Çocuklara Sevginizi Göstermek İçin 12 Öneri

Abdulkadir Özbek

Çocuklara Sevginizi Göstermek İçin 12 Öneri

Sınırsız ve koşulsuz sevgi ve şefkat çocukları daha güçlü kılar. Daha fazla sevgi ve şefkat; daha güçlü, daha sağlıklı çocuklar yaratır. Daha az sevgi ve şefkat; daha savunmasız, kendine güvenmeyen, sosyal açıdan beceriksiz çocuklar yaratır. Sevgi ve şefkat; yemek, barınak ve su kadar önemlidir. Bir çocuğun temelini bunlar oluşturur.

Karşılıksız ve sınırsız sevgi verin

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden ilki; Karşılıksız ve sınırsız sevgi, çocuğun genel zihinsel sağlığını geliştirir ve korur. Sevgi, çocuğu fiziksel olarak daha sağlıklı kılar. Sevgi, çocuğun beyin gelişimini ve hafızasını güçlendirir. Sevgi, ebeveyn ve çocuk arasında daha güçlü bir bağ yaratır. Sevgi, çocuğun daha cesur ve çok yönlü hale getirir.

Sabahları mutlu uyandırın

Sabahları Mutlu Uyandırın

Bunun için öncellikle çocuğun her sabah mutlu uyanması sağlanmalıdır. Araştırmalara göre, bir çocuğun gün içerisindeki en önemli zamanları; tam uykudan uyandıktan sonraki ilk 3 dakika, kreşten veya okuldan eve döndüklerinde geçirdikleri ilk 3 dakika, günün, uyumadan önceki son üç dakikası olduğunu gösteriyor. Bu zamanlara dikkat edilmelidir. Çocuğun mutlu uyanması, okuldan eve dönünce güzel karşılanması ve yatmadan önce ebeveynle iyi vakit geçirmesi çok önemlidir.

Göz teması kurun ve etkili dinleyin

İletişimde göz teması kurulması ve etkili dinlenmesi çok önemlidir. Çocuğun gözlerine bakılmalı ve söyledikleri dinlenmelidir. Çocuklar ebeveynin dikkatinin ne zaman dağıldığını bilir. Ebeveynleri için önemli olmadıklarını hissedebilirler. Çocuk konuşmak istediğinde (özellikle ergen çocuklar) yapılan iş bırakılmalı, çocukla göz teması kurulmalı ve ilgi gösterilmelidir. Ona dinlendiğini belirten sorular sorulmalıdır. Eğer o anda yapılan işi bırakılamıyorsa bu ona söylenmelidir. Çocuktan, yapılan iş bitinceye kadar size birkaç dakika izin vermesi rica edilmeli ve işin ardından iletişime devam edilmelidir.

Sorular sorarak konuşturun

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden bir diğeri sorular sorarak onu konuşturun. Sevildiğini ve değer gördüğünü hissettirmek için çocukla etkili iletişim kurulmalıdır. Çocuğun mizacını tanımak, dinlemek, anlamak ve etkileşimi artıracak sohbetler yapılmalıdır. Çocuk bir şey anlatırken dinlenmeli ve ona sorular sorulmalıdır. Tek sorulan soru “Okul nasıl geçti?” olursa konuşma çok hızlı biter. Bunun yerine çocuğun hayatında olup bitenlerle ilgilenildiğini gösteren açık uçlu sorular sorulmalıdır. Örneğin onlara bugün ne öğrendikleri, ne keşfettikleri, dinlediği müzikler ya da izlediği filmler sorulabilir.

Eğlenceli rutinler oluşturun

Eğlenceli Rutinler Oluşturun

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden bir diğeri ise Eğlenceli rutinler de “sen seviyorum ve sana değer veriyorum” hissinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Rutinlerin pahalı ya da gösterişli olması gerekli değildir. Bu rutinler sayesinde çok değerli kalıcı ortak anılar oluşturulabilir. Örneğin ayda bir çocuğu okuldan sonra dondurma yemeye götürülebilir. Her perşembe yeni bir park veya kütüphane keşfedilebilir. Pazar günleri aile pikniği yapılabilir. Kesin olan bir şey varsa bu tarz basit rutinlerin çocukla özel bağlar kurulmasına yardımcı olduğudur.

Sürekli hatalara odaklanmayın

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden bir diğeri çocuklarınızın yaptıkları hatalara odaklanmayın. Çocuk ne hata yaparsa yapsın, sevileceğini bilmelidir. Bunun için çocuğun ya da ebeveynin yapmış olduğu hatalara çok fazla odaklanılmaması gerekir; çünkü herkes hata yapar, özellikle de öğrenirken. Ebeveynler de çocuklar gibi yeni bir öğrenme sürecinden geçerler. Çocuk hayatı, anne baba ise ebeveynliği öğrenir. Ebeveynler kendi hatalarına çok fazla takılmayarak çocuğun da bunun sadece hayatın bir gerçeği olduğunu anlamasına yardımcı olabilir. Önemli olanın hatalardan ders almak olduğunu, onları takıntı haline getirmek olmadığını anlamak, göstermek ve içselleştirmesini sağlamak çok önemlidir.

