Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır?

Abdulkadir Özbek

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır? Neden buna ihtiyaç duyarlar?

Bunu anlamanıza yardımcı olacak bazı nedenler…

Bunu pek çok sorumluluk sahibi ebeveynden duyabilirsiniz. Çünkü hepsinin ortak yönleri vardır: hepsinin harika çocukları vardır ve bu harika çocuklara sahip olmalarının nedeni onlara sınırlar koymaları ve yeri geldiği zaman “hayır” diyebilmeleridir.

Biz çocuklarımızın ebeveynleriyiz, onların arkadaşları değiliz!

Çocuklar, ebeveynler olarak onlar için belirlediğimiz sınırlara defalarca meydan okurlar. Büyüyen ve bağımsızlaşan çocukların doğal olarak yaptıkları bir şeydir bu. Pek çok ebeveyn, aile kurallarını ve sınırlarını belirleme ve uygulama konusunda cesaretini yitirir ve bu kadar zorluk ve çabaya gerçekten değip değmediğini sorgularlar.

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır? Çocuk yetiştirmek yorucu ve zorludur, ama aynı zamanda dünyada yapabileceğiniz en önemli işlerden biridir.

Kurallar mutlu, kendine güvenen, iyi huylu çocuklar yetiştirmenizi kolaylaştırırlar ve aynı zamanda gereklidirler. Yaşına uygun sınırlar olmaksızın sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmeye çalışmak, çocuğunuzu başarısızlık ve strese hazırlamaktan başka bir şey değildir. Çünkü duygusal olarak dengeli ve sorumluluk sahibi bir yetişkin, bunları kendi başına yapana kadar ilk önce sizin kurallarınıza uyabilen bir çocukla başlar. Aile kurallarınızı belirlemek gerçekten önemlidir ve kurallar koymak çocuğunuzun heyecanını bastırmak demek değildir. Çocukların gelişip çiçek açması için kurallara ihtiyacı vardır.

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır ve kuralların neden önemli olduğunu bilmeniz size gerçekten yardımcı olacaktır.

Kurallar çocuklarınızı gerçek dünyaya hazırlar

Koyduğunuz sınırlar, çocuğunuza ondan ne beklediğinizi ve bu beklentilere uymazsa ne olacağını anlayabilmesini sağlar. “Kimseye vurmak yok” veya “tüm oyuncaklar yatmadan önce toplanacak”, “hepimiz kahvaltıdan sonra dişlerimizi fırçalamalıyız” gibi net aile beklentilerine sahip olmak ve ardından kuralları çiğnemeleri durumunda neticeleri uygulamak, yeni durumlara daha iyi uyum sağlamalarına, okulda daha iyi performans göstermelerine ve genel olarak topluma daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır.

Kurallar çocuklara nasıl sosyalleşeceklerini öğretir

“Lütfen”, “teşekkür ederim” veya “af edersin” gibi bazı cümleleri kullanmak üzerine olan kurallar, çocukların temel davranışlarını şekillendirmekte önemli bir yere sahiptir. Ev içinde kibar kelimeler kullanmayı bir kural haline getirirseniz, çocuğunuz istediklerini ve ihtiyaç duyduklarını elde etmenin uygun yollarını öğreneceklerdir. Saygı, mutlu yuvaların anahtarıdır.

Kurallar, düzen duygusunu pekiştirir

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır çünkü çocukların düzen duygusunu pekiştirir. “Akşam yemeğinden önce ellerini yıkamak” veya “Karşıdan karşıya geçerken el ele tutuşmak” gibi belirli kurallar çocuğun bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmesine yardımcı olur. Küçük çocuklar bile kendileri için neyin doğru ve gerekli olduğunu anlamaya başladıkları zaman daha iyi işbirliği yaparlar. Bu, onların aidiyet ve güvenlik duygusu kazanmalarına yardımcı olur. Kurallar, çocukların kendilerini yetenekli hissetmelerini sağlar.

