İsveç Eğitim Sistemi: Bireysel Öğrenme Yeteneklerini Destekleyen Eğitim Modeli

Abdulkadir Özbek

İsveç Eğitim Sistemi Rehberi

İsveç eğitim sistemi, diğer Kuzey Avrupa ülkeleri gibi, eğitim kalitesinde en üst sıralarda yer alıyor. Birçok ülkeden farklı olarak İsveç, özellikle lokal okullara verdiği ders programı ve ders seçeneklerine karar verme yetisi ve merkezi sistemin dışında daha özgür bir eğitim ortamı sağlaması ile göze çarpıyor. Merkezi eğitim sistemi ise eğitimin genel hedeflerine ve sorumluluklarına dair bir çerçeve sunuyor. İsveç eğitim sisteminin öne çıkan bir diğer noktası ise öğrencilerin bireysel öğrenme yeteneklerini geliştirmesine sağladığı destek. İsveç aynı zamanda GDP’ye oranla eğitime en çok bütçe ayıran ve harcama yapan ülke konumunda yer alıyor.

Uluslararası eğitim kalitesi sıralamalarında 9. sırada yer alan İsveç’in eğitim sistemine gelin bir de beraber bakalım.

1- İsveç’te Zorunlu Eğitim Kaç Yıl?

İsveç’te 6-8 yaşları arasında başlayan zorunlu eğitim dokuz yıl sürüyor.

2- İsveç’te Eğitim Ücretsiz mi?

İsveç Eğitim Sistemi

Evet! İsveç’te zorunlu eğitim masrafları yerel belediyeler veya devlet fonları tarafından karşılanıyor. Ücretsiz eğitime yemek, eğitim ekipmanları ve araçları ve ihtiyaç olduğunda ulaşım masrafları da dahil.

3- İsveç’te Okul Öncesi Eğitim Var mı?

Evet, İsveç’te okul öncesi eğitim 1-5 yaş arası çocuklara sunuluyor. Bu eğitim kurumları, çocuk gelişimi ve eğitiminde oyunun öneminin altını çizerek oyun ağırlıklı bir eğitim veriyorlar. Aynı zamanda cinsiyete duyarlı (gender-aware) bir eğitim yolu izleyerek çocukların cinsiyet kodlamaları fark etmeksizin eşit olanaklara sahip olduğu bir sistem yaratmaya çalışıyorlar. Çocukların yüzde 90’ından fazlası okul öncesi eğitim alıyor.

4- İsveç’te Eğitim Sistemi Kaç Aşamadan Oluşuyor?

İsveç Eğitim Sistemi

 İsveç’te zorunlu eğitim dört aşamadan oluşuyor. İlki olan anaokulu/ kreş, 6 yaşında tüm çocuklar için ilköğretim yılına kadar zorunlu. Daha sonra 1-3. sınıfları içeren ilköğretim, 4-6. sınıfları içeren ortaöğretim ve 7-9. sınıfları içeren birincil-lise eğitimi geliyor. 

 Zorunlu eğitimin ardından 3 yıllık ileri-lise eğitimi geliyor. Belirli derslerden geçmelerine göre yine ücretsiz olarak eğitimlerine devam edebiliyorlar. Normal eğitim içeriğinin dışında mesleki eğitim veren ikincil-liseler de bulunuyor.

5- İsveç’te Etnik Kökeni Farklı İnsanların Eğitimi Nasıl Sağlanıyor?

İsveç’te büyük bir nüfusa sahip olan Sami kökenli insanların kendi dillerinde ve genel eğitime paralel eğitim alabilecekleri okullar bulunuyor. Bunun dışında uluslararası eğitim kurumları bulunuyor ve bunlar farklı dillerde eğitimi takip edebiliyor.

6- İsveç Eğitim Sisteminde Çocukların Nasıl Hakları Bulunuyor?

