Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Abdulkadir Özbek

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek

Yazılım sürekli değişen, harika kariyer seçenekleri sunan ve gelişen bir endüstridir. Bu nedenle, yeni teknolojiler geliştikçe hemen hemen her sektörde yazılıma olan ihtiyaç artmaktadır. Bu ihtiyaç yazılım geliştiricilerine olan ilgiyi de arttırmaktadır. Dünya giderek dijitalleşirken, belirli yazılım uygulamaları oluşturabilecek insanlara daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. 

Yazılım geliştiriciler, yazılım programları oluşturmak için yaratıcı ve teknik becerilere sahip olan kişilerdir. Bir işletmenin ihtiyacını giderene kadar, günlerinin çoğunu yazılım geliştirmek ve test etmek için harcarlar. Bir ekip halinde veya kendi başlarına, evden veya ofiste çalışabilme imkanına sahiptirler.

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Yazılımcılar, programlama becerilerini yeni yazılımlar oluşturmak ve mevcut uygulamaları güncellemek için kullanırlar. Problem çözmeyi seven yaratıcı biriyseniz ve yazılım alanında kendinizi geliştirmenin yollarını arıyorsanız 9 temel önerilerime göz atabilirsiniz.

1- Online Topluluklara Katılın

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Yazılım geliştiricileri birbirleriyle iletişim halindedir. Böylece birbirlerinin fikirleriyle yeni fikirler üreterek bilgilerini güncel tutarak yaratıcılıklarını ve başarılarını arttırırlar.

Online topluluklar, fikirleri geri döndürmek için benzer düşüncelere sahip insanlarla arkadaşlıklar kurmanın, ağ kurmanın ve geliştirmenin iyi, bir yoludur. StackOverflow, FreeCodeCamp, GitHub gibi topluluklara katılarak her seviyedeki yazılım geliştiricileri için sorular ve tavsiyelere ulaşarak başlayabilirsiniz.

2- İlgili Kitapları Okuyun

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Yazılım geliştirme becerilerinizi geliştirmenin en etkili yollarından biri sürekli çalışmaktır. Bu konuda yazılmış birçok iyi kaynak bulunmaktadır. Yazılım geliştirmenin her yönü hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretebilir. Ayrıca daha önce bilmediğiniz bazı yeni ipuçlarını ve püf noktalarını keşfetmenize de yardımcı olabilirler.

Kitaplar yazılım geliştirme hakkında derinlemesine bilgi edinmenizi sağlayacaktır. 

Abaküs Kitap yayınevinin “Yeni Başlayanlar İçin Programlama Seti “olan kitap serisinden başlayabilirsiniz.

3- Günlük Tutun

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Günlük tutmak, katıldığınız topluluklarda ve okuduğunuz kitaplarda edindiğiniz önemli bilgileri ve püf noktalarını hatırlamanız için size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kodlamada karşılaştığınız zorlukları, onlardan neler öğrendiğinizi ve bu zorlukları nasıl aştığınızı da not alabilirsiniz. 

İki ayrı günlük tutmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlk günlük günün her saati üzerinde çalıştığınız şeyleri kaydettiğiniz günlük olmalıdır. Çalışırken aldığınız notları veya gün içinde aklınıza gelen her türlü fikri de bu günlüğe yazabilirsiniz. Bunu yapmak, elde etmek istediğinizi ve gerçekte elde ettiğiniz şeyi karşılaştırmanıza yardımcı olacağından, size perspektif kazandıracaktır.

İkinci günlüğünüze ise, başladığınızdan beri yazılım geliştirme hakkında öğrendiğiniz her şeyi yazabilirsiniz. Bu günlük, ilerledikçe öğrendiğiniz tüm yeni şeyleri yansıtmak için düzenli olarak güncellenebilir. Ayrıca geçmişte öğrendiğiniz önemli bir şeyi unuttuğunuzda hatırlamanın en iyi yoludur.

4- Sabırlı Olun

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Yazılıma yeni başlayanlar genellikle ilerleme aşamasında motivasyonlarını kaybedebilirler. Fakat sadece siz değil her yazılıma başlayanlar farklı aşamalarda bu durumla karşılaşabilir.

 Yeni başlayanlara, Facebook bilgi güvenliği Etsy yazılımı geliştiricisi, “İyi bir programcı olmak uzun bir zaman ve bir sürü sıkıcı akşam alıyor”, ayrıca, “İyi bir kod yazabilmeniz için önce yüz binlerce satır yazmanız gerekir. “Demiştir.

Pes etmeden önce herkesin farklı bir öğrenme stili olduğunun farkına varmak gerekiyor. Bunun çözümü için öğrenme sitilinizi yakalayana kadar farklı kaynakları ve kitapları deneyebilirsiniz.

Birçok ünlü yazılımcı birden fazla deneme yanılma yoluyla ve kendisine uygun ilginç projeler seçerek yazılımı öğrendi. Bu şekilde siz de, sıkışıp kaldığınızda ve ilginizi kaybettiğinizde, kendinize ilginç gelen için kişisel projeler geliştirip ilerleme ve başarma hissine sahip olarak öğrenmenizi arttırabilirsiniz.

