Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Abdulkadir Özbek

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Hepimiz çocuklarımız için iyi bir yaşam hayal ediyoruz. Yaşamın saklı anahtarlarına kitap okuyarak yaklaşabileceklerini biliyoruz içten içe. Okumak sayesinde çocuklarımızın ‘farkında’ bir birey olacaklarına da şüphemiz yok. Küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazandırıldığında, çocuğunuzun yetişkin bir birey olduğunda kitap okumayanlara göre bir adım önde olması kaçınılmaz olacaktır.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?Peki, okuma ve öğrenme sevgisini çocuklarımıza kazandırmak ve çocukları okumaya teşvik etmek için neler yapabiliriz?

1- Çocuğunuzla Kitapları Erken Dönemde Tanıştırın:

Anne karnındaki bebeğinize bile kitap okuyabilirsiniz. Sesiniz, ritim, kafiyeli heceler, dikkatiniz bebeğinize ve aranızdaki ilişkiye çok iyi gelir.

2- Kitapları ve Dergileri Ulaşabileceği Yerlere Bırakın.

Kitapların, çocuğun rahatça erişebileceği, çocuğun boy hizasında olması önemli. Böylece arzu ettiği anda okuma yapabilir.

3- Dağınıklığa İzin Verin:

Çocuklar istedikleri her yerde bir şeyler okuyabilmeli. İster yerde uzanırken, ister amuda kalkarken, ister koltukta otururken… Kitaplar evin çeşitli yerlerinde olabilir.

4- Yaşına ve Mizacına Uygun Kitaplar Seçin:

Her çocuk ve aile biriciktir. Çocuğunuzun yaş seviyesine ve mizaç özelliklerine uygun kitapları araştırmak önemlidir.

5- Seçimlerine Saygı Duyun:

İster karikatür, ister çizgi roman, ister dergi… İster polisiye, ister fantastik kurgu…Önemli olan çocuğun arzu ettiği ve keyif aldığı şeyi okumasıdır.

6- Çocuğunuza Düzenli Olarak Kitap Okuyun:

Çocuklar rutinleri sever. Planlarını bilmek onları kontrolde ve güvende hissettirir. Tıpkı diş fırçalamak, pijama giymek gibi kitap okumak da çocuğun doğal ve günlük rutinin içinde olabilir.

7- Okuduklarını İçtenlikle Dinleyerek İlgilendiğinizi Gösterin:

Kitaplar, Ebeveyn çocuk arasındaki ilişkiyi ve bağı muazzam güçlendirebilir. Babasının kendine kitap okuması bir çocuk için en kıymetli çocukluk anılarındandır.

8- Oyun Oluşturun:

Kitapları da içine kattığınız oyunlar oluşturabilirsiniz. Kitapların hazine sandığına konup saklanması ve haritayla bulunması, anlatılan konudan hangi kitap olduğunun bulunması gibi.

9- Sesli Kitaplar ve Elektronik Kitap Okuyucular:

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? başlığının son maddesi ise sesli ve elektronik kitaplar okumanız. Gerçek kitapların yerini tutmasa da, yoğun ekran kullanan bir çocuğun kitaba geçişini elektronik bir kitap okuyucuyla (kindle gibi) desteklemek mümkündür.

Ebeveynin söylediklerindense yaptıklarıdır mühim olan. Annesi ve babası keyifle kitap okuyan bir çocuğun kitap okuma olasılığı artar.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Son olarak:

Çocuklarınızın günlük yazmasını teşvik edin.

Onlarla kitap alışverişi yapın.

Filmleri çekilmiş kitapları okuyun sonra filmini izleyin.

Çocuk dergilerine abone olun.

Kitap Okuyarak onlara model olun.

Sohbet oluşturarak okuduklarınızdan alıntı yapın.

Ailece belirli gün ve saatlerde kitap okuma vakti oluşturun.

Paylaş
Yorum Yaz
2.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x