10 Basit Öneri ile Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

Çocukların sevgiyi hissetmesi gerekir ve bazen sevginizi yeterince gösterip göstermediğinizden emin olamazsınız. 

Çocuklarımıza verebileceğimiz en temel hediyeler onları oldukları gibi kabul etmek, istikrar göstermek ve en önemlisi sevgimizi vermektir. Elbette tüm ebeveynler çocuklarını severler. Ama sevgi sadece bir isim değil, aynı zamanda bir fiildir. Çocuğunuza sevginizi göstermek bazen karmaşık ve zor görünebilir.

Çocuğunuza sevginizi ifade etmenin oldukça basit yolları vardır. Ebeveyninin sevgisini hissetmek, bir çocuğun hayatını her yönüyle iyileştirebilir.

Verdiğiniz sevgi ve güven hissi çocuklara, yetişkinlere ait sorunlar hakkında endişelenmelerine gerek olmadığını garanti eder ve onlara sadece çocuk olma özgürlüğü verir. Çocuklar kendilerini güvende ve sevilmiş hissettiklerinde, öğrenme ve yaratıcılık gibi kendileri için daha önemli olan şeylere daha iyi odaklanırlar.

Çocuğunuzu Dinleyin

Çocuğunuz, sizin için önemli olduğunu bilmek ister. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri çocuğunuzun düşüncelerine ilgi duyduğunuzu ifade etmenizdir. Telefonunuzu bırakın ve çocuklarınızın söyleyeceklerine içinizden gelen bir ilgiyle dikkatinizi verin. Onlarla konuşun. Yaşadıkları dünya hakkındaki fikirlerini sorun ve düşüncelerinin sizin için önemli olduğunu onlara gösterin.

Birlikte Eğlenin

Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

Her şeyi bir öğrenme etkinliğine veya bir yarışma haline getirmeye gerek yoktur. Çocuğunuzla birlikte eğlenmenin yollarını bulun. Oyun oynayın, hatta aptalca davranın ve çocuğunuzun dünyasına adım atın. Bazen sadece çocuğunuzla birlikte başbaşa zaman geçirin. Bu, çocuğunuzla kurduğunuz bağları güçlendirmenizi sağlayacaktır. Onunla birlikte olmak için zaman yaratacak kadar değer verdiğinizi gösterin.

Ona Daha Çok Sarılın

Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

Çocuğunuza “Seni seviyorum” demeniz çok önemlidir. Sözlü ilgiden ayrı olarak fiziksel temasın çocuğunuzla olan sevgi bağınızı pekiştirmede sahip olduğu gücü asla küçümsemeyin. Çocuğunuza her fırsatta sarılın ve sevginizi hissetmelerine izin verin. 

Küçük Jestlerle İlerleyin

Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

Sevgi dolu tipte biri değil misiniz? Ebeveynler yine de sevgilerini küçük hareketlerle ifade edebilirler. Mesela küçük notlar yazıp çocuğunuzun beslenme çantasına koyabilirsiniz. Çocuğunuzu sık sık övebilirsiniz. Çocuğunuza bir beşlik çakabilirsiniz. Başkalarının önünde çocuklarınızı nazik cümleler kullanarak övebilirsiniz. Eylemleriniz, çocuğunuzu ne kadar önemsediğiniz hakkında çok şey anlatır. Çocuklarınız için fazladan küçük şeyler yaptığınızda ve onlar hakkında güzel şeyler söylediğinizde sevildiklerini hissedeceklerdir.

Birlikte Özel Bir Rutin Oluşturun

Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

Bu ritüelin karmaşık veya pahalı olması gerekmez. Çocuğunuza vermeniz gereken asıl şey, zamanınızdır. Eğlenceli bir uyku vakti hikaye saati, çocuğunuzla olan rutininiz olabilir. Pazar günleri birlikte kek ya da kurabiye yapmak gibi rutinlerinleriniz de olabilir. Her ne yapacaksanız, bunu bir rutin olarak yapın ve her çocuğunuz için ayrı zaman ayırdığınızdan emin olun.

