Çocuklar için Kutu Oyunu Önerileri

Abdulkadir Özbek

Çocuklarınızla Birlikte Keyifle Oynayabileceğiniz Kutu Oyunu Önerileri

Tüm uzmanlar, çocuklarınızla oyun oynayın diyor, sizlerden bana “hocam ne oynayalım?” diye birçok soru geldi. Gelen bu sorulara yanıt vermek adına sizlere farklı yaş grupları için kutu oyunları derledim. Tabii ki çocuklarınızla kutu oyunu oynamak zorunda değilsiniz ama her zaman onlarla oynarken yeni bir oyun türetemeyebiliyoruz. Böyle durumlarda kutu oyunları çok kurtarıcı olabilir. Ayrıca, liseye giden çocuklarınızla vakit geçirmek için de neler yapabileceğinizi çok soruyordunuz, bence en güzel aktivitelerden biri bu kutu oyunlarıdır. Şimdi birbirinden eğlenceli kutu oyunu önerilerine gelin birlikte bakalım!

Kutu Oyunu Önerileri

1- Ekosistem Besin Zinciri Oyunu – 3+

Hepimiz var olan ekosistemin içerisinde bir parçayız. Bu sistemi çocuklarımızın anlaması için kurgulanmış çok eğlenceli bir oyundur.

Bu oyun sayesinde, oyuncular, orman ekosistemini tanırken bitkilerin ve ayrıştırıcıların ekosistem döngüsündeki yerini anlayacaklardır. Çocuğun doğaya olan merakını pekişitirir ve doğayı keşfetme isteğini kazanır.

Oyun kartlardan oluşuyor ve her kartta her canlının renkli bilimsel çizimine ek olarak, o canlının ne ile beslendiği ve o canlı ile beslenen canlıların bilgilerini içermektedir. 

Oyun 50 farklı canlıyı ve 4 büyük bilim insanını teslim eden kartlardan oluşuyor ve kendi ekosisteminizi kuruyorsunuz. Oyun beş yaş üzeri her yaştan insana hitap eder.

Genelde bu tip oyunlarda, en çok savaşan ve yırtıcı olanın kazandığı kurgular olur, bu oyunda ise üyelerin iş birliği yaptığı ve besin zinciri oluşturduğu bir tasarım var. 

2- Kawkaba Takımyıldız Oyunu – 5+

Kutu Oyunu Önerileri

Çocuklarımızın gökyüzünü ve doğayı anlaması, kavraması ve uzaya karşı bir merak kazanması için harika bir oyun olan Kawkaba iki veya daha fazla kişi ile oynanabilir. Oyuncular takımyıldızlarını tanırken astronominin birçok kavramı ile de tanışacaklardır. 


Her oyun kartında bir takımyıldızının 4 farklı dilde ismi, komşu takımyıldızları ve hangi kategoriye ait olduğu bilgisi bulunur. Kartın üzerinde bulunan şekillerle, yıldızları görebildiğiniz bir yerde onları bulmayı çalışabilirsiniz. 

88 takımyıldızını ve farklı astronomi kavramlarını öğrenebilecek hem de 4 büyük bilim insanını temsil eden kartlar ile de oyun kazanmaya çalışırken onları da tanıyacaklardır. 5 yaş ve üzeri için her yaştan meraklısının keyif alabileceği harika bir oyundur.

Ev dışında da, dışarıya çıktığınızda, pikniğe gittiğinizde, tatil beldesinde, yani şehirden uzak olup yıldızları görebileceğiniz her yerde büyük keyif alabileceğiniz keşifler sağlar.

Kutu Oyunu Önerileri

3- Risk, 10+ 

Gelmiş geçmiş en başarılı askeri strateji oyunu olarak anılan Risk oyunu, 10 yaş üzeri herkesin çok keyif alabileceği bir oyun. Ailecek, müthiş bir keyif alabilirsiniz.

Minyatür bir orduyu komuta ederek dünyanın hakimi olmaya çalışılıyor oyunda. Oyuncular, ordularının başına geçiyor ve diğer oyuncuların ordularını yok etmek için çalışıyorlar ve en iyi kumandan olmak için savaşıyorsunuz. Hem şansa hem de en iyi stratejiye sahip olan ise en üstün kumandan oluyor. 

Dünya üzerindeki bir haritadan oynanan Risk, beş ayrı farklı renge boyanmış bölgede oyuna başlanıyor ve süvari, topçu ve piyadelerden oluşan piyonlarla diğer bölgeleri fethetmeye çalışıyorsunuz. Zar ile kader belirlenen bu oyunda, gizli görev kartlarıyla oyunun eğlence dozu artıyor ve mücadelenin seyri bu kararlarla değişebiliyor.

