İstanbul’daki En İyi 7 Kütüphane

Abdulkadir Özbek

İstanbul’daki En İyi 7 Kütüphaneyi keşfetmeye hazır mısınız?

Ders çalışırken, araştırma yaparken, tez yazarken veya YKS, KPSS gibi hayatınız değiştiren büyük sınavlara hazırlanmak için en uygun yerler kütüphanelerdir.

Türkiye’nin en çok okula ve üniversiteye ev sahipliği yapan şehri İstanbul’da kendinizi kaptırıp saatlerce ders çalışabileceğiniz birçok kütüphane var. Bunların bir kısmı halka açık bir kısmı ise sadece öğrencilerin yararlanabildiği kütüphaneler.

Size en yakın veya tarzınıza en uygun İstanbul’daki en iyi 7 kütüphaneyi bulabileceğiniz rehberimize göz atın.

Atatürk Kitaplığı

İstanbul’da ders çalışılacak en güzel yerlerden bir tanesi de Atatürk Kitaplığı’dır. Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden olan Atatürk Kitaplığı’nda 500 bine yakın kitap bulunuyor. İstanbul’daki en iyi 7 kütüphaneden biri olan Atatürk Kitaplığı geniş kitap seçeceğinin yanı sıra mimari özellikleriyle de dikkat çekiyor.  Ödünç kitap verme, eski ve yeni eserlerin dijital ortamda sunulması gibi hizmetler de veriyor. Atatürk Kitaplığının en önemli özelliği ise resmi tatiller dışında 7 gün 24 saat açık olması.

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6 Taksim, Beyoğlu – İstanbul

Açık Olduğu Saatler: 7 Gün / 24 Saat

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

1884’te Kütüphane-i Umumi-i Osmani ismiyle kurulan kütüphane, muhteşem bir tarihi yapıda yer alıyor. Türkiye’nin ilk devlet kütüphanesidir. Beyazıt Devlet Kütüphanesi, bakımlı ve rahat okuma salonları, geniş arşivi, zengin e-kitap ve sesli kitap koleksiyonuyla İstanbul’da gidilmesi gereken en güzel kütüphanelerden biri. İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde yer alan Beyazıt Devlet Kütüphanesi haftanın 7 günü 24 saat açık olan kütüphanelerden.

Adres: Turan Emeksiz Sok. No: 6 34126 Beyazıt – İSTANBUL

Açık Olduğu Saatler: 7 gün / 24 saat

Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi

Tarihe, edebiyata ve özellikle el yazması kitaplara ilgi duyanların mutlaka görmesi gerek bir diğer kütüphane, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi. Kütüphane, yazma eserlerin dijital kopyalarını görüntüleyip, temin edebileceğiniz önemli bir arşive sahip. İçinde 150’yi aşkın koleksiyon bulunan kütüphanede tarihi çok eski veya dünyada tek nüsha yazmaların yanı sıra cilt, tezhip, minyatür, hat ve ebru gibi geleneksel sanat örneklerini de görebilirsiniz. İstanbul’daki en iyi 7 kütüphaneden biri olan Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde işitme engelliler için sinevizyon sunumları yapılmakta.

Adres: Ayşe Kadın Hamam Sok. No: 27 Fatih – İSTANBUL

Açık Olduğu Saatler: Haftanın 7 günü 08.30 – 23.00

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

İstanbul hakkında araştırma yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken ilk durak İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi. İstanbul’daki en iyi 7 kütüphaneden biri olan İstanbul Araştırmaları Enstitüsünde kitaplar dışında fotoğraf, harita, gazete kupürü ve müzik notalarına da ulaşmanız mümkün. Modern ve ferah mimarisiyle de içinde keyifli vakit geçirebileceğiniz kütüphane yalnızca araştırmacılara ve öğrencilere değil halka da hizmet veriyor.

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 47 Tepebaşı, Beyoğlu – İstanbul

Açık Olduğu Saatler: (Pazar günleri kapalı), Pazartesi – Cuma: 09.00 – 17.30, Çarşamba: 09.00 – 20.00, Cumartesi: 10.30 – 17.00

İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)

İstanbul Anadolu Yakası’nın en güzel kütüphanesidir.  Yaklaşık 295 bin kitap ve yaklaşık 4 bin süreli yayın bulunan kütüphanede önemli isimlerin kitap koleksiyonları da bulunuyor. İSAM Kütüphanesi’nden yüksek lisans, doktora öğrencileri ile akademisyenler yararlanabiliyor.

Adres: Altunizade, İcadiye Bağlarbaşı Cad. No: 40 Üsküdar – İstanbul

Açık Olduğu Saatler: Haftanın 7 günü, 09.00-23.00 arası

Merkezefendi Şehir Kütüphanesi

İstanbul’daki en iyi 7 kütüphaneden biri de Merkezefendi Şehir Kütüphanesi; Merkezefendi Camii ve Mezarlığı, Yenikapı Mevlevihanesi, Panaroma 1453 Tarih Müzesi gibi tarihi ve turistik noktalara da kolayca gidilebilecek bir yerde bulunuyor. Belirli gün ve saatlerde ücretsiz çay, kahve ve çorba ikramı yapılan kütüphane için tam anlamıyla öğrenci dostudur.

Adres: Merkezefendi Mah. Dere Sok. No: 7 Zeytinburnu – İstanbul

Açık Olduğu Saatler: 7 gün / 24 saat

Kadın Eserleri Kütüphanesi

1990 yılında 5 kadın akademisyen tarafından kurulan Kadın Eserleri Kütüphanesi, Balat‘taki tarihi bir binada yer alıyor. Kütüphanede 12.000’in üzerinde kitap, kadın sanatçıların bağışladığı eserler, gazete kupürleri bulunuyor.

Adres: Balat, Kadir Has Kavşağı No: 8 Fatih – İstanbul

Açık Olduğu Saatler: 09.00- 18.00 (Hafta İçi)

Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x