Açık, tutarlı, adil sınırlar çocuğunuzun sizinle olan mücadelesini azaltır çünkü sizin sınırlarınızın neler olduğunu keşfetmek için sürekli deneme yanılma yapmalarına gerek kalmaz. Ayrıca bu durum çocuklarınızın sizi asla test etmeyeceği anlamına gelmez! Kısa vadeli, hızlı ve kolay çıkış yollarının değil, uzun vadeli çözümler peşinde olun!

Kurallarınızı olumlu cümlelerle belirtin

“Gezinerek yemek yemek yasak” yerine “Mutfakta yemek yiyoruz” deyin. Yanlış bir şey yaptıklarında dırdır edip bağırmak yerine yaptıkları doğru şeyleri yakalayıp onları övün. Çocuklarınızın aile evi kurallarınız hakkında posterler yapmalarını sağlayın. Böylece bu kuralları daha çabuk kabul ederler. Eğer kuralları ihlal ederlerse veya unuturlarsa neticeleri konusunda net ve tutarlı olun.

Kurallar çocukları rahatlatır

Çocuklar her ne kadar kontrol sahibi olmak isterlerse istesinler, çok fazla özgürlüğe sahip olmak aslında onlar için korkutucudur. Çok fazla özgürlük vermek biraz, çocuklara arabanızın anahtarlarını vermeniz ve sürmelerine izin vermeniz gibi bir şeydir. Ancak onlar henüz geçmeleri gereken testleri geçmediler. Bu yüzden kontrolden çıkacaklardır. Çocuklar sorumlu bir yetişkine ihtiyaçları olduğunu sezgisel olarak bilirler. Beslenmek ve yönlendirilmek için size güvenirler.

6 yaşındaki çocuğunuz uyku saatinde tekrar tekrar odasından çıkarsa, bir ağırlığı olmayan, ciddiyetsiz uyarılar vermek yerine tutarlı, tekrarlayan ve kararlı uyarılarda bulunmanız gerekir. “Yatağa dön” komutunu kesin bir dille tekrarlayın. Yatağa geri dönmelerini yalvarır tonda istemeyin. Bu gibi durumlarda bağırmanıza veya sinirlenmenize gerek yoktur. Sadece kurallarınızı sakince belirtirken her seferinde onları yatağına geri götürün. Sonuç alamazsanız önceden belirlediğiniz neticeleri uygulayın.

Kurallar, çocukları güvende tutmaya yardımcı olur

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır çünkü kurallar çocukları güvende tutmaya yardımcı olur. İyi davranışları ve iyi vatandaşlığı teşvik eder. Çocuklar ve bazı yetişkinler genellikle kurallar sanki rastgele oluşturulmuş gibi şikayet ederler. Ancak gerçek şu ki kurallar ve düzenlemeler çocuklarınızı korumak ve onları güvende tutmak için tasarlanmıştır. İş yerleri ve okullar kurallar etrafında verimli bir şekilde çalışır. Kurallar hakkında nasıl konuştuğunuza dikkat edin çünkü çocuğunuz sizin bakış açınızı benimseyeceklerdir.

Kurallar güveni artırır

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır çünkü kurallar çocukların güvenini artırır. Yavaş yavaş (yaşa ve olgunluğa bağlı olarak) çocuğunuzun etrafına yerleştirdiğiniz sınırları genişletip sizden daha bağımsız ve özerk olmalarına yardımcı olurken onlar, sorumlulukları yerine getirme becerileri konusunda kendilerinden daha emin hale geleceklerdir.

Kurallar mantığa uygun olmalıdır

Belirlediğiniz sınırların çocuğunuzun gelişimiyle uyumlu olduğundan emin olun ve çocuğunuzun yeni becerilerini keşfetme, öğrenme ve uygulama yönündeki doğal dürtülerini destekleyin.