İsveç Eğitim Sistemi

İsveç’te öğrencileri ayrımcılığa karşı korumak için belli kurallar ve okul yönetimlerinin sorumlulukları bulunuyor. Ayrıca tüm öğrencilerin, en azından teoride, okul hemşiresine ve psikoloğuna erişim hakkı bulunuyor. 

7- İsveç’te Yetişkinler İçin Eğitim Var mı?

İsveç’te yetişkinler için resmi ve resmi olmayan iki tip eğitim bulunuyor ve bu eğitimlere katılım oranı Avrupa ülkeleri içerisinde en yüksek orana sahip. Yetişkinler için eğitim ilk olarak toplum içerisindeki eğitim eşitsizliğini dengelemek amaçlı başlasa da şu anda farklı amaçları da bulunmakta. Bunlardan bazıları toplumsal bilinci geliştirmek, bireylerin kültürel ve politik aktivitelerde bulunmasını sağlamak olarak sıralanabilir. İki tip eğitim de çoğulukla devlet tarafından fonlansa da resmi olmayan eğitim devlet politikalarından tamamen bağımsız bir yapıya sahip ve hem toplum hem de siyasi partiler tarafından çok önemli görülüyor. Ayrıca ülkeye gelen mülteciler için de eğitimler bulunmakta.

8- İsveç Eğitim Sisteminde Notlandırma Nasıl Yapılıyor?

2011 yılı itibariyle İsveç’te notlandırma sistemi Amerikan tipi diyebileceğimiz A-F arası notlandırma tipine geçti. 

9- İsveç’te Üniversite Sınavı Var mı?

İsveç Eğitim Sistemi

İsveç’te ‘SweSAT’ (İsveç Akademik Yeterlilik Testi) denilen bir üniversiteye giriş sınavı mevcut. Bu sınav, başvurunun üniversite yerleşme kotasının üstünde olduğu durumlarda öğrenci seçebilmek için kullanılsa da tek başına yeterli değil. Üniversiteler farklı yeterlilikler de isteyebilmekte.

10- İsveç Üniversite Sınavının İçeriği Nedir?

Sınavda öğrencilerin İsveççe ve matematik konularında anlama, karşılaştırma ve yorum kabiliyetlerini göstermeleri bekleniyor. Bunun dışında İngilizce kavrayabilme soruları da mevcut.

11- İsveç Üniversitelerinde Eğitim Dili Nedir?

İsveç’teki üniversitelerde lisans, master ve doktora seviyelerinde İngilizce ve İsveççe eğitim veren programlar bulunuyor.

12- İsveç’teki Üniversiteler İyi mi?

Evet! İsveç’teki üniversiteler İngilizce program sunmalarıyla, Avrupa’nın diğer ülkelerinden gelen öğrencilere ücretsiz eğitim olanağıyla, ders alma-verme tipi eğitimden çok birey ve grup çalışmalarına odaklanmasıyla oldukça iyi bir eğitim sunuyor. Uluslararası öğrenciler için de uzun zamandır çekici bir yer.

13- Ayrıca

İsveç Eğitim Sistemi

İsveç’in sürdürülebilirlik açısından oldukça ileri bir noktada olması da çevre ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışmak isteyen öğrenciler için İsveç’i ayrıca bir ilgi merkezi haline getiriyor.

Kaynakça:

https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/organisation-education-system-and-its-structure-80_en

https://sweden.se/life/society/the-swedish-school-system

https://www.simplylearningtuition.co.uk/advice-for-parents/everything-you-need-to-know-about-the-swedish-education-system/

https://borgenproject.org/8-facts-about-education-in-sweden/

https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/adult-education-and-training-80_en

https://www.studera.nu/

Paylaş
1 Yorum
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih öçal

İsveç’te devamsızlık yapmayan öğrencilere aylık 187 dolar veriliyormuş bu Bilgi doğru mudur?

Login

1
0
Would love your thoughts, please comment.x