Aile Yemekleri Neden Önemli

Abdulkadir Özbek

Aile Yemeklerinin Önemi. Peki Aile Yemekleri Neden Önemli?

Modern dünya ile beraber, bütün aile üyelerinin tek bir masa etrafında toplanması ve vakit geçirmesi güçleşti. Aile üyeleri çalışıyor, herkesin eve geliş saatleri farklılaşıyor, çocukların okullarda geçirdikleri vakitler farklılık gösteriyor, dahası çocuklar okuldan sonra da hobileri ya da derslerine katkı için ek kurslara katılıyorlar. Bu durumda, bir masanın etrafında ailecek bir akşam yemeği yemek çok mümkün gözükmüyor. Fakat bu kadar da imkansız değil ve beraber bir yemek üzerine sohbet etmek var olan tüm aile bağlarını çok kuvvetlendirebilir.

Aile Yemekleri Neden Önemli

Syracuse Üniversitesi’nde akademisyen olan Barbara H. Fiese, Aile Rutinleri ve Ritüelleri (Family Routines and Rituals) kitabında, aile rutinlerinin ve ritüellerinin fiziksel ve zihinsel sağlığı nasıl etkilediğini, kültürel değerlerin nasıl aktarıldığını anlatıyor ve hatta terapötik açılardan da faydalı olduğunu ve terapi süreçlerine bu ritüellerin dahil edilebileceğini savunuyor. Yani çocuğa uyku vakti yaklaştığında okunan hikayelerden özel tatillerde yenen yemeklere kadar yaşanan deneyimler çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkide büyük rol oynuyor. 

Aile Yemekleri Neden Önemli

2012’de, Columbia Üniversitesinde 12-17 yaş arasındaki 1003 genç ile bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre, haftada aileyle bir öğün beraber yemek yiyen gençlerin aileleriyle yüksek kalitede bir ilişki içerisinde olduğunu gözlemlediler. 

Fiziksel ve Mental Sağlık Sağlanır

Harvard Üniversitesi de bu konuda Aileyle Akşam Yemeği Projesi (Family Dinner Project) başlattı ve birçok araştırma yürüttü. Bu araştırmalar ise beraber yemek yiyen ebeveynlerin fiziksel olarak daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Hatta sadece fiziksel sağlık da değil, mental sağlıklarının da daha iyi olduğunu söylüyor.

Aile Yemekleri Neden Önemli

Aileler, çocuklarıyla beraber yemek yediğinde, daha çok meyve ve sebzeyi tercih ediyorlar; o gün masada zararlı içecekler tercih edilmiyor. Obezite riski de bu şekilde azalıyor. Ailesi ile sağlıklı bir ilişki kurabilen, keyifli şekilde yemek masasına oturan çocuklarda ergenlik döneminde yaşanan sıkıntılar azalıyor, okulda daha az problem yaşıyor ve daha geniş bir kelime dağarcığına ve dolayısıyla daha yüksek bir akademik başarıya sahip oluyor. Ayrıca, çocuklar, taklit ile öğrenir. Masada ebeveynleri ile olan çocuk, görgü kurallarını ve güzel davranışları örnek olarak alabilir. Bu şekilde sosyal yetenekleri de gelişecektir. 

Aile Yemeklerine Nasıl Vakit Ayırabilirsiniz?

Aile Yemekleri Neden Önemli

Şu an yaşadığımız dönemde oturup uzun uzun yemek hazırlamak ve yemekten ziyade hızlıca yemek yemek daha pratik görülebilir. Bunun için beş öneri sıralamak mümkün:

