Çocuklara İyi Niyetle Söylenen 5 Riskli Söz

Abdulkadir Özbek

Çocuklara İyi Niyetle Söylenen 5 Riskli Söz nedir?

Bir rekabeti kaybedip üzüldüğünde çocuğunuzun üzülmesini önlemek için elinizden geleninin en iyisini yapmaya çalıştığınızdan eminiz. Ancak iyi niyetle söylenen ama aslında çok yanlış anlaşılmalara yol açan bazı cümleler var. 

1: “Elinden gelenin en iyisini yaptın”

Çocuklara iyi niyetle söylenen 5 riskli sözden ilki “Elinden Gelenin En İyisini Yaptın”. Size söylenebilecek en uygun söz gibi gelebilir. Çocuğunuz çaba göstermiş olabilir. Şu anki performansı bu kadarına yetmiş olabilir. Ancak elinden geleni en iyi bu kadar değil. Çalışıp pratik yaparak çok daha iyisini yapacaktır. Sence neden olmadı, eksik olanlar neydi, nasıl çözmek gerekir gibi konuları konuşarak keşfetmesini sağlayın. Yapabileceğinin en iyisi olduğunu düşünmesine neden olursanız çaba göstermesine engel olmuş olursunuz.

2: “Benim şampiyonum ya da bir numaram sensin”

Benim şampiyonum ya da bir numaram sensin

Çocuklarınız her zaman sizin için bir numara olacak, evet, ama bu durum sizinle ilgili değil. Çocuğunuza gönlünüzün birincisi olduğunu söylemek size çok fazla önem vermesine ve sevincinin size bağlı olduğunu düşünmesine neden olur.  Oysaki sizin sevginiz ile birlikte hedeflerine ulaşmanın sevincini de yaşayabilir.

3: “Zaten çok zordu”

Çocuklara iyi niyetle söylenen 5 riskli sözden bir diğeri ise “Zaten çok zordu”. Bir yarışma, bir test ya da bulmaca olsun, çok zor olduğunu söylemek bir suçlama eylemidir. Sadece suçlama eylemi öğrenme, değiştirme ve geliştirme sorumluluğunu üstünden atarak rahatlamasına yol açar. Tabii ki, bazen bir aktivite bir çocuğun yaşı veya deneyimi için çok zordur.  İlk denemede siyah kuşak sahibi olunamaz. Ancak yaşıtlarının yapabildiğini yapamadığında suçu zorluğa atmak pes etmesine yol açar.  Oysaki çalışarak yapabilir, buna engel olabilecek hiçbir şey yok aslında.

4: “Aslında hiç önemli değil”

“Aslında o kadar da önemli bir şey değil” cümlesi çocuğunuza çabaladığı şeyin önemli olmadığını söylemektir. Siz de biliyorsunuz ki çocuğunuz hedefine ulaştığında asla önemli bir şey değil demeyeceksiniz. Çocuğunuzun azmini engellememek için bu tarz cümleler kurmamalısınız. 

5: “Bir dahaki sefere kazanacağından eminim”

Çocuklara iyi niyetle söylenen 5 riskli sözden sonuncusu “Bir dahaki sefere kazanacağından eminim” İlk bakışta bu ifade de zararsız görünüyor. Ama bir dahaki sefere kazanıp kazanmayacağını bilmiyoruz. Aslında bu cümle kehanette bulunmaktan başka bir şey değil. Kazanacağını garanti edemeyiz. Boş ve keskin güvenceler onu hedeflerine ulaşma noktasına getirmek için daha çabalamasına yol açar. Hedeflerine ulaşmak, kontrol edebileceği veya garanti edebileceği bir şey değildir.

Peki Ne yapmalı?

Peki, ne yapılmalı?

Çocuğunuzun üzüntüsünü kabullenin, hemen neşelenmesini sağlamayın. Hayal kırıklığını anladığınızı ve bunun çok normal olduğunu ifade edin. Çocuğunuzun duygularını göz ardı etmeyin. Kendisini geliştirmek ve daha iyi olabilmek için neler yapılabileceğini konuşun. 

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x