Öğretmenler için en iyi 9 İnteraktif Sunum Araçları

Abdulkadir Özbek

En İyi İnteraktif Sunum Araçları

Sunumlar eğitimin her düzeyinde ve mesleki hayatta oldukça önemlidir. Okuma, dinleme, yazma , konuşma ve araştırma becerilerinin tümünü içererek, belirli bir amaca yönelik, sözel ve görsel etkileşimin önemini belirtirler. Amaç, eğitimde yeni veya sentez halinde birikimli bilgi sunumu olabileceği gibi, iş hayatında yeni ürün veya hizmet tanıtımı, veya satışların hızlandırılması yöntemleri olabilir.

Geçmişten beri ‘’PowerPoint’’ sunum hazırlama dendiğinde aklımız ilk gelen sunum aracıdır.

Fakat Web 2.0 araçlarının giderek güncellendiği günümüzde, PowerPoint’ e alternatif olarak tasarlanan ve Öğretmenlerin de sıklıkla kullandığı birbirinden etkileyici sunum araçları bulunmaktadır.

İşte bu sunum araçlarından bazıları;

1- Prezi:

İnteraktif Sunum Araçları

Öğretmenlerin PPT’ye alternatif olarak geliştirilen sunum araçları arasında  en fazla Prezi’yi tercih ettiklerini görmekteyiz.  Prezi ile sunumlara video ve ses eklemenin yanı sıra, animasyon ve  resim eklemek,  ekranlar arasında geçişler sağlamak gibi imkanlar sağlamaktadır. Sunuma büyük resim gösterilecek şekilde başlanır ve daha sonra detay noktalara odaklanılır. Prezi kullanmak için bilgisayarınıza bir Uygulama kurulumu yapmaya gerek yoktur. Online bir uygulama olmasından dolayı internetin ve bilgisayarın olduğu her yerden sunular hazırlayabilmektedir.  Bu araç sadece sunu hazırlamak için değil, ayrıca interaktif videolar ve tasarımlar da hazırlamanıza olanak vermektedir.

2- Canva:

İnteraktif Sunum Araçları

Günümüzde öğretmenlerin oldukça tercih ettiği sunum araçlarından birisi de Canva’dır. Canva ile derslerinizde kullanmak istediğiniz afişleri, posterleri, veya görselleri kısa sürede ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Böylece Canva’yı kullanarak derslerinize görsel bir zenginlik  kazandırabilirsiniz. Görsel hafıza ile öğrenmeyi tercih eden öğrenciler için bu program öğrenilen bilginin kalıcılığını sağlamada yardımcı olacaktır. 

3- Powtoon:

İnteraktif Sunum Araçları

Powtoon şekiller, resimler, konuşma balonları, karakterler ve daha aklınıza gelebilecek birçok materyali kullanarak animasyonlar oluşturmanıza imkan sağlayan, kullanımı kolay bir araçtır. 

Powtoon ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcuttur. Ücretsiz versiyonda 30 tane animasyonlu karakter 10 tane müzik ve temel slayt paketi vardır. Bu özellikler bir eğitim materyali hazırlamak için oldukça yeterlidir. Hatta öğrencilerinize proje ödevleri vererek kolay mini filmler hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Böylece hazırlanan sunumlar ile öğrencilerinizin dersinize olan bakış açısını değiştirip ilgilerini dersinize çekebilirsiniz.  Derse karşı ilgisi artan öğrencinizin öğrenmesini kolaylaştırarak kalıcı öğrenmesini sağlayabilirsiniz. 

4- Genially:

İnteraktif Sunum Araçları

Genially İnteraktif özelliğe sahip, görsel içerik oluşturmak için kullanılan, oldukça kullanışlı, ücretsiz içerik ve araçların çoğunlukta olduğu bir sunum,bilgi fotoğrafları, rapor, poster veya kılavuz hazırlama sitesidir.

Genially ‘i internet sitesi ya da Google Chrome eklentisi olarak kullanabilirsiniz. 

Genially kullanmanın hem öğrencilerinize hem de sizlere katkılarını şöyle sıralayabiliriz.

