Planlama Becerisini Geliştiren 7 Tavsiye? Neler Yapmalıyız?

Planlama becerisi; karşılaşılan bir duruma yönelik düşünebilme, uygun stratejiler geliştirme ile ilişkili, hayatımızı yönetmemizi sağlayan en temel becerilerdendir. Planlama Becerisini Geliştiren 7 Tavsiye. Çocukların planlama becerisi gündelik hayatta farkında olmadan kullanılan, zamanla otomatikleşen bir beceridir.

Çocuklarda planlama becerisini geliştirmek için anne ve babanın rolü oldukça önemlidir.

Çocuğun bağımsız yapabildiği işlerde müdahale etmeyin. Kendi ürettiği çözümler karşısında destekleyin, ödüllendirin, özgüvenini arttırın.

Kendi başına yapabileceği her durumu çocuğun gerçekleştirmesine izin verin. Giyinme, yemek yeme, okul çantasını hazırlama vb.

Çocuğunuzun evde yapmasını istediğiniz belli sorumlulukları olsun; masaya peçete koymak, evdeki çiçekleri belli günlerde sulamak vb.

Çocuğunuza sabah kahvaltısında o gün neler yapmayı planladığınızı anlatın. Bu açıklamalar ile günü planlamayı, etkinlikleri sıralamayı öğrenirler.

Zaman kullanımı becerisini destekleyin; çocuğunuzun zaman farkındalığını kazanması için parka gitme, yemek yeme, uykuya hazırlanma gibi durumlar için süre koyun.

Olumlu bir dil kullanın; çocuğunuzun olumlu davranışlarını hiç kaçırmadan fark ettiğinizi hissettirin ve güzel sözler söyleyin.

Çocuğunuzun planlama becerisini destekleyen , hızlı, stratejik düşünebilmesini sağlayacak; satranç, dama,koridor, go, amiral battı, gibi oyunlar oynayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.