir yolculuk olacaktır. Ashitaka bu yolda korkularıyla yüzleşecektir.

9 – Oyuncak Hikayesi / Toy Story (1995)

En İyi 25 Animasyon Film

Andy oyuncaklarını çok sever ve bir oyuncak koleksiyonu yapmaktadır. Andy’nin oyuncaklarla ilgili bilmediği bir şey vardır; o yokken bütün oyuncakları canlanmaktadır. Bir gün Andy son model bir oyuncak olan Buzz Lightyear hediyesi alır. Gelen bu hediye, oyuncakların arasında tartışmalar çıkmasına sebep olacaktır.

10 – Klaus: Sihirli Plan / Klaus (2019)

En İyi 25 Animasyon Film

Smeerensburg’un yeni potacısı bencil Jesper ile kasabanın münzevi oyuncakçısı Klaus arkadaş olmuştur. Bu beklenmedik dostluk soğuk ve karanlık kasabaya neşe getirir ve asırlık bir kan davasını bitirir.

11 – Yukarı Bak / Up (2009)

En İyi 25 Animasyon Film

Tesadüfen yolları kesişen iki çocuğun hikayesinin anlatıldığı bu filmde maceracı ve meraklı Ellie’nin hayali dünyayı gezmektir. Sessiz ve utangaç Carl ise Ellie’nin bu hayalini gerçekleştirmeyi istemektedir. Ellie ve Carl birlikte büyürler, evlenirler ve birlikte yaşlanırlar. Ellie öldükten sonra Carl ondan kalan tek şeyi, onun hayalini gerçekleştirmek için çalışır.

12 – Oyuncak Hikayesi 3 / Toy Story 3 (2010)

En İyi 25 Animasyon Film

Andy artık büyümüştür, üniversiteye gidecektir. Ancak uzun zamandır oynamadığı oyuncakları çok endişelidir çünkü onlara ne olacağını bilmiyorlardır. Andy oyuncakları toplayıp çatı katına koymak ister, yaşanan bazı tersliklerin sonucunda oyuncaklar kendilerini bir kreşte bulurlar ve terk edildiklerini düşünürler. 

13 – Yürüyen Şato / Howl’s Mowing Castle (2006)

En İyi 25 Animasyon Film

Sophie kendine hiç güveni olmayan bir genç kızdır ve haksız bir şekilde Kötülükler Cadısı tarafından ihtiyar bir kadına dönüştürülmüştür. Sophie eski haline dönmek ister ve bunu yapabilecek birini bulmak için yola koyulur. Bir gün Sophie ilginç bir makinenin içine girer. Bu, Howl adındaki bir büyücünün şatosudur. Sophie burada temizlikçi olarak çalışmaya başlar. Bu şatoda yaşayan cinlerden birisi de Sophie ile aynı durumdadır. Onlar kendilerini bu durumdan kurtarmaya çalışırken ülkede bir savaş başlar.

14 – Komşum Totoro / My Neighbor Totoro (1988)

En İyi 25 Animasyon Film

Satsuki ve Mei iki kız kardeştir. Anneleri hasta olunca profesör olan babalarını da ikna edip annelerine daha yakın olabilmek için hastanenin yakınında kırsalda bir eve taşınırlar. Zaman geçtikçe iki küçük kız evde onlarla birlikte başka varlıkların da yaşadığını fark etmişlerdir. 

15 – Koe No Katachi (2016)

En İyi 25 Animasyon Film

Sağır bir kız olan Shoko, arkadaşı Shoya’nın ona uyguladığı zorbalıklardan dolayı başka bir okula geçiş yapmak zorunda kalmıştır. Shoya ise kendini bir anda gelecekle ilgili bir planı olmayan ve hiç arkadaşının olmadığı bir şekilde zorbalığa uğrarken bulur. Yıllar sonra affedilmek için yola koyulur.

16 – Soul (2020)

Joe Gardner bir ortaokulda müzik öğretmenidir ve bir caz piyanisti olmanın hayalini kuruyordur. Bir gün New York sokaklarında gezinirken bir anda kanalizasyona düşer. Fakat burası aslında başka bir dünyaya açılan kapıdır. Joe’nun nasıl geri döneceğini bulması gerekmektedir.

17 – Kurt Çocuklar / Ookami Kodomo no Ame to Yuki (2012)

Hana üniversiteye giden 19 yaşında bir genç kızdır, üniversitede tanıştığı sessiz ama yakışıklı bir gence âşık olur., Genç Hana’ya kurt adam olduğunu açıklar. Masal gibi bir aşk yaşayan çiftin iki çocukları olur ve çocuklar da babaları gibi hem insan hem de kurttur. Baba aniden ölmüştür ve Hana çocuklarıyla birlikte şehirden uzakta ıssız bir dağ evine taşınır. 

18 – Ters Yüz / Inside Out (2015)

Bu filmde küçük Riley’nin babasının işi nedeniyle San Francisco’ya taşınmasıyla hayatının nasıl değiştiği anlatılıyor. Riley’nin artık yeni bir evi, yeni bir okulu ve yeni arkadaşları olacaktır. Ancak Riley’nin duyguları karmakarışıktır. Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü, Riley’ye tavsiyeler vermektedirler ama Riley yeni hayatına alışmaya çalışırken duyguları işleri biraz zorlaştırır. 