Teşekkür cümleleri kurun

Teşekkür cümleleri kurun

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden bir diğeri ise teşekkür cümleleri kurun. Çocuğa düzenli olarak teşekkür etmek, şükran ya da minnettarlık duygularını göstermek de önemlidir. Örneğin, dağıttıkları odayı topladığında teşekkür edilebilir. Yiyecekleri sofraya taşımaya yardım ettiğinde ona minnettarlık gösterilebilir. Unutulmaması gereken en önemli şey her insan gibi çocukların da övgülere ve onaylamaya ihtiyacı olduğudur.

Fikirlerine değer verin

Sevgi ve değeri göstermenin bir başka yolu da çocuğun fikirlerine değer vermektir. Birine fikri sorulduğunda, kendini önemli hisseder ve saygı duyulduğunu düşünür. Aynı şey çocuklar için de geçerlidir. Çocukların düşüncelerini paylaşmasına izin verilmelidir. Tabii bu, yönetimin çocuğa verilmesi anlamına gelmemesi gerekir. Sadece onun fikirlerine değer verildiğini, saygı gösterildiğini hissettirecek seviyede olması gerekir.

Çabayı takdir edin

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden en önemlilerinden biri çocuğunuzun çabasını takdir edin. Bu sadece çocuğun sevildiğini ve takdir edildiğini hissetmesine yardım etmekle kalmaz, özgüvenini de artırır! Olumlu tepkiler ve takdir, çocuğun övülen davranışı tekrar etmesine ve içselleştirmesine yardımcı olur.

Okulda, kursta, sosyal hayatta çocuğun önemli etkinliklerine katılmak, onun yanında olmak da sevgi ve değer hissinin artmasını sağlar. Yıl sonu gösterilerinde ikinci sıradan sahnedeki çocuğa el sallanması ve fotoğraflar çekip kameraya kaydedilmesi, çocuk açısından çok değerlidir. Her çocuk sevdiklerine öğrendiklerini göstermek ve onları etkilemek ister. Kendisiyle gurur duyulmasını ister. Onaylandığını, sevildiğini ve değer gördüğünü hissetmesi için ebeveynlerinin kendisiyle gurur duyduğunu görmeye ihtiyacı var.

Cesaretlendirmeye özen gösterin

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden bir diğeri ise cesaretlendirmeye özen göstermeniz. Çocukların özgüvenini geliştirebilmesi için cesaretlendirmeye de çok ihtiyaçları var. Olumlu bir benlik duygusu, çocuğa verilebilecek en harika armağanlardan birisidir. Korktuklarında, gerildiklerinde veya üzüldüklerinde, üstesinden gelmelerine yardımcı olunmalıdır. Teşvik edici ve destekleyici sözlerin çocuğun üzerinde kalıcı ve olumlu etkisi olur.

Verdiğiniz sözleri tutun

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden en önemlilerinden bir diğeri ise verdiğiniz sözleri tutun. Değer hissini geliştirmek için çocuklara verilen sözler tutulmalıdır. Vaat edilen bir şey için heyecanlanmanın ardından sonuç gelmediğinde yaşanılan hayal kırıklığının nasıl bir his olduğunu hepimiz biliriz. Bu, aynı şekilde çocukları da çok etkiler. Eğer çocuğa hayvanat bahçesine gitme sözü verildiyse, bu söz tutulmalıdır. Çocuğa sigarayı bırakma sözü verildiyse, bırakılmalıdır. Sözler yerine getiremeyecekse verilmemelidir. Tutulmayan sözlerin, özellikle gençler üzerinde kötü etkileri olabilir. Sözler tutulmazsa ve bu alışkanlık haline getirilirse, çocuk ebeveyne güvenemez. Ebeveyni öngörülemez ve güvenilmez olarak görmeye başlayabilir. Sevilmediğini ve yeterince değer verilmediğini düşünebilir.

Her fırsatta sarılıp, sevdiğinizi söyleyin

Çocuklara sevginizi göstermek için 12 öneriden sonuncusu ise her fırsatta sarılıp, sevdiğinizi söyleyin. Son olarak her fırsatta çocuğunuza onu çok sevdiğinizi söyleyin ve sarılın. Seni seviyorum demek ve sarılmak için asla bir sebebe ihtiyaç yok. Çocuğunuza asla yeterinden fazla “seni çok seviyorum” diyemezsiniz. Sevgi sınırsızdır. Özellikle babalar çocuklarına sevgilerini tam olarak ilettiğinde çocukların duygu gelişiminde devasa bir etki yaratmaktadır. Şimdi, evet hemen şimdi, hemen yanına gidip ya da arayarak sevginizi paylaşabilirsiniz!

Paylaş
Yorum Yaz
4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x