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır için verebileceğimiz bazı tavsiyeler:

Çok katı olmayın

Bazı ebeveynler kararlı görünmek ve çocuklarını şımartmamak için çok fazla sınır koyarlar. Bu durum anlamsız ve gereksizdir çünkü çocuklarının davranışlarını ciddi şekilde kısıtlarlar ve onları kontrol etmeye çalışırlar. Bunu yaparak çocuğunuzun özgüvenine zarar verebilirsiniz, çünkü yüksek beklentileriniz onlara sorumluluklarını her zaman doğru olarak yerine getiremeyeceklerini veya sizi memnun edemeyeceklerini hissettirebilir.

Ailenizin kurallarını belirlerken çocuğunuzun yaşını ve yeteneklerini göz önünde bulundurun ve koyduğunuz kurallar için açıklama yapmaya çalışın. 2 yaşındaki çocuğunuzun kendi kendine oyuncaklarını kaldırmasını bekleyemezsiniz.

Çocuklarınıza kurallarınızı konuşarak ve tekrar ederek öğretin ve hatırladıklarında onları överek teşvik edin.

Çok yumuşak davranmayın

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır için verebileceğimiz bir diğer tavsiye çok yumuşak olmayın. Boş tehditler, çocuğunuzun sorumlu davranmayı öğrenmesini engeller. Bu tip tehditlerden aldıkları mesaj, aslında kurallarınızın o kadar da önemli olmadığıdır.

Yönlendirin, soru sormayın

Çocuklar, sorulardan çok komutlara daha iyi yanıt verirler ve siz ne kadar spesifik olursanız o kadar iyi tepki verirler. “Havluyu rafa koyun, diş fırçanızı yerine koyun ve kapıyı kapatın

Tutarlı olun

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır için bir diğer tavsiye ise tutarlı olmanız. Bir gün belirli bir tür davranışa izin verip ertesi gün aynı davranışa aşırı tepki verirseniz, çocuğunuzun kafasını karıştırırsınız. Karışık mesajlarınız, çocuğunuzu sizi anlayabilmek için sizi daha fazla test etmeye teşvik edecektir. Düzensiz birçok kural koymak yerine, tutarlı bir şekilde uygulayabileceğiniz daha az kural koyun.

Çocuğunuza söz hakkı verin

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır için bir diğer tavsiye ise çocuğunuza söz hakkı vermeniz. Oturun ve mutlu bir evin herkesin kendi sorumluluğunu yerine getirerek ve üzerine düşeni yaparak oluştuğunu konuşun. Çocuğunuzun ev kurallarınızın ne olacağı ve bunları çiğnemesinin sonuçlarının ne olacağı konusunda biraz söz sahibi olmasına izin verin. Kuralları koymada söz haklarının olması onları daha işbirlikçi olmaya motive edecektir. Kendilerini daha sorumlu, daha bağlı ve ekibin bir parçası gibi hissedeceklerdir. Fikirlerinin ne kadar doğru olduğunu görmek sizi çok şaşırtabilir.

Düşünmek için duraklayın

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır için son tavsiye ise düşünmek için duraklamanız. Kaos ve felaketler kuralların yokluğunda gerçekleşir. Ancak bu kuralların iyi düşünülmüş ve çocuğunuzun yaşına uygun kurallar olmaları gerekir. Bu nedenle, aile kurallarınızı bilinçli bir şekilde düşünmeniz, hepsini çocuklarınıza açıklamanız ve ardından bu kuralları tutarlı bir şekilde uygulamanız gerekir. Kurallar önemlidir, bu nedenle ciddi bir zaman ayırın ve kural listesini oluşturmak için düşünün.

Çocukların neden kurallara ihtiyacı vardır için kural listesi oluştururken göz önünde bulundurabilecekleriniz:
• Çocuklarınızı güvende tutma amaçlı kurallar oluşturun.
• Çocuklarınızın doğruyu yanlıştan ayırmasına yardımcı olacak kurallar oluşturun.
• Çocuğunuza kendine güvenmeyi ve bağımsızlığı öğretecek kurallar oluşturun.
• Çocuklarınızın kendilerini kontrol etmeyi öğrenmeleri için kurallar oluşturun.
• Teknolojiyi kullanma, uyku vakti ve ev ödevi ile ilgili kurallar oluşturun.

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x