  1. Televizyonu ve bilgisayarı kapatın. Ekran zamanınızı azaltmaya çalışın ve daha çok aile ile vakit geçirmeye çalışın. Aslında beraber yemek yemek düşünüldüğü kadar uzun zaman alan bir aktivite değildir. 
  2. Telefon her çaldığında masadan kalkmak yerine arayan kişinin mesaj bırakmasına izin verin. İyi bir arkadaşınız da olsa, aile zamanınızdan ödün vermeyin ve sizin için uygun bir zamanda dönmeyi deneyin.
  3. Öğünleri önceden planlayın. Akşam yemeği zamanı yaklaşırken her gece “bu akşam ne yapsak” karmaşasına girmek yerine her pazar haftalık aile öğünlerini planlayabilirsiniz. Bu zor geliyorsa da her akşam bir sonraki akşamı planlamayı deneyin. Bu şekilde hazırlık aşaması daha az yorucu olacak ve yemek masasında da daha az sorun yaşanacaktır.
  4. Çocuklarınız için yavaşlamayı öğrenin. Çocuklar, genelde yetişkinlerden daha yavaş yemeye eğilimli olurlar. Bu sebeple yemeklerini bitirmeleri için onlara zaman tanıyın. Acele etmeyin, erkenden tabağınızı bitirmeyin. Sofradan beraber kalkmaya çalışın.
  5. Hoş sohbeti teşvik edin. Masanın etrafındaki konuşmayı hafif ve olumlu tutun. Stresli konuları masaya taşımayın, bir sonraki yemekler için zorlayıcı bir hissiyat yaratabilir. Her aile bireyinin, gün içerisindeki eğlenceli anları anlatmasını sağlayarak ortamı sıcak tutabilirsiniz.

Aile Yemekleri Planlamaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

Aile Yemekleri Neden Önemli

Basit Olun

Aile yemeklerini, büyük incelikler gerektiren bir organizasyon gibi görmeyin. Basit tutun, bir araya gelin ve eğlenin. Beraber bir yemek yiyor olmak zaten yukarıda bahsettiğimiz güzellikleri sırayla oluşturacaktır.

Küçük Adımlar Atın

Aile programlarına bakın ve herkese uygun bir aile akşam yemeği günü ilan edin. Herkesi bilgilendirin!

Hedef Koyun

Aile Yemekleri Neden Önemli

Bir anda her şeyi yapmaya çalışmayın. Ailenize ve ihtiyaçlarına bakın. Daha çok aile zamanına ihtiyacınız varsa bunu hedefleyin. Yemek masasının daha keyifli olmasını istiyorsanız bunu hedefleyin.

Esnek Olmaya Çalışın

Eğer iki ebeveyn aynı anda evde olamayacaksa, çocuğun bir anda antrenmanı çıktıysa programın günü ve saatini değiştirme konusunda esnek olun. Akşam yemeği değil de tatlı saati için bir araya gelebilirsiniz örneğin.

Eğlenceli Olun

Masayı olabildiğinde eğlenceli hale getirin. Masa, stresli anların, tartışmaların yeri olmamalı. Herkesin iyi hissetmesi için çalışmalısınız.

Aile Yemekleri Neden Önemli

Aileler mükemmel değil ve dolayısıyla da mükemmel yemek masaları her zaman mümkün olmayacak. Muhakkak ki hatalar yapılacak ve bazen istediğiniz kadar eğlenceli bir yemek sofrasına sahip olamayacaksınız. Fakat bu kimseyi kötü bir aile üyesi yapmaz. 

Kendiniz için doğru zamanda, doğru öğünde çocuğunuz ile rutinler oluşturarak aranızdaki ilişkiyi güçlendirirsiniz ve bu güçlü ilişki iki tarafa da daha mutlu bir aile hayatı sunar.

Kaynaklar:

https://www.nytimes.com/guides/well/make-most-of-family-table

https://www.parents.com/fun/toys/kid-toys/toys-for-all-ages/?slide=slide_90b3638f-e2fa-4879-8779-1dbe89d8e5e5#slide_90b3638f-e2fa-4879-8779-1dbe89d8e5e5

https://drugfree.org/reports/the-importance-of-family-dinners-viii/

https://news.syr.edu/blog/2006/09/01/su-psychology-professors-new-book-explores-how-family-routines-rituals-create-family-wellness/

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x