Matematiği Sevdiren Eğitim Modeli: Singapur Matematiği

Abdulkadir Özbek

Singapur Matematiği Nedir?

Singapurlu öğrencilerin özellikle matematik alanında başarısı son zamanlarda gelişmiş batılı ülkelerin ve birçok ülkenin de “Bu Singapurlular neyi doğru ya da farklı yapıyorlar acaba” diyerek Singapur’un eğitim sistemini ayrıntılı incelemelerine sebep oldu. Singapur’a bu açıdan baktığınızda ise ilk önünüze çıkan konu “Singapur Matematiği”.

Boston Üniversitesi Lynch Eğitim Okulu tarafından yürütülen ve Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Derneği tarafından desteklenen 2011 Uluslararası Matematik ve Bilim Çalışması Trendleri’ ne göre, Singapur’daki dördüncü sınıf öğrencilerinin hepsinden en yüksek ortalama matematik puanları vardı. Çalışmaya dahil olan ülkeler. Singapur’daki sekizinci sınıf öğrencileri, yalnızca Kore Cumhuriyeti’nden gelen öğrenciler tarafından geçen ikinci en yüksek matematik puanına sahipti.

Singapur Matematik başlangıçta Singapur Eğitim Bakanlığı tarafından Singapur okullarında kullanmak için oluşturulan bir matematik müfredat serisidir. 1998’de Jeffery ve Dawn Thomas, Singapur’da yaşadıktan sonra ABD’ye geri döndüler ve anne babaları, öğretmenleri ve eğitimcileri Singapur’dan matematik kavramlarını ve ders kitaplarını tanıttılar. Thomas ailesi, Singapur matematiğinin ABD matematik müfredatından daha üstün olduğuna inanıyordu.

Singapur Matematiği Kaçıncı Sınıftan İtibaren Öğretiliyor?

Singapur Matematiği, Singapur’un kendi geliştirdiği ve öğrencilere kreşten, 6. sınıfa kadar öğretilen matematik eğitim sistemidir. Yani çocuklar daha küçük yaşta okuma yazmayı öğrenmeden matematik ile tanıştırılıyor. Singapur Matematiğinin temel özelliği, geleneksel batı matematik müfredatına göre çok daha az sayıda konunun bu geleneksel sistemlere göre çok daha detaylı ele alınması. Burada amaç öğrencilerin her yıl bir sürü konuyu (çoğunlukla ezberleyerek) “öğrenmesi” yerine her sene daha az sayıda konuya sindirerek “hakim olması” ve bu şekilde öğrencinin konuyu sınavda soru çözmek için ezberlemesinden ziyade gerçekten öğrenmesi. Gerçekten öğrenilen az bilginin diğer bilgilere transferi ve öğretimi bu durumda daha kolay olmaktadır.

Singapur Matematiğinde arka arkaya öğretilen konular bilimsel çocuk gelişimi teorileri baz alınarak geliştirilmiş. Her eğitim dönemi seviyesi matematik kitabı, bir önceki eğitim döneminde edinilen matematik bilgi ve becerileri üzerine ”in” koyulmuş ve öğrencilerin bir üst seviyeye geçmeden o kitabın konusu olan az sayıdaki matematik konusuna hakim olması amaç edinilmiş.

Dikkatle oluşturulmuş bu sistem sonucunda öğrenciler problem çözme yeteneğinin yanında her sene artan zorlukta gelen matematik konuları ile başa çıkabilecekleri donanımı da elde ediyorlar. Öğrenciler 6. sınıf sonunda, lisede karşılarına çıkacak geometri ve cebir konularına da hazır hale geliyorlar.

Singapur Matematiği; matematiksel düşünmeyi problem çözmeyi ve geliştirmeyi öğrenmenin matematikte başarılı olmanın temel faktörleri olduğu düşüncesiyle geliştirilmiştir.

Kavramlar ile çocukların hem soyut hem de gerçek dünya sorunlarını çözmelerine yardımcı olabilecek becerileri kazanmalarına yardımcı olmak için birlikte nasıl uyum sağladıklarını daha kolay anlar. Çocuklar matematiksel kavramları öğrendiklerinde, matematiksel sayılar, geometri, cebir, istatistik ve olasılık ve veri analizi dallarının fikirlerini araştırıyorlar. Problemleri ya da onlarla gelen formülleri nasıl çalışacaklarını öğrenmeyi değil, tüm bunların neler olduğunu ve neye benzediğini derinlemesine anlamayı amaçlıyor.

Çocukların, tüm matematik çalışmalarının birlikte çalıştığını ve ek olarak örneğin bir işlem olarak kendi başına ayakta durmadığını, diğer tüm matematik kavramlarının da bir parçası olduğunu öğrenmesi önemlidir. 

Öğrenciler kavramların sağlam bir kavrayışına kavuştuklarında, bu kavramlarla nasıl çalışacaklarını öğrenmeye geçme zamanı.

Başka bir deyişle, öğrenciler fikirleri anladığında, onlarla gelen prosedürleri ve formülleri öğrenebilirler. Bu şekilde beceriler kavramlara bağlıdır ve öğrencilerin bir prosedürün neden işe yaradığını anlamalarını kolaylaştırır.

Singapur Matematikte, beceriler sadece kalem ve kağıt ile bir şeyler nasıl çalıştığını bilmeyi değil, aynı zamanda bir problemi çözmeye yardımcı olmak için hangi araçların (hesap makinesi, ölçüm araçları, vb.) ve teknolojinin kullanılabileceğini de bilmemektedir.

Tutumlar çocukların matematik hakkında ne düşündükleri ve hissettikleridir. Tutumlar, öğrenme matematiğiyle olan deneyimlerinin neye benzediğine göre geliştirilmiştir. Dolayısıyla, kavramları iyi bir şekilde anlama ve becerileri edinme konusunda eğlenen bir çocuğun, problem çözme becerisinde matematik ve güvenin önemi hakkında olumlu düşüncelere sahip olması daha olasıdır.

Singapur Matematiği çerçevesi kesinlikle karmaşıktır, ama aynı zamanda kesinlikle iyi düşünülmüş ve iyice tanımlanmıştır. Metodun savunucusu olun ya da bu konuda emin olmayın, felsefenin daha iyi anlaşılması çocuğunuza matematik konusunda yardımcı olmanın anahtarıdır.

Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x