19 – Denizin Şarkısı / Song of the Sea (2014)

Ben ve Saoirse iki kardeştir. Babalarıyla birlikte küçük bir adanın tepesinde yaşarlarken babaanneleriyle birlikte daha güvenli bir yere taşınırlar. Bir gün Ben, Saoirse’nın güçlü deniz perisi olduğunu fark eder. Kötü cadıyı yenerek sihirli varlıkların güçlerini geri almalarına yardım etmek isterler.

20 – Mary ve Max / Mary and Max (2009)

Mary ve Max birbirinden çok farklı iki mektup arkadaşıdır. Mary Avustralya’da yoksul ailesiyle birlikte yaşayan 8 yaşındaki bir kızdır. Max ise Amerika’da yalnız yaşayan, asosyal ve obez, 44 yaşındaki bir savaş gazisidir. Mary ve Max birbirlerine yazdıkları mektuplarla dost olurlar.

21 – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin / How to Train Your Dragon (2010)

Berk Adası’nda yaşayan Vikingler geçimlerini balıkçılık ve avcılıkla sağlamaktadırlar. Ejderhalar ise bu adadaki tek sorundur. Geceleri evlere saldırıp ateşe veren, insanların yiyeceklerini ve hayvanlarını çalan ve hatta insanları öldüren ejderhalar artık insanların bir numaralı düşmanı olmuştur ve insanlar da ejderhaları öldürmeye çalışıyordur. Ancak bir gün, gençlerden biri özel bir tür ejderhayı öldüremez ve onu ormana götürüp serbest bırakır. Ejderhayla aralarında bir arkadaşlık başlar.

22 – Kayıp Balık Nemo / Finding Nemo (2003)

Palyaço balığı Marlin, karısının zamansız ölümünden sonra oğlu Nemo’ya yalnız bakmaya başlamıştır. Nemo için oldukça endişelenir ancak Nemo’nun başının çaresine bakması gereken zamanlar gelmiştir. Nemo deniz altı dünyasının okulunda eğitim görmeye başlar. Marlin’in korktuğu başına gelmiştir, oğlu bir gün arkadaşlarıyla oynarken bir anda kaybolur.

23 – Sevimli Canavarlar / Monsters Inc. (2001)

Şehirlerine enerji sağlayabilmek için, canavarların çocukları korkutup çığlıklarını almaları gerekmektedir. Şimdiye kadar her çocuk canavarlardan korkmuş olsa da bir tanesi onlardan hiç korkmaz ve peşlerine takılıp canavarların dünyasına gelir. 

24 – The end of Evangelion (1997)

Neon Genesis Evangelion’un son bölümü olan bu filmde Melek’in yenilgisiyle Shinji Ikari depresyona girer. SEELE ve NERV organizasyonları arasında tüm insanlığın kaderini değiştirecek bir savaş başlar. 

25 – Rüzgârlı Vadi / Nausicaä of the Valley of the Wind (1984)

Dünyadaki son büyük savaştan sonra endüstri çökmüştür ve bunun üzerinden 1000 yıl geçmiştir. Çöller, tehlikeli böcekler, zehirli bitkiler dünyayı sarmış ve bazı mantar türleri zehirli gazlar yaymaktadır. Gittikçe azalan insan ırkı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Nausicaä, az sayıda insanın tarımla uğraştığı ve böcekler ve mantarlarla mücadele ederek yaşadığı Rüzgâr Vadisi’nin prensesidir. Bir gün prenses, dünyayı eski haline getirmenin yolunu bulur.

BONUS 1 İnanılmaz Aile / The Incredibles (2004)

Bir zamanlar çok ünlü bir süper kahraman olan Bob (Mr. Incredible), hayatlarının çok yorucu olduğunu düşünerek eşi ve çocuklarıyla birlikte daha sakin bir hayata geçmeye karar verir. Eski süper kahraman Bob’a yıllar sonra özel bir görev gelir. Yaşadığı sakin hayattan sıkılan Bob özel görevi hemen kabul eder ama bu özel görevde işler yolunda gitmeyince eşi ve çocukları da bu özel göreve dahil olmak zorunda kalır.   

BONUS 2 – Zootropolis: Hayvanlar Şehri – Zootopia (2016)

Zootropolis, medenileşmiş hayvanları bir arada yaşadığı büyük bir şehirdir. Polis teşkilatına yeni katılan tavşan Judy, numaracı tilki Nick’in üzerine atılmaya çalışılan gizemli bir olayı tilki Nick ile birlikte olup çözmeye çalışır. 

BONUS 3 – Ratatuy – Ratatouille (2007)

Yemeğin bir sanat olduğunu düşünen ve tek hayali büyük bir aşçı olmak olan fare Remy ailesinin tüm istemeyişine rağmen büyük bir aşçı olmak için Paris’in yolunu tutar. Şans eseri kendini Paris’in en ünlü restoranlarından birinin altında bulan Remy burada yeni işe başlayan Linguini ile arkadaş olarak gizli bir anlaşma yapar.

Paylaş
1 Yorum
4.6 15 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Login

1
0
Would love your thoughts, please comment.x