Hong Kong Eğitim Sistemi: Yüksek Kaliteli Eğitim Modeli

Abdulkadir Özbek

Hong Kong Eğitim Sistemi

Birçok enstitü tarafından yüksek kalite olarak değerlendirilen Hong Kong’un eğitim sistemi, özellikle 2000 yılında PISA’da birinci olarak eğitimcilerin dikkatini çekmiştir. Eğitim, ülkenin siyasi durumuna bağlı olarak, genel hatlarıyla İngiliz ve Çin eğitim sistemlerine benzer yapılandırılmıştır.

Daha önceleri öğrenciden fazla şey talep eden, uzun ödev saatleriyle meşhur olan ve öğrenciler üzerinde oldukça fazla strese sebep olan Hong Kong eğitim sisteminde, son yıllarda radikal sayılabilecek değişimler yaşanmıştır. Örneğin öğrencilerin üstünde fazla baskı yarattığı ve eğitimin amacına uygunluk taşımadığı düşünüldüğü için ilk ve ortaöğretimdeki birçok sınav kaldırılmıştır.

Bu vesileyle öğrencilerin kavrayışlarına ve aktif katılımlarına yönelik, öğrencilerin öğrendikleri bilgileri gerçek hayatla bağdaştırabilecekleri bir eğitim sistemi hedeflenmiştir. 

Hong Kong Eğitim Sistemi

Hong Kong’daki eğitim sistemi temel olarak devlet okulları, devlet tarafından fonlanan okullar ve özel okullardan oluşur. Bunlar arasındaki fark özel okulların pahalılığı olduğu kadar, yine özel okulların daha Batı tipi ve esnek bir ders programı takip etmesidir. Çoğu okul ana dil ve Çince dillerinde eğitim verse de Hong Kong’da uluslarası okullar bulunur ve bu okullarda dersler İngilizce yapılabilmektedir.

Bu bazen fazlasıyla ilginç, bazen de Türkiye’deki eğitim sistemine benzer gözüken Hong Kong eğitim sistemini gelin sorularla biraz daha detaylı inceleyelim.

1- Hong Kong’da Eğitim Ücretli Mi?

Hayır. Devlet okullarında, devlet tarafından fonlanan ve kar amacı gütmeyen yardım kuruluşların açtığı yahut dini temelli okullarda eğitim, zorunlu eğitim süresi boyunca ücretsiz. Özel okullar ise ücret konusunda oldukça değişken.

2- Zorunlu Eğitim Süresi Ne Kadar?

Hong Kong Eğitim Sistemi

Hong Kong’da zorunlu eğitim süresi 6-15 yaşları arasındaki dokuz yılı içeriyor, bu süreçte öğrenciler ilkokul ve ilk-ortaokullarda öğretim görüyorlar. Bunun dışında öğrencilerin 3-6 yaş arası ücretsiz okul öncesi eğitim hakları bulunsa da bu zorunlu değil.

3- Okul Öncesi Eğitim Neleri İçeriyor?

Çocukların tüm günlerini ya da yarım günlerini geçirebilecekleri anaokulları o yaştaki çocukların meraklarını arttırabilecek, çevrelerine duyarlılık beslemelerini sağlayacak ve sosyal ve özel yaşantılarında iyi alışkanlıklar kazanmalarına yönlendirecek şekilde geliştirilmiş. Bu sistemde matematik ve dil derslerinin yanında; bilim, teknoloji, sağlık, toplum gibi çocukların oyunlarla ve etkileşimle öğrenebilecekleri dersler bulunmakta.

4- Hong Kong’daki Eğitim Reformu İlkokulları Etkiledi mi?

Hong Kong Eğitim Sistemi

Evet! Yenilenen sistemle eğitim artık daha öğrenci odaklı, öğrencilerin kendi kendilerine de öğrenebilen insanlar olmalarını sağlayacak ve onların ihtiyaçlarına göre şekillenen programlar var. Bu sistemde öğrenciler öğrenme yöntemlerini de öğreniyor!

