21. Yüzyıl Becerileri: YETİ

Abdulkadir Özbek

21. Yüzyıl Becerileri Nelerdir?

Bundan 10 yıl kadar önce okul açmaya karar verince çocukları geleceğe daha iyi nasıl hazırlayabilirim diye araştırmalar yapmaya başladım ve bu araştırmalar esnasında iki tane bilimsel araştırma çok dikkatimi çekti. Oxford Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre bugün okula başlayan çocukların %65’i bugün var olmayan mesleklerde çalışacak deniyordu. Yani düşünebiliyor musunuz? Bugün bir çocuk okula başlıyor, mezun olup iş hayatına atıldığı dönemde bugün olmayan bir meslek yapacak ve maalesef 3 çocuktan 2 tanesi böyle bir durumla karşı karşıya.

Peki o zaman ben okulda çocuklara ne öğretmeliyim diye kendime sordum ve bu sorunun cevabını araştırırken ikinci araştırma karşıma çıktı. O araştırmada şunu söylüyordu; sizler artık çocuklara bilgi odaklı bir eğitim yapmayın, becerilerini geliştirmeye çalışın. Özellikle de şu dört tane beceriyi geliştirmeye çalışın. Bunları da 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırmışlar. 

21. Yüzyıl Becerileri

Biraz sonra size bahsedeceğim bu dört tane becerinin ben sadece 21.yüzyıl becerisi olduğunu düşünmüyorum. 1. yüzyılda da, 30. yüzyılda da bu becerilere sahip insanlar bence çok çok iyi işlere imzalar atacaklarına inanıyorum. Peki bu 21. yüzyıl becerileri diye adlandırılan bu 4 beceri nedir? Uluslararası literatür de bu beceriler 4C’s olarak geçiyor. 4C’nin C’lerinin ne anlama geldiğine birlikte bakalım. Creativity yani yaratıcılık, Critical thinking yani eleştirel düşünme, Collaboration yani işbirliği ve son olarak Communication yani iletişim. 

Ben bunları sizin aklınızda daha iyi kalması için Türkçeleştirerek bir akrostiş yapacağım. Yukarıdan aşağıya doğru YETİ yazın. Yeti’nin Y’si “Yaratıcılık”, E’si “Eleştirel düşünme”, T’si “Takım çalışması”, İ’si ise “İletişim”. Bu becerilere dikkat edecek olursanız hepsi insani beceriler ve hangi işi yaparsanız yapın bu beceriler sizde varsa o işleri çok daha iyi yapabilirsiniz.

21. Yüzyıl Becerileri

Tabii burada şunu eklemeyi unutmayalım, öncelikle iyi bir insan olacağız. Bu işin birinci kuralı. İyi bir insan olmak 1, bu becerilerde yanlardaki sıfırlar. Birin yanına yaratıcılığı ekliyorsunuz 10, eleştirel düşünme 100, diğerlerini ekliyorsunuz 1000, 10000 gibi yan yana gidiyor ama 1’i çektiğiniz anda bu beceriler hiçbir anlam ifade etmiyor. O yüzden öncelikle iyi insan yetiştireceğiz ama bu çocuklarımıza bir de bu becerileri katarsak ne iş yaparlarsa yapsınlar çok daha başarılı olurlar. 

21. Yüzyıl Becerileri

Peki biz bu 21. yüzyıl becerilerini geliştirmek adına okulda neler yapıyoruz? Sadece bir tane örnek paylaşmak istiyorum. İkinci sınıfta bir konu geldi karşımıza şehrimizi tanıyalım diye. Şehrimizi tanıyalım konusunu işlerken normalde okursunuz geçersiniz. En fazla bir tane de kitap okursunuz ama biz bakın ne yaptık? Bu konu geldiğinde “5 çocuk 5 İstanbul” kitabını okumak için kendimize seçtik. Çocuklarımızla bu kitabı okumaya karar verdik ama sadece kitap okuyarak geçmedik. 4 beceriyi bulduğumuz her fırsatta geliştirmek istediğimiz için bu konuda da bu becerileri geliştirmek adına şunları yaptık. Çocuklarımıza dedik ki, “Bakın siz bir kitap okuyacaksınız ve bu kitapta birçok mekânı göreceksiniz ve kitabımız bittikten sonra biz size bir fotoğrafçılık eğitimi vereceğiz.”

İkinci sınıf öğrencilerine fotoğraf eğitimi verdik. Fotoğrafçılık eğitimini verdikten sonra aileleriyle birlikte kitapta geçen mekanları gidip fotoğraflamalarını istedik. Ardından bize fotoğraflarını getirdiler ve biz bunların çıktılarını aldık. Daha sonra Beylikdüzü Atatürk Kültür Merkezi’nde bu fotoğraflarla bir sergi açtık. Sergi açılışında çocuklarımız şıkır şıkır giyindiler, aileleri ve sevdikleriyle birlikte kendi hazırladıkları sergiye geldiler. Hazırlamış oldukları bu sergiye basın mensuplarını davet ettik. İkinci sınıf öğrencilerimiz basın mensuplarına brifing verdiler, kendi çekmiş oldukları fotoğrafları anlattılar ve ailelerine sunumlar yaptılar.

Ardından takım çalışması ve iletişim becerilerini kuvvetlendirmek adına o kitapla ilgili bir tiyatro sergilemelerini söyledik. Drama eğitimleriyle kendilerini geliştirerek okulların yaz tatili dönemine gireceği son günü bu tiyatroyu öğrencilerimiz ailelerine ve öğretmenlerine karşı oynadılar. Bakın bir konuyu işliyoruz geçiyoruz ama bir konuyu böyle işlediğimiz zaman yaratıcılık, eleştirel düşünme, takım çalışması ve iletişim becerilerini ne kadar güzel geliştirebiliyoruz.

21. Yüzyıl Becerileri

Ben tüm okullarda bu becerinin gelişmesi için çok daha fazla çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu 21. yüzyıl becerilerinin daha fazla öğrencide gelişmesi dileğiyle.

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x