  • İçeriklere her zaman ve her yerde internet ortamından erişilebilirsiniz.
  • Sunumlarda kullanabileceğiniz renkli içerikler, videolar, sesler ve görseller ile derslerinizde öğrencilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.
  • Ders sunumunuza yüzlerce farklı efekt ekleyebilir, sunumu görsel olarak zenginleştirebilirsiniz.
  • Arka planlarda bulunan canlı resimleri kullanarak sunumlarınıza ve  projelerinize görsel zenginlik katabilirsiniz.

5- Google Slides:

İnteraktif Sunum Araçları

Google slayt, mobil uygulamalar ve tarayıcılar üzerinde sunu hazırlamanızı sağlayan bir programıdır. Programa Gmail ile oturum açtıktan sonra Google sayfasında sağ üstte bulunan menüye tıklayıp Google Slaytı seçerek giriş yapabilirsiniz. Sol üst kısımda yer alan yeni bir sunu hazırlayın seçeneğine tıklayarak açılan sunuya metin, video ya da resim ekleyebilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra oluşturduğunuz sunuyu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Google Slide İle neler yapabilirsiniz?

  • Ortak çalışma özelliği sayesinde bir sunuyu birden çok kullanıcı düzenleyip değiştirebilme imkanına sahip olursunuz.
  • Ortak çalışma esnasında dileyenler sohbet edebilirsiniz.
  • Hazırladığınız tüm sunuları yedekleme işlemine gerek olmaksızın otomatik olarak kaydedebilirsiniz. 
  • Mobil uygulama ile Android ve İOS cihazlardan dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.
  • Başkalarının size gönderdiği sunuları inceleyebilirsiniz.

6- Haiku Deck:

İnteraktif Sunum Araçları

Haiku Deck, İOS uygulamasında da kullanabileceğiniz, içerisinde birçok hazır slayt teması, şablon ve grafik gibi görsel öğeler sunan, bir sunum programıdır. Programın kullanım kolaylığı sayesinde öğrenciler ve öğretmenler tarafından tercih edilen ve birbirinden etkileyici görseller arasından seçim yapılmasına olanak sunar.  35 milyon civarında, oldukça geniş bir fotoğraf arşivi vardır.  

7- Slideban:

İnteraktif Sunum Araçları

PowerPoint’e karşın en çok tercih edilen alternatiflerden birisi de Slideban’dır.  Kullanımı oldukça kolaydır. PowerPoint’le karşılaştırıldığında Slidebean, sunumunuzu mümkün olduğunca kişiselleştirmenize daha çok olanak sağlar. Çok sayıda şablona sahip olup sunumların gidişatının kontrolüne ve görüntülenme verilerine erişilmesine izin verir.

Slidebean’ın algoritması biçimlendirmeyi otomatik hale getirir ve slaytta bulunan her öğe için en uygun tasarım düzenini oluşturur. Birbirinden güzel temaları ve biçimlendirme araçlarıyla slaytlarınızı kendi tarzınızda oluşturabilirsiniz.

Bulut tabanlı bir uygulama olduğu için kullanıcılar herhangi bir makineden İnternet üzerinden kullanabilirler.

8- Emaze:

İnteraktif Sunum Araçları

Emaze İnternet ortamında birbirinden güzel sunumlar hazırlayabileceğiniz web 2.0 aracıdır. Emaze ile 3 boyutlu tasarımlar kullanarak loca yerleştirme yöntemiyle öğrencilerin ilgilerini oldukça çeken bir programdır. Emaze üyelik işlemi için mail ya da gmail üyeliği üzerinden giriş yapılabilir. 

9- Zoho Show:

İnteraktif Sunum Araçları

Zoho Show, istediğiniz bir cihazdan profesyonel sunumlar hazırlayabileceğiniz, aynı zamanda da ekip arkadaşlarınızla işbirliği yapabileceğiniz bir sunum yazılımıdır. Ücretsiz sürüm olarak maksimum 5 kişi ile sınırlandırılmıştır. Sunum özelliğinin yanı sıra  uygulama içi sohbet ve  güvenli dosya paylaşım  özellikleri de mevcuttur.

Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x