2-12 Yaş Arası Çocuklar İçin Spor Önerileri

Abdulkadir Özbek

2-12 Yaş Arası Çocuklar İçin Spor Önerileri Listesi

Bazı sporlara başlamak için ideal yaşlar vardır. Çocuğunuzun yaşına en uygun spor ve egzersizleri sizin için listeledim. 

2-5 Yaş

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar birçok temel harekette ustalaşmaya başlasalar da organize spor için henüz çok küçükler. Bu yaş grubu için uygun olabilecek spor ve aktiviteler şunları içerir: Koşu, atlama, zıplama, hoplama, fırlatma, yakalama, yüzme, üç tekerlekli bisiklet sürme, oyun alanı ekipmanına tırmanma yapabilirler.

6-9 yaş arası

Çocuklar büyüdükçe vizyonları, dikkat süreleri, motor koordinasyonları ve uzun mesafe fırlatma gibi becerileri gelişir. Yönergeleri daha iyi takip edebilirler. Bu yaş grubu için uygun olabilecek spor ve aktiviteler şunları içerir: Futbol, koşu, jimnastik, yüzme, tenis, dövüş sanatları, dans, ip atlama, paten veya buz pateni, doğa yürüyüşü, kayak yapabilirler.

10-12 yaş arası

Bu yaşta çocukların çoğu olgun görüşe ve spor stratejilerini anlama ve hatırlama yeteneğine sahiptir. Genellikle futbol, ​​basketbol, voleybol, golf, tenis gibi kompleks sporları rahatlıkla yapabilirler.  

Yakın temas sporlarına ne zaman başlanabilir?

2-12 Yaş Arası Çocuklar İçin Spor Önerileri arasında yer alan yakın temas sporlarına ne zaman başlanabilir. Boks, güreş ya da karate gibi yakın temas sporları için çocuğunuzun yaşını, olgunluğunu ve fiziksel boyutunu göz önünde bulundurun. Bu spor dallarındaki rekabet ve mücadele etme zorunluluğunun çocuğunuzun gelişimi için uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Sürekli müsabakalara katılmak çocuğunuzda stres ve tükenmişliğe yol açabilir.

Çocuklar için spor ve egzersiz seçenekleri yaparken kendinize şu soruları sormalısınız:

Çocuğum bu aktiviteden zevk alacak mı?

Bu spor, yaşına uygun beceri gelişimine uygun mu?

Çocuğumun farklı seçenekleri ve çeşitli etkinlikleri keşfetmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Dikkat edilmesi gerekenler

2-12 Yaş Arası Çocuklar İçin Spor Önerileri. Çocuklar için spor ve egzersiz seçenekleri değerlendirilirken, tek bir spor dalında erken uzmanlaşmaktan kaçının. Bir spora odaklanmak, çocuğunuzun becerilerini test etmesini ve diğer eğlenceli sporları deneyimlemesini engelleyebilir. Çocuğunuzun en fazla seveceği sporu tercih etmesi için mümkün olduğunca tüm sporları deneyimlemesini sağlamalısınız.

Paylaş
1 Yorum
1.4 5 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aleyna

Kaç yaşa kadar dır

Login

1
0
Would love your thoughts, please comment.x