Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı?

Abdulkadir Özbek

Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı? Baba Kız Arasındaki İlişkiyi Kuvvetlendirecek 7 Öneri.

Kız çocuklarının annesiyle geliştirdiği ilişki ne kadar önemli olsa da babasıyla geliştirdiği ilişki vazgeçilmezdir. Babaların her sözü, eleştirisi, övgüsü kız çocuklarının kulaklarında farklı bir yankı uyandırır. Çünkü baba kız ilişkisinin çocuğun yetişkin kimliği üzerinde çok önemli etkileri vardır.

Üzerinde az konuşulmasına rağmen bu durum baba kız ilişkisinde etkisini bütün açıklığıyla gösterir. Babasıyla iyi ilişkileri olan kız çocuklarının ileride özgüveni yüksek ve kendini rahat ifade edebilen yetişkinler olurlar. Küçük yaşlardan itibaren babayla kurulan iyi ilişkinin, kızın hayata daha pozitif bakmasını sağladığı, hatta bu kızların liderlik vasıflarının da daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Ayrıca babalarıyla sağlıklı bir ilişki kurarak büyüyen kız çocuklarının ruh sağlıkları da yaşam boyu olumlu yönde ilerlemektedir.

Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı?

Kız çocukları babayla beraber erkeklerin dünyasını da öğrenir. Erkeklere dair yapacağı genellemelerin bilgisine babası ile kurduğu iletişim sayesindedir.

Benzer şekilde nitelikli baba kız ilişkisi eğitim başarısını da olumlu etkilediği gözlenmiştir. Küçük yaşlardan başlayarak babalarından farklı alanlarda destek alan kızlar, eğitim hayatında da iyi sonuçlar alabilmektedir. Babaları tarafından gelişimiyle yakından ilgilenilmiş, eğitim durumu izlenmiş ve spor faaliyetlerine yönlendirilmiş kız çocukları, mesleki, duygusal ve sosyal olarak daha başarılı olmaktadır.

Jane Grandon’ın 1995 yılında ”Sevgili Baba: Baba-kız ilişkileri neden bu kadar önemli?” isimle yayımladığı kitapta babaların kız çocukları ile kurdukları ilişkileri babaları dört gruba ayırarak tarih etmektedir.

j.Grandon’a göre bu dört grup şöyle sıralanmaktadır:

1- Prens Babalar

Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı?

Birinci gruptaki babalar “Prens Babalar” olarak bilinir. Bu grupta yer alan babalar kızlarının isteklerini olabildiğince yerine getirmek için gayret sarf eder ve kızlarıyla bol bol zaman geçirirler. Prens babalar kızlarıyla çok ilgilenen ve ona zaman ayıran kişilerdir. Onun gelişimine uygun oyuncaklar alır ve onlarla oynarken kızlarına eşlik ederler. Bu babalara prens denilmesinin nedeni kızlarına prenses gibi davranmalarıdır. Prens babalar, kızları bebeklerinin saçını tararken ona eşlik eder. Ona bol bol kitap okur, evcilik oynar hatta onun elinden oyuncak bardaklarda servis edilmiş hayali içecekleri içerler. Bu tür babaların kızları kendine güvenen, erkeklerle iletişim kurarken zorluk yaşamayan ve ilişkilerinde patolojik sorunlar yaşamaya yatkın olmayan birey olurlar.

2- Patron Babalar

Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı?

İkinci gruptaki babalar “Patron Babalar” olarak isimlendirilir. Bu tür babalar otoriteyi çok sever. Otoriter olmayı hayatın merkezine koyan bu babalar disiplin sağlamak ve kural koymakla katı ve sert olmayı karıştırırlar. Bir ebeveynin kural koyması zaten olması gereken bir durumdur ancak kural koymak için kuralları ailece ve karşılıklı belirlemek gerekmektedir. Patron babalar maalesef ki bu tur ortak kural koymaya ve tartışmaya açık kişiler değillerdir.

Bir kural koyarlar ve kızlarının bu kurala kayıtsız şartsız uymalarını beklerler. Kızlarına bir yol çizerler ve o yolda kendi çizdiği çizginin dışına sapmamasını sağlamak isterler. Bu kişilerin kızları babalarının kendilerini çok eleştirdiğini ama yine de sevdiklerini düşünürler.

