Farkındalık Yaratan Eğitici Uygulamalar

Abdulkadir Özbek

Eğitici Uygulamalar

Eğitici uygulamalar; Dünyamız, canlılar ve geleceğimiz açısından oldukça önemli bir konu ve çocuklar, dünyanın farklı bölgeleri hakkında ve 21. yüzyılda karşılaştığımız zorluklar hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu listede, çocuklar için her yaşa uygun, eğlenceli ve küresel konular hakkında bilinçlendirici uygulamalar ve oyunlardan bazılarını bulabilirsiniz.

1- Aquation (9+ yaş) 

Eğitici Uygulamalar

Tatlı suya erişim oyunu ile çocuklar, suyun önemi, seçim yapma, strateji ve denge konularını güçlendirici simülasyonda su kaynakları hakkında küresel olarak düşünme fırsatı bulur. Dünyanın su krizini çözmek için neler yapılması gerektiğini ve suyu dikkatli bir şekilde yönetmenin önemini kavrar.

2- Stop Disasters! (12+ Yaş)

Çocukların bir topluluğun başına gelen önemli bir olayı farklı bir bakış açısıyla izleyeceği çevrimiçi bir simülasyon oyunudur. Bir sonraki felakete hazırlandıktan sonra çocuklar, vahşi bir yangının evleri yutup yerle bir etmesini veya binaların tepesinden kopan bir kasırgayı izliyor. 

3- Mayan Mysteries (10+ yaş)

Maya kültürüyle ilgili ayrıntıları ortaya çıkarmak için yolculuklarında kaşifleri takip ettikleri hikaye tabanlı bir oyundur. Oyuncular, Maya uygarlığı hakkında, coğrafi ayrıntılarından tarihsel önemine ve aradaki her şeye kadar hakkında çok şey okurlar. Oyunculara okudukları hakkında sorular sorar ve devam edebilmek için soruları doğru cevaplamak gerekir. 

4- National Geographic Çocuklar (6+ yaş)

National Geographic Kids dergisinin çevrimiçi uygulamasıdır. Bu site, eğitici oyunlar, çocuklara uygun bilgiler ve avlarını takip eden hayvanları gösteren videolar içeriyor. 

5- News-O-Matic: Reading for Kids (7+ yaş)

7-13 yaş arası çocuklar için etkileşimli, abonelik tabanlı bir haber okuyucu olduğunu platformudur. Uzmanlar tarafından yazılan hikayeleri çocuk psikologları inceler.  Çocuklar için uygun bir yaş aralığı seçebilir. Çocuklar, sitenin Haber Odası bölümünde yer alabilecek sorularını ve çizimlerini kullanıcı adlarıyla birlikte gönderebilirler. 

 6- Barefoot World Atlas: (5+ Yaş):

 Barefoot World Atlas’ın çocuklara, hayvanlara, tüm insanlara ve dünyadaki diğer ilgi alanlarına interaktif bir bakış sağlayan bir eğitim uygulamasıdır. Çocuklar döndürerek, sıkıştırarak ve yakınlaştırarak ilgilerini çeken bir şey bulup, açıklamalar ve fotoğraflar aracılığıyla bu konuda daha fazla bilgi edinebilirler. 

7- Maggie’s Earth Adventures (8+ Yaş):

Çocuklarına dünyanın dört bir yanındaki çevre sorunlarını öğretmek için tüm konu alanlarında ücretsiz, ilgi çekici etkinliklere sahip olduğunu bir uygulama.  Deneyimli öğretmenler, Maggie, köpeği Dude ve birçok kültürden arkadaşlarının yer aldığı animasyonlu eko-dramalara dayanan öğrenme etkinlikleri bulunmaktadır. Etkinliklere ulaşmak için kaynakları korumak ve gezegene yardım etmek gerekiyor.

Eğitici Uygulamalarla ilgili daha önce hazırlamış olduğum farklı içeriklere instagram sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x