Öğrencilerle Oynanacak Oyunlar

Abdulkadir Özbek

Öğrencilerle Oynanacak Oyunlar için Buzkıran Oyun Önerileri

Uzun bir aradan sonra okullara dönüyoruz. Bu süre zarfında öğretmenler de öğrenciler de sınıflarından mahrum kaldı. Bu eksiği kapatmak ve daha hızlı adapte olmaları için öğretmenlerimize aradaki buzları kıracak bazı buzkıran (icebreaker) oyunlar önerdim. Öğrencilerinizle hem eğlenecek hem de hızlıca sınıf ortamına tekrar adaptasyon sağlayabileceksiniz.

Öğrencilerle Oynanacak Oyunlar

İlkokul Öğrencileri için Buzkıran Oyun Önerileri:

1. Ayakkabı Oyunu

Her çocuk ayakkabılarından birini çıkarır ve ayakkabısını halının ortasına koyar. Çocuklar sırayla bir ayakkabı seçip kime ait olduğunu tahmin ederler. Bu isimleri öğretmek ve öğrenmek için harika bir oyun olabilir.

2. Öğrenci Röportajı

Öğrencilerle Oynanacak Oyunlar

Öğrenciler birbirleriyle ortaklık kurmalarını sağlayın. Öğretmen olarak bir soru sorun ve iki taraf da cevabını kağıda yazsın. Paylaşma zamanı geldiğinde çocuklardan partnerini tanıtmasını isteyin ve sorunun cevabına verdiği olası cevabı isteyin.

3. Ortak Resim

Büyük bir A3 kağıt alın ve 5 bölüme katlayın, her bölüm başlığını etiketleyin, omuzlar, kollar, bacaklar, ayakkabılar/ayaklar – Sınıftaki herkese yetecek kadar fotokopi ile çoğaltın. Sonrasında herkesten bütün bir bedeni oluşturmaları için diğer parçaları bulmasını isteyin. Sınıfta biraz fazla ses çıkabilir ama bu oyunda herkesin birbirine ihtiyacı var. Ekip çalışmasını çok kuvvetlendiren eğlenceli bir oyun.

4. Oyun Hamuru

Öğrencilerle Oynanacak Oyunlar

Günün başında her çocuğa “Sabah Çalışması” olarak oynaması için masasında otururken oynayabileceği bir parça oyun hamuru verin. Daha sonra çocuklardan hamuru kullanarak kendileri için özel bir şey yapmalarını isteyin. Daha sonra her çocuktan yaptıklarını sahneye çıkarak anlatmasını isteyin. Çocukların akranlarına iltifat etmelerine veya soru sormalarına izin verin.

5. Rulo

Bir rulo tuvalet kağıdı hazırlayın ve öğrencilerden nedenini söylemeden istedikleri kadar kağıt almalarını isteyin. Tüm sınıf tuvalet kağıtlarından payına düşeni aldığında, her kağıdın küçük gruplarının onlara soracağı bir soruya karşılık geldiğini gösterin. Bunu şeker parçalarıyla da yapabilirsiniz.

6. Resim Tamamlama

Sınıfı gruplara bölün ve hepsine bir kağıt verin. Her grubun 3 dakika içerisinde bir şeyler çizmesini isteyin. Sonrasında kağıtları karıştırarak tekrar dağıtın. Yine 3 dakika vererek başka bir grubun çizdiği resmi tamamlamalarına izin verin. Kağıt büyüklüğüne göre turları planlayabilirsiniz. En sonda ise bu resimleri panoya asarak “Ressam burada ne demek istemiş?” konulu sohbetler yapabilirsiniz.

Ortaokul Çocukları İçin Buzkıran Oyun Önerileri:

1. Kronolojik Olarak Sıralama

Öğrencilerin kendilerini doğum günlerine göre sıralamasını isteyin, burada tek izinli sözcük, çocuğun kendi doğum gününü söylemesi olmalıdır. Biraz zorlayıcı olsa da çocukların beden dilleri ile nasıl iletişim kurabildiklerini anlamaları için oldukça keyifli bir oyundur.

2. İki Gerçek ve Bir Yalan

Öğrencilerden ayağa kalkarak haklarında üç farklı madde sıralamalarını isteyin. İkisi doğru olurken bir tanesi yalan olmak zorundadır. Bu maddelerden sonra sınıfın/grubun geri kalanı yalan olanın ne olduğunu tahmin etmeye çalışır.

3. Bir Fotoğraf

Her öğrenciden bir fotoğraf getirmesini isteyin ve kendisi hakkında bir şeyler paylaşmasını isteyin.

4. Bir Oyuncak

Öğrencilerle Oynanacak Oyunlar

Her öğrenciden, çocukken oynadığı bir oyuncağı getirerek bir çocukluk hikayesi anlatmasını isteyin.

5. Self-Portre

Öğrencilerden, kendi portrelerini çizmesini isteyin. Sonrasında çizdikleri resimleri sınıfa göstermesini isteyin ve beraber eğlenin.

Kaynaklar:

https://inside.k12albemarle.org/dept/instruction/comengage/eqdiv/diversity-resources/Documents/IceBreakersforDRT.pdf

https://www.innovativeteachingideas.com/blog/10-great-activities-to-break-the-ice-with-your-students

https://www.ef.com/wwen/blog/teacherzone/great-esl-icebreakers-and-warmups/

Paylaş
Yorum Yaz
3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x