Geleceğin Meslekleri 7: Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Abdulkadir Özbek

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı Nedir?

Giyilebilir teknoloji ya da “Giyilebilir Cihazlar” olarak da bilinen, aksesuar olarak giyilebilen, giysiye gömülen, kullanıcının vücuduna yerleştirilebilen elektronik cihaz kategorisidir. Bu cihazlar, mikroişlemciler tarafından desteklenen ve İnternet üzerinden veri gönderip, veri alabilen cihazlardır.

Giyilebilir teknoloji, hayatı önemli ölçüde değiştirebilen uygulamalarla nesnelerin internetinin (IOT) önemli bir kategorisidir. Bu Teknolojinin gelişmesine katkıda bulunan ise mobil ağlar ve yüksek hızlı veri aktarımlarıdır.

 Giyilebilir teknolojiler arasında, fitness aktivite izleyicileri, akıllı kol saati cihazları, bluetooth kulaklıklar ve web özellikli gözlüklerin tümü, Wi-Fi ağlarından veri almayı sağlayan giyilebilir teknolojilerdir. Oyun endüstrisi, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kulaklıkları ile daha fazla giyilebilir ürün listeye ekleniyor.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Giyilebilir teknoloji, her türden elektronik ve bilgisayar cihazı için yeni bir uygulama ortamı olarak tasarımcılara birçok yeni teknoloji sunuyor.  Giyilebilir teknoloji, bir bireyin başkaları tarafından algılanma, başkalarıyla etkileşime girme ve kendi fiziksel alanını yönetme biçimlerine aracılık edebilmektedir. 

Giyilebilir teknoloji alanı yaygınlaştıkça giyilebilir teknoloji tasarımı da daha fazla keşfedilmiş olacak. Giyilebilir teknoloji için iyi tasarım seçenekleri, giyilebilir bir cihazla kullanıcı etkileşimini etkileyen çok çeşitli disiplinler arası değişkenlerin anlaşılmasına ve kabul edilmesine bağlıdır.

İşlevsel giysi tasarım kültürü, giyilebilir teknoloji tasarımına disiplinler arası bir yaklaşım getiriyor ve yapılandırılmış tasarım süreci, tasarımcılara sorunları organize etme ve ele alma ve gelecekteki çalışmalarda dikkate alınacak yeni değişkenleri belirleme aracı sunuyor. 

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Vücuda takılan cihaz ile kullanıcı arasındaki ara yüzde yer alan yeni değişkenlere yaklaşmak için fonksiyonel giysi tasarım sürecinin çok iyi kullanılması gerekmektedir 

Fonksiyonel giysi tasarımı sürecinden elde edilen vücut ara yüzü hakkında bilginin yanı sıra fonksiyonel giysi tasarımı süreci, giyilebilir teknoloji tasarımında dikkate alınan disiplinler arası değişkenlerin kapsamını genişletmeye ve böylece daha başarılı bir tasarım üretmeye yardımcı olacaktır.

Giyilebilir Teknoloji Tasarım Dünyası

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Son yıllarda giyilebilir teknoloji dünyasında birçok gelişmelere tanık olduk. Bu gelişmeler, yaşamı, işi ve küresel ekonomiyi potansiyel olarak dönüştürecek gelişmelerdir. Google Glass , Apple Watch , Fitbit , Motiv Ring ve Oculus Rift gibi giyilebilir cihazlar verileri alma, kullanma ve paylaşma şeklimizi değiştirmeyi sağlıyor. Giyilebilir teknoloji devrimi, verileri günlük ve sosyal hayatımızda nasıl kullandığımıza dair köklü kalıpları da değiştiriyor. 

Günümüzün büyüyen giyilebilir cihaz ortamını tanımak, anlamak ve etkin bir şekilde kullanmak, birçok işletmelerin başarısı için de giderek önemli hale gelmektedir. Bu durum, şimdi ve yakın gelecekte giyilebilir teknoloji tasarımcılarına olan ihtiyacı arttıracaktır. 

Şirketler, çeşitli ve benzersiz becerilere ve zihniyete sahip insanlar arıyor. Mobil Mimarlardan Yazılım Test Mühendislerine ve Proje Yöneticilerine kadar teknoloji dünyasının bu fütürist fikirleri hayata geçirecek yetenekli, meraklı ve tutkulu insanlara ihtiyacı olacaktır.

Giyilebilir Teknolojinin Geleceği

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Giyilebilir teknolojinin kullanımı genişledikçe ve olgunlaştıkça; tasarımcılar, insanların dijital dünyayla nasıl etkileşime girdiğini gösterme fırsatına sahip olacaklar. 

Teknoloji, doğal insan davranışına uyduğunda veya onu geliştirdiğinde en iyi şekilde başarılı olur. Bu sadece giyilebilir cihazlar için değil, her arayız platformu için geçerlidir.

Tasarımcılar, bu cihazların nasıl giyildiklerini ve kullanıcı için bilgileri en gizli ve verimli bir şekilde nasıl toplayıp iletebileceklerini düşünmelidir. En iyi giyilebilir cihazlar zarif olup arka planda kaybolur.

Giyilebilir cihazlar, teknolojiyi sanal dünyadan gerçek dünyaya taşıyarak, tasarımcılara, teknolojik devrimin geleceğini şekillendirme fırsatını sunmaktadır.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Giyilebilir teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu alanda çok sayıda iş fırsatı bulunmaktadır. Sorumluluklar işe göre değişebilir fakat hepsinde ürün geliştirme bulunmaktadır. 

Giyilebilir teknoloji tasarımcısı, bir cihaz için bir konsept oluşturmaktan, bir akıllı saatin tasarımını geliştirmekten, satışları ve hedef demografiyi çevreleyen verileri derlemekten sorumlu olabilir. Çoğu pozisyon, uygulama entegrasyonu veya kullanıcı dostu özellikler geliştirmek için çeşitli yazılımlarla çalışmayı gerektirir.

Giyilebilir teknoloji alanındaki işler, günümüzün en yeni akıllı teknolojisinin perde arkasındaki teknik işlerdir.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcısında Bulunması Gereken Özellikler

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı
 • Giyilebilir teknoloji tasarımcısında ileri derecede teknik bir disiplin anlayışı olmalıdır.
 • Çevik, tüketici pazarları ve giyilebilir bir teknoloji cihazına veya ürününe giren teknik bileşenlere ilişkin çalışma bilgisine sahip olmalıdır.
 • Mobil uygulamalar, donanım ve yazılım deneyimine sahip olmalıdır.
 • Karmaşık işlerin bir bilgisayar bilimcisi veya mühendisi kadar tam olarak farkında olmalıdır.
 • Minimum gereksinimlerle çalışma ve büyük düşünme yeteneğine sahip olmalıdır.
 • İşlevsel bir giyilebilir teknoloji tasarımcısı olmak için alanında uzman ve deneyimli olmalıdır.
 • Donanım ve yazılımın tasarımında ve imalatında yer alan değişikliklerin takibini yapabilmelidir.
 • Kullanıcıların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının farkında olmalıdır.
 • Teknoloji ve giyim tasarımının entegrasyonunu sağlayabilme becerisi bulunmalıdır.
 •  Farkındalığı güçlü ve açık fikirli düşünce yapısına sahip olmalıdır.
 • Tasarımda dikkate alınacak yeni alanları belirlemek ve yenilikleri takip etmesi önemlidir.

Kaynaklar:

https://www.investopedia.com/

https://www.toptal.com/

https://www.ziprecruiter.com/

Paylaş
Yorum Yaz
3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x