14 Soruda İspanya Eğitim Sistemi

Abdulkadir Özbek

İspanya Eğitim Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın eğitim sistemini bu yazıda temel sorularla inceliyor olacağım. Zorunlu eğitim, eğitimlerin kapsamı, üniversiteye giriş sınavı gibi konuları ele aldım.

1- İspanya’da özel okul var mı? 

İspanya’da üç okul tipinden bahsetmek mümkün: tamamen devlet tarafından finanse edilen devlet okulları, özel olarak kurulan kısmen devlet ve kısmen özel yatırımcılar tarafından finanse edilen özel okullar ve son olarak da tamamen özel olan okullar.


2- İspanya’da devlet okulları tercih ediliyor mu? 

Eğitimin %68’i devlet okulları tarafından gerçekleştiriliyor. %26’sı yarı özel olan okulları tercih ederken kalan %6 özel okulları tercih ediyor.

3- İspanya’da zorunlu eğitim hangi yaşları kapsıyor?

İspanya Eğitim Sistemi

İspanya’da zorunlu eğitim 6 ve 16 yaş arasını kapsıyor. Yani Türkiye’deki sistemle düşünürsek ilkokuldan lise sona kadar öğrencinin temel eğitimini tamamlaması zorunlu. 

4- İspanya’da 1. sınıfa kaç yaşında başlanılıyor?

İspanya’da 6 yaşındaki çocuklar 1. sınıfa başlarlar.  Zorunlu eğitim de bu yaşta başlar.


5- İspanya’daki eğitim kademeleri nasıl?

İspanya Eğitim Sistemi

İspanya’da 4 farklı seviyeden söz edebiliriz. İlki kreş diyebileceğimiz, zorunlu olmayan ve 6 yaşın altında olan çocukların gittiği okullar. Sonrasında ilköğretim diyebileceğimiz seviyeye geçerler. Bu seviye tam altı senedir. 12 yaşından sonra çocuklar ikinci zorunlu kademe olan ikincil eğitim (secondary education) denilen liseye başlarlar ve bu da 4 senedir. Yani zorunlu eğitim 16 yaşında tamamlanır. 

6- İspanya’da çocuklar diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre daha mı fazla eğitim alıyorlar?

2019’da OECD’nin araştırmasına baktığımızda İspanya’daki bir öğrencinin sınıfta geçirdiği vakit diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre daha fazla. İspanya’daki bir çocuk yılda 1045 saatini sınıfta geçirirken, Avrupa Birliği ortalaması ise senelik 893 saat. PISA sonuçlarına baktığımızda ise net bir pozitif sonuç göremiyoruz maalesef. Bakınız: ​​https://english.elpais.com/elpais/2019/09/12/inenglish/1568287867_870130.html

7- İlk kademede (zorunlu ilk altı ay) nasıl dersler alıyorlar?

İspanya Eğitim Sistemi

İspanyol Dili ve Edebiyatı, Matematik, Doğal Bilimler, Sosyal bilimler, Birinci Yabancı Dil (İngilizce), Sanat Eğitimi, İkinci Yabancı Dil (Fransızca), Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi, Etik değerler / Dini Eğitim gibi derslerden söz edebiliriz.

8- İspanya’da lise eğitimi kaç sene?

İspanya’da lise eğitimi 4 senedir ve 2 farklı “cycle” denilen kısım vardır, ilk kısım ilk iki seneyi, diğer kısım ise son iki seneyi kapsar. İlk iki sene zorunlu akademik dersleri alırlar ve temel sosyal bilim dersleri vardır. İkinci kısımda ise kendi ilgi alanlarına göre dersler seçmeye başlarlar. 

9- İspanya’da okullar merkezi bir sisteme mi sahiptir? 

İspanya Eğitim Sistemi

Okullar, Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilir, fakat direkt olarak yerel özerk komüniteler (Comunidades Autónomas)  ile beraber çalışırlar ve fonlama, müfredatı hazırlama ve eğitim standartlarını belirlemekten sorumludurlar. 

10- İspanya’da üniversiteye giriş için ne gerekli? 

Liseyi bitirdikten sonra, üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin 2 farklı seçeneği oluyor. Birincisi 2 yıllık bir eğitim alabilirler ve sonunda üniversiteye girmek için gerekli olan Bachillerato Certificate denilen sertifikayı alabilirler. Diğer bir seçenek ise “vocational training” denilen mesleki eğitim almak. Bu şekilde istedikleri bir alanda meslek sahibi olmuş oluyorlar.

11- Bachillerato Sertifikası almak zorunlu mu? 

İspanya Eğitim Sistemi

Üniversite okumak için, evet zorunlu. Bu sertifika sonrası öğrenciler isterlerse mesleki eğitim de almayı tercih edebilirler veya da bir sınava girip üniversite tercihinde de bulunabilirler.

Bu sertifika programı çok esnektir ve öğrencilere uzmanlaşabilecekleri birçok alandan dersler sunar, örneğin: sanat, sosyal bilimler, insani bilimler gibi. Üç temel set bulunur bu programlarda: zorunlu dersler, seçmeli dersler ve özerk komüniteler tarafından yapılandırılmış dersler.

12- İspanya’da özel üniversiteler var mı?

Evet var, İspanya’da 76 üniversite var ve 45’i devlet tarafından finanse edilirken kalanı özel üniversitedir.

13- İspanya’da üniversiteye girmek için ne yapılır?

İspanya’da üniversiteye girmek için yukarıda bahsettiğim Bachillerato sertifikası alınmalı ve aynı zamanda da “Selectiviadad” denilen sınav geçilmelidir.

14- İspanya’da eğitim dili nedir? 

İspanya Eğitim Sistemi

Büyük ölçüde İspanyolcadır. Fakat bazı yerler, bölgenin ortak resmi dilinde eğitim verirler, örneğin Katalanca veya Baskça. 

Kaynakça:

https://data.oecd.org/searchresults/?r=%2Bf%2Ftype%2Findicators&r=%2Bf%2Ftopics_en%2Feducation

https://borgenproject.org/8-facts-about-education-in-spain/

https://www.studying-in-spain.com/spanish-education-system/

Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x