5- Başka projelerin orijinal kodunu inceleyin

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Bir Yazılımcının, başka biri tarafından yürütülen ilgisini çeken projeleri mutlaka vardır. Becerilerinizi geliştirmek için siz de ilginizi çeken özel projeleri inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz bir alanda açık kaynak kodlu bir proje seçip her detayını inceleyebilirsiniz. 

GitHub veya Bitbucket’e platformlarından öğrenebileceğiniz birçok projeyi keşfedebilirsiniz. Yüksek kaliteli kodları incelemek size birçok şey öğretecektir. Ayrıca yeni yöntemler geliştirmeniz ve farklı denemeleriniz için size ilham verecektir.

6- Başkalarıyla Nasıl Çalışacağınızı Öğrenin

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Yeni şeyler öğrenmenin bir başka yolu da başka insanlarla projeler üzerinde çalışmaktır. Yalnız çalışmak yeni şeyler öğrenmenizi zorlaştırır ve daha yavaş yol almanızı sağlar.

İş birliği halinde olmak, bir sorun üzerinde çalışırken kodları birden çok parçaya ayırarak bunlar arasında daha iyi ara yüzler oluşturmak ve tasarım aşamasını daha kaliteli oluşturmanızı sağlayacaktır. Size rakip olup, sizinle farklı fikirde olan bir grup yazılımcıyla çalışmak sizin daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. 

Yeni başlayanlar, alanında iyi yazılımcılarla iletişim halinde olmalı ve geri bildirim almaya çalışmalıdır. Kodunuzu gözden geçirecek yazılımcılardan alacağınız geri bildirimler, sizi düşünmeye ve kodu daha iyi anlamaya zorlayacaktır. 

Ücretsiz olarak size yardımcı olabilecek uzmanları Twitter grupları ve iRC kanallarından bulabilirsiniz. Kod inceleme, hata ayıklama ve online programlama için yazılım mentörü bulabileceğiniz ücretli yardım platformları da bulunmaktadır.

7- Yeni Bir Dil Öğrenin

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Bilginizi genişletmeniz açısından yeni bir programlama dili öğrenmek, daha iyi bir programcı olmanıza yardımcı olacaktır. Böylece becerilerinizi geliştirebilirsiniz. En çok kullandığınız yazılım dilinden farklı bir dil öğrenmeniz size çok yönlü düşünme becerisi kazandıracağından farklı kaynak kodlarını okuyabilme açısından önemlidir. Yeni bir dil öğrenmeye başlamak için ilgili yazılım kitaplarını, çevrimiçi yazılım platformlarını ve yazılım konferanslarını takip edebilirsiniz.

8- Sadece Kod Yazmayın – Çözümler Oluşturun

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Bir problemi anlamak kod yazmaktan daha önemli olabilir. Sorunu anlamazsanız, bu sorunu kodla çözemezsiniz. Projeler üzerinde çalışmak işletmelerin bakış açısını öğrenmenize yardımcı olur. 

Yazılım yapmanın en önemli kısmı problemleri anlayıp ona uygun çözüm algoritmaları geliştirmektir. Yazılım yapmak keyifli olduğundan bazen sadece kod yazmaya odaklanırız. Bu durum problemi anlamamızı ve çözüm geliştirmemizi zorlaştırabilir. Bu yüzden İşletmelerin ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçlara nasıl çözüm geliştirdiklerini anlamak oldukça önemlidir. Problemlere uygun çözüm algoritmaları oluşturduktan sonra öğrendiğiniz yazılım mimarisini yeni problemlere uygun yazılımla hayata geçirebilirsiniz.

9- Hata Yapmaktan Korkmayın – Pratik yapın! 

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 Temel Tavsiye

Bir şey üzerinde ne kadar araştırma, tekrar ve pratik yaparsak o kadar çok öğreniriz.

Diğer herhangi bir aktivitede olduğu gibi, yazılıma da ara verebilirsiniz. Ancak eski bilgilerinize tekrar anımsamak ve yeni gelişmeleri yakalamak için ekstra bir çaba harcamanız gerekebilir. Bundan dolayı iyi bir programcı olmak için çok fazla pratiğe ihtiyacınız var. Düzenli olarak yaptığınız kodlama pratikleri sizi güncel tutarak yeni projeler geliştirmenize olanak sağlar.

Bu pratiklerde başarısız olmak sorun değil. Pratiğinizi arttırdıkça başarabildiğinizi de göreceksiniz. Kodlama, tamamen başarısız olmak ve bir şeyleri düzeltmek ve bir şeyleri daha iyi yapmayı öğrenmekle ilgilidir. Kodları oluşturdukça ve zayıf alanları görüp üzerinde çalışabilirsiniz. Böylece daha iyi kodlar geliştirme fırsatınız olur.

Nasıl daha iyi geliştireceğiniz konusunda tavsiye almanız gerektiğinde yazılım geliştiricilerinden kodunuzu gözden geçirerek hatalı olduğunuz kavramlarda size rehberlik ederek düzeltmenize yardımcı olmasını istemekten çekinmeyin. 

Kaynakça:

https://www.codementor.io/

https://cloudemployee.co.uk/

Paylaş
Yorum Yaz
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x