3- Dost Babalar

Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı?

Bir diğer baba türü de “Dost Babalardır”. Dost babalar kızlarıyla zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Onlar için kızlarıyla harcadıkları zaman onlar için en keyifli dakikalardır. Bu babalar kızlarının yeni deneyimlere açık olmalarını desteklerler. Kızlarının her durumda yanında olurlar.

Bu babaların kızları her zaman babalarının desteğini arkasında hisseden bireyler olurlar. Bu bireyler zor durumda kalabilirler ancak içinde bulundukları durumla ilgili çıkış kapıları babalarıdır. Örneğin; bu kadınlar ilerde eşleriyle anlaşamamaya başladıklarında babalarının onlara kapı açacağını biliriler. Babalarının desteği ve gücü onların arkasındadır ve bu durumu çok iyi bilirler.

4- Hayalet Babalar

Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı?

Hayalet babalar adlarından da anlaşılacağı gibi ortada görünmeyen babalardır. Kızlarının yanında yer almazlar. Bu babaları iki şekilde görebiliriz. Bazı hayalet babalar eve uğramayacak şekilde çok sık seyahat eden kişilerdir. Bazıları ise iş dışında hep evde kızı ile beraberdir ancak aynı evde iki yabancı gibi yaşarlar. Evdeki hayalet baba kızıyla oyun oynamaz, vakit geçirmez veya onunla birkaç dakika konuşmaya zaman ayırmaz. Ya gazete okur ya televizyonda yarışma programını izler ya da eve gelip yatar uyur. Bu babalar kızlarının gözünde adeta bir yabancıdırlar. Kızlarının sorunlarını dinleyip çözüm konusunda onlara yardımcı olmazlar. Bu babalar kızlarını sevebilirler ancak onunla ilgilenmekten kaçınırlar. Hayalet babaların kızları ergenlik ve yetişkinlikte yaşadığı ilişkilerde ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Bir baba kızına nasıl davranmalı sorusuna gelince; baba kız ilişkisini kuvvetlendirebilecek 7 öneriyi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı?

1- Kızlarıyla aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için aktiviteler planlayın. Planlama yaparken kızınızla beraber karar verebilirsiniz. Mesela, birlikte dans edip şarkı söylemek, resim çizmek, parmak boyası yapmak, konsere ve tiyatroya gitmek vb..

2- Kızlar yaşları kaç olursa olsun babalarının daima arkalarında olduğunu bilmek isterler. O yüzden kızınızın arkasında duracağınızı hayat boyu hissettirin. Kızınızla olan ilişkinizi geliştirmek için gösterdiğiniz çabadan hiç yorulmayın.

3- Kızınıza verdiğiniz sözleri tutmaya özen gösterin. Çünkü kızınıza verdiğiniz sözleri tutmamak onların güvenini kırabilir.

4- Hayatıyla ilgili önemli kararları verirken kararlarını tek başına almasını destekleyin.

Bir Baba Kızına Nasıl Davranmalı?

5- İyi bir dinleyici olun! Sorunlar üzerinde karşılıklı konuşmak, kızınızın bir sorunu olduğunda size rahatlıkla gelebilmesine ve hayatı boyunca kullanacağı eleştirel düşünce becerilerini inşa etmesine yardımcı olacaktır.

6- Kuralları beraber belirleyin. Yeni ve daha az otoriter bir yaklaşım belirlemek, bütün kurallardan vazgeçmek anlamına gelmediğini ve sınırları çizilirken kızınıza neye önem verdiğini söyleme fırsatı verin.

7- Ergenlikteki kızınıza ne kadar önemli olduğunu hissettirin. Kimliğinin kırılgan olduğu bir dönemde bu büyük bir öz değer kaynağıdır. Unutmayınız bu özgüveni kızınız hayatı boyunca yanında taşıyacaktır.

Ve en önemlisi kızınızla aynı fikirde olmadığınızda ya da tüm kararlarına katılmadığınızda bile onu ne kadar çok sevdiğinizi ve daima seveceğinizi hayatının her anında hissettirmeye çalışın.

Paylaş
Yorum Yaz
4.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x