5- Ortaokul Neden İlk ve Üst Olarak Ayrılıyor?

İlk ve ortaöğretim sonrası dileyen öğrenciler ilgi ve becerilerine göre üst-ortaokula devam edebiliyorlar. Üç yıllık süreçte öğrenciler, temel dersler dışında kendi seçecekleri alanlarda da ders görebiliyor, eğitim sonrası bu alanlardan sınava girebiliyorlar. Devam etmek istemeyen öğrencilerin ise mesleki eğitim alarak farklı alanlarda kendilerini geliştirme şansları var.

6- Hong Kong’da Mesleki Eğitim Neleri İçeriyor?

Hong Kong Eğitim Sistemi

Birçok şey! Hong Kong’da mesleki eğitim farklı kurumlarda yapılsa da VPC (Vocational Training Council) tarafından regüle ediliyor. Mesleki eğitim programlarıyla mühendisliğin birçok alanından toplumsal sağlığa, bilişim teknolojilerinden işletmenin alt dallarına birçok alanda eğitim görmek ve sertifika sahibi olmak mümkün.

7- Hong Kong’da Üniforma Yaygın mı?

Evet, devlete bağlı olsun olmasın, Hong Kong’da çoğu öğretim kurumunun üniforma giyme zorunluluğu var. Bu üniformalar, okulun ve ülkenin tarihçesini yansıtacak ve öğrencilerde bu tarihçeye karşı duyarlılık uyandıracak şekilde tasarlanmış.

8- Hong Kong’da Okullar Ne Zaman Tatile Giriyor?

Hong Kong Eğitim Sistemi

 Hong Kong’da öğrenciler için yaz tatili Temmuz ayının ortasından Ağustos’un sonuna kadar devam ediyor. Yaz tatili dışında milli ve dini bayramlarda, örneğin yılbaşı zamanlarında, 1 ve 2 hafta arasında tatilleri oluyor.

9- Hong Kong’da Çince Bilmeyen Öğrenciler Ne Yapabilir?

Uluslararası okullar! Türkiye’de olduğu gibi Hong Kong’da da uluslararası okullar bulunmakta. Bu okullarda eğitim, yerel okullara göre biraz daha rahat ve Batı tipi bir program içeriyor. Tabii, örneğin Fransız okulları Fransız öğrencilere öncelik sağlıyor. Bu da Çince bilmeyen öğrencilerin İngilizce ve farklı bir dilde eğitim alabileceği bir olanak sağlıyor.

10- Hong Kong’da Yükseköğretim Kaliteli mi?

Hong Kong Eğitim Sistemi

Özellikle son zamanlarda Hong Kong yükseköğretim için yerel veya uluslararası öğrencilerin tercih ettiği bir bölge olmaya başladı. Bunda eğitime yapılan yatırımlar ile okul şartlarının iyileştirilmesi, yürütülen bilimsel çalışmalar ve bazı üniversitelerin uluslararası sıralamalarda üst sıralarda yer alması etkin rol oynamış olabilir.

11- Hong Kong’da Hangi Üniversiteler Daha İyi?

Hong Kong Üniversitesi ve Hong Kong Çin Üniversitesi eğitim konusunda özellikle öne çıkan iki örnek. 

12- Hong Kong’da Yükseköğretim Kaç Yıl Sürüyor?

Yükseköğretim genellikle 4 yıl sürse de 2 veya 3 yıllık yüksekokul programları da bulunuyor.

13- Hong Kong’da Yükseköğretim Hnagi Dilde Yapılıyor?

 Üniversitelerdeki eğitim dili bazı istisnalar dışında İngilizce ve üniversiteler uluslararası olarak tanınmış mezuniyet yetkinlikleri veriyor.

Kaynakça:

https://www.internations.org/go/moving-to-hong-kong/education

https://www.studyinhongkong.edu.hk/en/hong-kong-education/education-system.php

https://ncee.org/country/hong-kong/

https://www.vtc.edu.hk/admission/en/programme/s6/diploma-of-vocational-education/

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x