10 Maddede Verimli Ders Çalışma

Abdulkadir Özbek

Verimli Ders Çalışmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öğrencilik hayatının önemli bir parçası dersler ve bu derslere çalışmaktır. Birçok öğrenci az zamanda çok verim almak ister. Öğrencilik hayatımızda başarılı olmanın yolu da çalışmaktan geçmektedir.  Bu da ancak düzenli bir çalışma alışkanlığıyla olur. Saatlerce masa başında oturmak gece yarılarına kadar kitapları karıştırmak kalıcı öğrenmeyi sağlamaz ve öğrenciyi çalışmaktan itebilir.  Verimli çalışmak, başarıyı artırmaya yarayan, hayatın her döneminde kalıcı öğrenmeyi sağlar.

Öğrenme hızı her insanda farklıdır. Bazılarımız hızlı bazılarımız yavaş öğrenebilir. Her birimiz öğrenirken farklı duyularımızı kullanırız. Kimimiz için görmek, kimimiz için işitmek kimimiz için hem görmek hem işitmek, kimimiz için dokunmak etkindir. Tüm bunların sonucu olarak herkesin en verimli çalışma şeklinin kendisine özgü olmasıdır. Bazıları tek başına ve çok sessiz bir ortamda çalışabilirken, bazıları başkalarıyla beraber konuşarak veya müzik dinleyerek çalışmayı tercih edebilir.  Konuları yazarak çalışmak kimileri için çok işe yararken, kimilerini sıkar ve ilgisini dağıtır ve konunun anlaşılmasını sağlar. Kimileri içinse karmaşık şekiller ve resimler konuyu anlamasını sağlar. Kısacası herhangi bir konuya çalışmak için gerekli olan zaman kişiden kişiye değişir. Önemli olan; kişinin kendine uygun yöntem zaman ve öğrenme stratejisini belirlemesidir. 

10 Maddede Verimli Ders Çalışma

Verimli ders çalışabilmeyi etkileyen birçok faktör vardır. Öncelikle zamanı doğru yönetebilme becerisine sahip olunmalı. Günümüzde okul, yol öğrencilerin zamanını büyük ölçüde almaktadır. Bu durumda az zamanda çok şey yapabilmek için zamanımızı verimli kullanmalıyız. Bunun içinde öncelikle mutlaka günlük bir program olmalı.

Bir diğer faktör de dikkati toplayıp çalışılan konuya yoğunlaşabilmektedir. Dikkatimizi masa başına geçtiğimizde toplayabilmemiz için öncelikle bedensel, fiziksel ve zihinsel olarak dinç olmak gerekir. Çünkü beynimizi verimli kullanmak ve kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirmek için dinç ve dinamik olunmalı. Çevremizde dikkatimizi dağıtan uyaranlar olmamalı. Çalışma masası çok fazla kitap görsel fotoğraf içermemeli. Mümkünse en aza indirilmeli.

10 Maddede Verimli Ders Çalışma

Çalışmak için önemli bir faktör de motivasyona sahip olmaktır. Neden niçin çalıştığını bilmeli kişi kendini güdülemelidir.

Çalışmak için öncelik sıralamasını da yapabilmek önemlidir. Çalışma planlaması ile öncelikle hangi konuyu ne zaman çalışmalı öncelik kolaylık sıralaması yapılmalı. Zor konu için fazla zaman ayrılıp çok tekrar olabilir.

Peki tüm bunları nasıl gerçekleştirebiliriz?

10 Maddede Verimli Ders Çalışma

1- Çalışmaya başlamadan önce hedefimiz doğrultusunda bir planımız olmalıdır. Plansız çalışma kalıcı olmaz ve zaman alıcıdır.

2– Plan sonrası zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak hazır olmalı yorgun olmamalıyız. Uykusuz, aç ve susuz olmamalıyız. Sadece ders çalışmak için değil aynı zamanda eğlence, spor arkadaşlarla zaman geçirmek içinde önemlidir. 

3- Çalışma masası ve ortamını kendimize göre düzenlemeliyiz. Bunun yanında etrafımızda dikkat dağıtıcı materyaller olmamalıdır. Televizyon, bilgisayar, telefon vb. bulunmamalıdır.

10 Maddede Verimli Ders Çalışma

4– Neye neden çalışacağımız bilerek masaya oturmalıyız. Amacımızı bilmemiz son derece önemlidir. Çalışılacak konunun ana başlığı alt başlığı oluşturulmalıdır. Basamaklar halinde çalışarak küçük basamaklarla daha kalıcı öğrenmeyi sağlarız.

5– Uzun süre saatlerce ders çalışmak ya da gece masa başında sabahlamak verimli bir çalışma değildir. Hangi yaşta olursak olalım dikkatimizi uzun süre bir konuya veremeyiz. Ders çalışırken ara vermek küçük molalar dikkatimizi toplayıp tekrar konsantre olmamızı sağlar. Küçük yaşlarda 20-30 dakikaya 10-15 dakika daha büyük yaşlarda 40-50 dakikaya 10-15 dakika molalar yeterli olabilir.

10 Maddede Verimli Ders Çalışma

6- Zor ve uzun konuları parçalara bölerek çalışmayı denemek verimi artıracaktır. Her parçayı çalıştıktan sonra dönüp bütüne eklemek kalıcı öğrenmeyi sağlamaya yardımcı olacaktır. Bize zor gelen ya da sevmediğimiz konuyu çalışmak için en verimli saatleri ayırmalıyız.

7- Mümkünse sabah erken kalkıp zihnimiz boşken çalışmalıyız. Hayallere dalmadan konuya odaklanmalıyız. Çalışacağımız konuyu kendimize cazip kılmalıyız. Abartmadan kahve, çay, bitki çayı içmek iyi gelecektir. Kuruyemiş atıştırılabilir.

8- Çalışırken not tutmak da verimli ve kalıcı öğrenmeyi sağlar. Not tutmak birçok duyumuzu harekete geçireceği için kısa zamanda kalıcı öğrenme sağlar. Daha sonra tuttuğumuz notları okumak hatırlamayı da kolaylaştırır. Önemli gördüğümüz yerlerin altını çizmek yanına küçük işaretler koymak da hatırlamayı kolaylaştırır. Çalışırken anahtar sözcük belirlemeli kendimizce kodlamalar yapmalıyız. Böylece çalıştıklarınızı anlamlandırma ve örgütlemede daha başarılı olursunuz.

10 Maddede Verimli Ders Çalışma

9- Ders çalışmamızı aksatan engelleyen veya kolaylaştıran alışkanlıkları liste yapmalıyız. Olumsuzlukları çıkarmak için kendimizi motive etmeli, olumlu olanları pekiştirmek içinde çaba gösteriniz.

10- Çalışma sonlarında kendimizi ödüllendirelim, küçük ödüller motivasyonu artırır. Mutlaka maddi ödüller olmak zorunda değildir. Bu minik ödüller motivasyonu artıracak ve çalışmak için güdülenmemizi sağlayacaktır.

Ders çalışmak öğrencilik hayatımızın öğrenme hayatımızın en önemli parçasıdır. Saatlerce oturup sıkılmadan çalışmak herkes için zordur. Planlama yaparak doğru yöntemlerle verimli çalışma sağlamış oluruz. Verimli ders çalışmanın temel kuralı kitap okuyarak zihnimizi açıp genişletmek ile başlar. Bu yüzden verimli çalışmak için öncelikle kitap okumaktan başlamalıyız.

Paylaş
Yorum Yaz
1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x