Evinizdeki Düzeni Koruyun

Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

Çocuklar, yetiştikleri ortamda tutarlılık olduğu sürece gelişirler. Çocuğunuzun yatma saati, yemek saatleri, uyanma saati, ev ödevlerini yapma saati ve ders dışı etkinlikler yapma saatleri olmalıdır. Çocuğunuzun hayatı ve rutinleri ne kadar istikrarlı olursa, kendini o kadar güvende ve sevilmiş hisseder ve daha az kaygı yaşar.

Tüm Çocuklarınıza Eşit Derecede İlgi Gösterin

Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

İki veya daha fazla çocuğunuz varsa, her birine sevildiğini, güvende olduğunu ve önemli olduğunu hissettirebilmeniz için biraz daha dikkatli bir planlama yapmanız gerekir. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

İlk olarak: bireyselliklerini onurlandırın. Çocuklarınızı asla birbirleriyle karşılaştırmayın ve sahip oldukları yetenekleri destekleyin. Bir çocuğunuz futbolcu olmak istiyor ve diğeri gitar çalmak istiyorsa, onların ilgi alanlarına değer verdiğinizi gösterin.

İkincisi: çocuklarınızla ayrı ayrı zaman geçirin. Her çocuk kendisini önemli hissetmek ister ve ebeveynlerinin önceliği ve merkezi olmaya ihtiyaç duyar. Çocuğunuz sevdiği bir aktiviteyi yaparken onunla başbaşa her gün en az 10 ila 15 dakika geçirmeniz bile yeterlidir. Uzmanlar bu gibi anlarda telefonunuzu kapatmanız ve çocuğunuza tüm dikkatini vermeniz gerektiğini söylerler.

Aile Dinamiklerinin Önemi

Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

Aile dinamiğinin çocuğunuzu etkilediğini fark etmeyebilirsiniz ancak çocuğunuzun ait olduğu çevre, sevginizi hissetmesinde önemli bir rol oynar. Çocuklar, ebeveynlerinin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini görerek ilişkiler hakkında çok şey öğrenirler. Birbirlerine karşı sevgi ve saygı gösteren ebeveynler, çocuklara aile içinde nasıl davranacaklarını öğretir. Çocuğunuz yaptığınız her şeyi izlediği için iyi bir rol model olmanız çok önemlidir.

Maddiyatın Sevgiye Eşit Olmadığını Anlayın

Bu size klişe gelebilir, ancak çocuklar varlığınızı hediyelerinize tercih ederler. Siz de muhtemelen 10 yaşındayken doğum gününüz için aldığınız hediyeleri hatırlamıyorsunuzdur. Ama sevgi dolu o günü mutlaka hatırlarsınız. Bunu aklınızda tutarak, çocuklarınızın öğrenmesini istediğiniz hayat derslerini ve onlarla oluşturmak istediğiniz anıları düşünmeniz önemlidir.

Hata Yaptığında Bile Çocuğunuzu Destekleyin

Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin Yolu

Çocukların bir hata yapsalar bile sevildiklerini bilmeleri gerekir. Onların daimi desteği olun. Sorumluluk aldıkları için onlarla gurur duyduğunuzu ve ardından hatalarını gelecek için bir öğrenme fırsatı olarak kullanabileceklerini onlara söyleyin. Şu soruları sorarak durumu çocuğunuzla tartışmanızı öneriyoruz: Bu hatadan neler öğrendin? Bir dahaki sefere neyi farklı yapacaksın?

Bu tavrınız çocuklarınıza her zaman mükemmel olmayacaklarını, aslında kimsenin mükemmel olamayacağını, ancak sorunlarını çözebileceklerine dair inancınız olduğunu ifade etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda, hatalarını düzeltmenin yollarını bulmalarına yardım ettiğiniz için size olan güvenlerini de geliştirmiş olursunuz. Herkes kazanmış olur!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x