14 Soruda Japonya Eğitim Sistemi

Abdulkadir Özbek

Japonya Eğitim Sistemi

Japonya Eğitim Sistemi’nin temel yapısı 1947’de kabul edilen Temel Eğitim Kanunu ve Okul Eğitim Kanunu ile belirlenmiştir. Günümüzde Japonya, verimli ve etkili bir eğitim sistemine sahiptir. Bu durum PISA ve TIMSS gibi uluslararası akademik başarı testlerine de yansımaktadır. Bununla birlikte Japon eğitim anlayışına göre çocuklar ahlaklı ve erdemli bireyler olarak yetiştirilmelidir. Bu durum bilgi ve beceri kazandırılmasından çok daha önemlidir. Yaparak öğrenme, eğitim sisteminin temel ilkesidir. Öğrenme, sadece öğretmenlere bırakılmaz; öğrenme yaşamın her alanını kapsamaktadır. Japonya Eğitim Sisteminde ders programları kuvvetli bir milli içerik taşır. Ülkede okul, aile ve toplum arasında bir bağ kurulmuştur.

Öğretmenler, temelde öğrencilerine ne sorulacağına değil onlara nasıl düşüneceklerini ve nasıl problem çözeceklerini öğretmeye odaklanır. Eleştirel düşünme becerilerinin gelişmesi sayesinde öğrenciler, daha önce hiç görmedikleri soruları bile kolayca çözebilirler.

Japonya Eğitim Sistemi

Japonya’nın kalkınma sürecini çokça konuşuruz, bu kalkınmanın temelinde eğitim yatar. Bu yazıda, Japon eğitim sisteminin detaylarını soru cevap şeklinde ele alacağım. 

Örgün Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Japonya’da örgün eğitim 6+3+3+4 şeklinde kademelere ayrılmıştır: 6 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise ve 4 sene üniversite şeklindedir. 

Zorunlu Eğitim Kaç Yıldır?

Zorunlu eğitim ise dokuz yıldır, altısı ilkokul, üçü ise ortaokuldur. 

Okula Başlama Yaşı Kaçtır?

Japonya Eğitim Sistemi


Zorunlu eğitim, 6 yaş itibariyle başlar. Fakat anaokulları 3 yaşından itibaren öğrenci kabul etmeye başlar. Anaokuluna katılım oranı yüzde yüze yakındır. 

Japonya’da Okullar Ne Zaman Açılır?

Japon okullarında eğitim – öğretim Nisan’da başlar, Mart’tın sonlarında sona erer. 

Veli Toplantıları Ne Kadar Olur?

Yılda 6 kez veli toplantıları yapılır. Ayrıca Nisan ve Mayıs aylarında öğretmenler tarafından aile ziyaretleri yapılır.

Yaz Tatilleri Ne Kadar Sürüyor?

Japonya Eğitim Sistemi


Yaz tatili en uzun tatil olmakta ve 6 hafta sürmektedir. Ağustos ortalarında ikinci dönem başlamaktadır. Yani yaz tatilleri birinci ve ikinci dönem arasında olmaktadır.  Yeni öğretim yılına yalnızca iki haftalık tatilden sonra başlarlar (Bazı bölgelerde ikiden fazladır).

Japonya Eğitim Sisteminde Sınıfta Kalma Var mı?

Japonya’da sınıfta kalma, okula katılma oranını artırmak için yapılan çalışmalarla beraber kaldırılmıştır. Öğrenciler hiçbir dersten kalmazlar ve sınıf tekrarı yapmazlar.

Japonya Eğitim Sisteminde Ödev Veriliyor mu?

Evet, birinci sınıftan beri ödev veriliyor, neredeyse her gün öğrencilerin ödevleri oluyor.

Japonya’daki Okullarda Temizlikçi Var Mı?

Hayır, yok. Bir Japon geleneği olarak, öğrenciler kendi sınıflarının temizliğinden sorumlu. Bunun yanı sıra da okuldaki başka bir ya da iki bölgenin de (mesela müzik odası) temizliğinden sorumlu. Eğer merak ederseniz, burada bir video var: 

14 Soruda Japonya Eğitim Sistemi

Japonya’da Öğretmenler Odası Nasıl Bir Düzene Sahiptir?

Japonya’da öğretmenler odası sohbet alanı gibi görülmez. Her öğretmenin kendine ait bir masası vardır, ders aralarında veya ders sonrasında masasında kalıp çalışabilir. Kulüp etkinlikleri 17.00’de bittiğinde, öğretmenler öğretmenler odasında toplanıp günü değerlendirir ve sonraki gün için çalışmaları yaparlar. Öğretmen olmak çok prestijli bir meslektir.

Kulüp Çalışmaları Yapılıyor mu?

Okul sonrası kulüpçülük – atölyeler oldukça yaygın. Ders bitiminden sonra neredeyse her öğrenci okulda birkaç saat daha vakit geçiriyor. İlkokullar daha erken bitse de aileleri çalıştığı için boş bir eve öğrencinin dönmesini istemeyen okullar çok fazla/farklı seçenekler sunarak öğrencinin okulda kalmasını sağlar.

Okulda Belli Bir Yemek Listesi Oluyor mu?

Japonya Eğitim Sistemi


Japonya’da herkes -tercihlerinden bağımsız- aynı yemeği yiyor, okulda çıkan yemeği çoğu okulda öğrenciler kendileri diğer sınıf arkadaşına dağıtıyor. Hepsi öğretmenlerin gözetmenliğinde oluyor. Okulda yemekhane yoksa da herkes evden kendi yemeğini listeye göre getiriyor. Ayrıca öğretmenler de muhakkak öğrencilerle beraber aynı yerde yemek yiyor.

Öğretmenlerin Uzun Tatilleri Var mı? 

Japonya Eğitim Sistemi


Hayır! Resmi tatiller dışında, öğretmenler yaz tatillerinin tamamını okulda geçirmek zorundalar. Okuldaki işlerini devam ettirirler. Ayrıca öğrenciler de kulüp aktivitelerini yürütmeye ve katılmaya yaz tatillerinde bile devam ederler.

Japonya’da Üniforma Giyiliyor mu? 

Neredeyse her okulun özel formaları vardır. Ayrıca öğrencilerin çantaları da okulun onlara verdiği, sadece okul ambleminin olduğu çantalar olmak zorundadır. Okulun temizliğine önem verdikleri için okulun içerisinde farklı bir ayakkabı giymek zorundadırlar ve o da aynıdır! 

Kaynakça:

https://www.lichfieldcathedralschool.com/why-is-the-japanese-education-system-the-envy-of-the-world/667049.html

https://novakdjokovicfoundation.org/interesting-facts-about-japanese-school-system/

https://jpninfo.com/52113

https://jpninfo.com/52113
Paylaş
Yorum Yaz
2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x