Çocuklar için 4 Güvenli Uygulama Önerisi

Abdulkadir Özbek

Çocukların Kullanabileceği 4 Güvenli Uygulamalar

Sosyal medya ve teknoloji artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve çocuklarımız da bu dönemin içine doğdular. Onları teknolojiden tamamen uzak tutmak onlara haksızlık olacağı gibi dijital platformlarda ne kadar vakit geçirdiklerini kontrol etmemek de yanlış olacaktır. Bu kontrolün adına “dijital ebeveynlik” deniyor.  İngiltere’de bulunan Aile Online Güvenlik Enstitüsü, iyi dijital evyenler olmak için yapılacak şeyleri 7 maddede sıralıyor:

  • Onlarla dijital dünyadaki tehlikeleri konuşun, açık olun
  • Önce kendinizi dijital dünya hakkında eğitin
  • Temel kurallar koyun ve uygulayın
  • Sosyal medyada arkadaşı olun, takip edin ama stalk yapmayın
  • Onlardan öğrenin, siz onlara öğretin ve kutlayın
  • Onlara iyi birer dijital rol model olun
  • Ebeveyn kontrolü sağlayan uygulamaları belli bir yaşa kadar kullanın

Son maddede görüyoruz ki ailelerin kontrolü belli bir yaşa kadar gerekli. Buna ek olarak London School of Economics’in 2018 yılında 2032 aile ile yaptığı araştırmaya göre, ailelerin %30’dan fazlası çocuklarının ekranda geçirdikleri süre ile ilgili sorun yaşadığını belirtmiş.

Dijital dünyada geçirilen süre kadar bu süreyi nasıl kullandıkları önemlidir. Bunları tamamen kontrol etmek ya da ortak kararlar alarak dijital dünya deneyimlerini belirlemek mümkün olabilir. Ayrıca, çocuğunuzun farkında olmadan tehlikeli web sitelerine girmesi de mümkün olabilir. Bu tehlikeyle karşılaşmamak için de size hangi güvenli uygulamaları ve araçları kullanabileceğinizi derledim.

1- Google Family Link

Çocuklar için 4 Güvenli Uygulama Önerisi


Family Link, Google’ın ücretsiz şekilde ebeveynlere sunduğu bir kontrol uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde, çocuklarınız internette gezinirken, oyun oynarken veya cep telefonunuzu kullanırken onlara yol göstererek temel dijital kurallar belirlemenize olanak sağlıyor. Ne kadar süre ekran başında zaman geçirebileceğini belirleyebiliyor istediğiniz zaman da cihazı uzaktan kilitleyebiliyorsunuz.

13 yaş altındaki çocuklar için sizin Google hesabınıza bağlı olan çok benzer bir alt hesap açıyor. Bu şekilde, indirmek istediği uygulamaları onaylayabiliyor ya da indirmesini engelleyebiliyorsunuz.

Hangi uygulamaların çocuğunuz için uygun olabileceğini belirlemek de her zaman kolay olmayabiliyor, bu yüzden Family Link uygulaması size uzmanlar tarafından seçilmiş uygulamaları gösteriyor ve öneriyor. Siz de çocuğunuzdan önce bu uygulamaları deneyip sonra kendisini rahat şekilde yalnız bırakabilirsiniz.

2- Youtube Kids

Çocuklar için 4 Güvenli Uygulama Önerisi


Youtube daha dikkatli olunması gereken bir platform. Youtube dünya genelinde 1.5 milyardan fazla kullanıcısı olan ve dünyanın en büyük ikinci arama motoru haline gelen bir uygulama. Her gün ortalama 4 milyar video izleniyor çünkü sizin ilginizi çekecek başka bir video öneriyor ve size o videoya sürüklüyor adeta, farkında olmadan diğer videoyu izlemiş oluyorsunuz ve çok çeşitli reklamlar da sunabiliyor.  Yani çocuğunuza güvendiğiniz bir çizgi film açtınız, ardından bittiğini fark etmezseniz çocuğunuz kontrolünüz dışındaki yeni bir çizgi filmi açabilir. 

Bu korkuyu yaşamamak veya azaltmak için Youtube Kids uygulamasını kullanabilirsiniz. Burada, videolar çocuklar için filtreleniyor ve uygunsuz olan videolar, çocuğunuzun karşısına çıkmıyor. Ayrıca YouTube, Family Link uygulamasıyla etkileşimli çalışıyor. Bu sayede, izlediği videolar ve geçirdiği süreleri takip edebiliyorsunuz.

3- KidRex Arama Motoru

Çocuklar için 4 Güvenli Uygulama Önerisi

Çocuklar elbet ki ellerinde teknolojik bir alet olduğunda sadece YouTube kullanmıyorlar. Google’ı açıyor ve merak ettiklerini arıyorlar. Ebeveynleri bu konuda rahatlatmak isteyen Google, 2016’da KidRex arama moturunu piyasaya sundu. Çocuklarınız için uygun olmayan içerikleri ortadan kaldırıp onlara güvenli bir internet deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Çocuğunuz herhangi bir şey aradığında, uygunsuz ve cinsel içerik barındıran siteleri tarıyor ve onları çocuğunuzun arama sonuçlarından kaldırıyor. Çocuğunuz kendi için uygun olmayan anahtar kelimelerle arama yaptığında ise site otomatik olarak arama yapmasına izin vermiyor ve bir uyarı sayfası çıkarıyor.

4- Messenger Kids

Çocuklar için 4 Güvenli Uygulama Önerisi

Çocuklar için güvenli uygulamalar için son önerim ise tamamen çocuklar için ücretsiz görüntülü ve mesajlaşma uygulaması olarak tasarlanan Messenger Kids. Çocuklara arkadaşlarıyla birlikte dijital ortamda güvenli bir buluşma ortamı sunuyor. Akıllı telefonlar ve tabletlere indirilerek kullanılabiliyor. Ebeveynler çocuklarının arkadaş listesini yönetebiliyor ve ayrıca çocuklar da filtreler, çıkartmalar ve oyunlar gibi özelliklerle arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirebiliyor. Ayrıca bu uygulamada reklam ve uygulama içi satın alma özelliği de yok.

Çocuğunuz sizin arkadaşlarınızla konuşmanızı kıskandığında ya da arkadaşlarını özlediğinde ona böyle güvenli bir alternatif sunabilirsiniz.


Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x