Kutu Oyunu Önerileri

4- Arkerobox, 5+
Çocukların dünya kültür miraslarına karşı farkındalık kazanmaları için deneyim odaklı kazı setleridir. Bir yandan kazı gerçekleştirirken diğer yandan sette bulunan soru kartlarını cevaplarlar ve harita üzerinde bulunan müzeye bu eserleri yerleştiriyorlar.

Çocuklara müthiş bir deneyim sağlıyor, keşfetme duygularını pekiştiriyor, arkeolojiye dair bir farkındalık ve merak yaratıyor, dünyadaki kültürel miraslara ilgi ve alaka yaratır, kazı sürecinde motor becerilerini geliştirir.

5- Monopoly, 8+

Kutu Oyunu Önerileri

Monopoly, bir masa oyunudur. Aslında hep duymuşuzdur bu oyunu çünkü 103 ülkede, 37 farklı dilde basılarak uluslararası bir popüler kültürün parçası olmuştur. Oyunda, oyuncular oyun tahtası etrafında hareket etmek, mülk satın almak ve ticaret yapmak ve bunları evler ve otellerle geliştirmek için altı taraflı iki zar atıyorlar. Oyuncular, onları iflasa sürüklemek amacıyla rakiplerinden kira topluyorlar.

Şans ve Topluluk Sandığı kartları ve vergi kareleri yoluyla da para kazanılabilir veya kaybedilebilir; oyuncular, birkaç koşuldan birini yerine getirene kadar hareket edemeyecekleri hapse girebilir. Oyunun çok sayıda ev kuralı vardır ve yüzlerce farklı sürümün yanı sıra birçok yan ürün mevcuttur.

Bu oyunu 8 yaş ve üzeri çocuklarla oynayabilirsiniz. Paraları kontrol etmek, emlak piyasasındaki alış-satışları gözlemlemesi ve karar mekanizmasına dahil olması çocuklar için heyecanlı olabilir.

Kutu Oyunu Önerileri

6- Scrabble, 10+

Scrabble bir kelime oyunu. Oyun tahtası üzerine dizilebilen harflerden oluşan scrabble ile oyuncular, farklı puan değerine sahip harf taşlarını dizerek kelimeler yaratıyor. Puanlar harflerin puan değerine ve oyun tahtası üzerindeki ödüllü karelere göre veriliyor. 

Burada, oyuncular, harflerin puan değerlerindne ve oyun tahtası üzerindeki ödüllü karelerden en iyi şekilde faydalanabilecek konumu bulmaya çalışır ve harf kombinasyonlarını oluşturur. Bu oyun oyuncuların hem kelime haznesini geliştirir hem de çokça eğlendirir!

Kutu Oyunu Önerileri

7- Catan, 10+

Bir adaya ulaşan ilk kavim olduğunuzu düşünün. Köyün temellerini atıyorsunuz, yolları siz yapıyorsunuz, toprakları siz ekiyorsunuz. Diğer oyuncularla ticaret yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz kaynakları elde etmeye ve sonrasında ticaret yapmaya çalışıyorsunuz.

Adadaki topraklar ve kaynaklar sınırlı, dolayısıyla da adaya hakim olabilmek için büyük bir rekabet sizi bekleyecek. Stratejinin iyi belirlenmesi, rakip hamleleri iyi anlamak ve tahmin etmek kritik. Çocuklarla beraber oyunu oynamak çok keyifli ve eğlenceli anlara sahip olmanıza neden olacaktır.

Kutu Oyunu Önerileri

 8- Tabu, 12+
 
Genç yaş grubunun vazgeçilmez oyunu olan tabu, hem aileyle hem de dostlarla beraberken çok eğleneceğiniz bir oyun. Bir kelimeyi yasaklı kelimeleri kullanmadan anlatmanız gerekiyor ve bu hem zihni hem hafızayı hem de dikkati canlı tutmayı amaçlıyor.

Aynı zamanda kişiler arası özel hikayaler var ise, bazı kelimelerde bunlar gün yüzüne çıkıyor ve daha eğlenceli oluyor!

Tabu XL ise biraz da ha yeni ve geliştirilmiş oyun kurgusuna sahip, sizi mor bir kukla ve yeni kurallar ile karşılıyor. 

Bu sefer kelimeleri mor kukla ile anlatarak sessiz sineme oynarmış gibi kullanıyorsunuz, bazı bölümlerde çizim yapmanız gerekiyor! Kelimeyi çiziyorsunuz. Birçok farklı beceriyi bir arada kullanmayı gerektiren tabu, ailecek oynanabilecek en eğlenceli oyunlardan biri.


Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x