7 Türkçe Destekli Matematik Uygulamaları

Abdulkadir Özbek

Türkçe Destekli Matematik Uygulamaları

Matematik uygulamaları; çocukların matematik becerilerini geliştirmek, gelecekteki başarıları için oldukça önemlidir. Matematik öğreniminin daha iyi olması için öğrenmeyi eğlenceli hale getirecek uygulamalarla çocuklar yeni bilgi ve kavramları daha iyi özümsemiş olur.

1- Matletik K-8 (10 – 14 yaş):

Matematik Uygulamaları

İstanbul Üniversitesi Teknokent ortamında geliştirilen Matletik yazılımı, her düzeyde matematik eğitiminin elektronik temelli desteklenmesi için gerekli içerikleri ve aplet teknolojisini uluslararası normlarda üreten bir markadır. Matletik Ortaokul uygulaması 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için hazırlanmış olup Milli Eğitim Bakanlığının güncel matematik müfredatının tamamını içerik olarak kapsayan dört adet e-kitap ve aplet olarak isimlendirilen yüzlerce sanal ve dinamik nesneden oluşmaktadır.

2- Khan Akademisi (4-17 yaş):

Matematik Uygulamaları

Khan Academy, öğrencilerin yaygın matematik problemlerini çözerken temel matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan öğretici matematik kaynakları sunmaktadır.

3Buzzmath (8 – 14 yaş):

Matematik Uygulamaları

Buzzmath 3 aşamadan oluşur. Her aşamada, öğrencilerin tamamlaması gereken, matematik sorularını yanıtlayacakları ve belirli bir müfredatta ilerleyecekleri bir dizi görev vardır. 

4- Matific (5- 12 yaş):

İnteraktif ve ilgi çekici içeriklerle hazırlanmış olan Matific etkinlikleriyle çocuklar, eleştirel düşünmeyi ve problem çözmeyi öğrenir.  Pedagojik olarak hazırlanan içerikler matematik kaygısını azaltarak, çocukları eğlenceli bir keşif macerasına çıkarır.

 5- MatHome Eğitici Matematik Oyunları (6- 14 yaş):

Mathome uygulaması ilkokul ve ortaokul öğrencilerine matematiği sevdirmek için geliştirilmiştir. Müfredata uygun hazırlanmış haftalık program ile öğrenciler matematiği oynarken öğrenir.

6- MentalUp ( 4-13 yaş):

Çocuklar için özel olarak hazırlanan pedagojik ürün sertifikasına sahip olan MentalUP oyunları, çocukların problem çözme becerilerini geliştirir. Kıyaslama, mantık kurma ve aritmetik becerilerinin gelişimine destek olur. 

7- GeoGebra ( 16+):

GeoGebra; geometri, cebir, hesap tabloları, grafik, istatistik ve kalkulüsü eğitimin her seviyesi için tek bir makinede bir araya getiren bir dinamik matematik yazılımıdır. Dünya çapında öğrenme ve öğretmedeki yenilikleri ve fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (FETEMM) eğitimini destekleyen önde gelen bir dinamik matematik yazılımı sağlayıcısıdır. Ayrıca GeoGebra 1 milyonun üstünde ücretsiz ders kaynaklarını içeren bir çevrim içi platform sunmaktadır. Bu kaynaklar öğrenci ilerlemelerinin gerçek zamanlı olarak gözlemlenebildiği GeoGebra Ders aracılığıyla kolaylıkla paylaşılabilmektedir.

Matematikle ilgili daha önce hazırlamış olduğum farklı içeriklere instagram sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x