Çocuklarda Uyku Problemini Çözmek için 10 Öneri

Abdulkadir Özbek

Çocuklarda Uyku Problemi

Çocuğunuz uykusu olmasına rağmen geceleri uyumak istemiyor olabilir. Bu durum hem çocuklar hem de ebeveynler için de oldukça zorlayıcı bir süreç, öncelikle bunu kabul edelim. Bu süreci kolaylaştırmak ve aşmak adına atacağımız bazı adımlar var ama öncesinde çocuğunuzun neden uyku problemi yaşıyor olabileceğine bir göz atalım.

Çocuklarda Uyku Problemi


Ayrıca söylemek gerekir ki çocuğunuz aşağıda yazdığım maddeler dışında farklı bir rahatsızlık/korku yaşıyor da olabilir, böyle bir şüpheniz var ise de muhakkak bir doktora gidip yardım isteyin.

Uyku Zamanı Korkuları

Çocuklar için uyku öncesi korku ve endişe hissetmek uykuya dalmakta güçlük geçmenin en temel sebeplerinden biridir. Bir çocuk karanlıktan korkuyor olabilir, yalnızlık onu kaygılandırıyor olabilir veya daha önce gece duyduğu bir ses ile ilgili kafasında bazı kurgular yaparak bazı şeylerden korkuyor olabilir.

Yaş aldıkça, bu korkular genellikle ortadan kaybolur. O yaşa gelene kadar ise yataktaki göz hizasına gördüğünde iyi hissedeceği objeler, fotoğraflar, sevdiği oyuncaklarını yerleştirmek çocuğunuza iyi hissettirecektir.

Kabuslar

Çocuklarda Uyku Problemi

Geceleri korkutucu bir rüya görme endişesi de çocuğunuzun uyuya kalmasını zorlaştırabilir, bu konuda onlarla konuşmak ve bazen de çizmelerini istemek; onların bu korkularını azaltmaya yarayabilir.

Korkabileceği kitapları gece ona okumamak, korkutucu olabilecek çizgi filmleri de izlemesine engel olmak burada bir çözüm olabilir. Daha sakinleştirici bir kitap veya bir müzik açarak uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

Stress ve Endişe

Çocuklarda Uyku Problemi


Strese sahipken uyumakla ilgili herkes problemler yaşayabilir, çocuğunuzun da ertesi gün sınavı varsa, onu zorlayacak bir ortama girmesi gerekecekse, sahneye çıkması gerecek veya onu strese sokacak başka bir işle meşgul olacaksa, bu da uykuya dalmasını oldukça zorlaştıracaktır.

Böyle bir noktada onunla konuşmak, başarısız olsa bile bunun ona karşı sevginizi değiştirmeyeceğini dile getirmek, kaygı hissetmesinin normal olduğunu anlatmak iyi bir çözüm olabilir.

Konforsuzluk Hissi

Çocuklarda Uyku Problemi


Çocuğunuzun kendini konforsuz hissedebileceği bazı durumlarda da uyumak onun için oldukça zor olabilir: ortam çok sıcaksa veya çok soğuksa, çocuğunuz aç ise, kalabalık bir yerde iseniz… Aynı siz gibi rahatsız olabilir!

Bunun için de duruma göre çözümler geliştirebilirsiniz, uyku öncesi ılık bir duşa girmek, soğuk ise sevdiği çorapları giydirmek gibi.

Fazla/Az Uyku

Çocuklarda Uyku Problemi


Çocuğunuz yatmadan önce yorgun değilse, uyuması gerçekten zor olabilir; bu noktada da çocuğunuzun uyku ihtiyaçlarını gözden geçirmeniz gerekir. Örneğin, 3-5 yaş arasındaki bir çocuğun yaklaşık 10-13 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu kontrolleri yapmaya çalışın ve onun uyku ihtiyaçlarını tekrar gözden geçirin. Daha iyi uyku için ipuçları:

 • Uykudan en az bir saat önce, telefon ve televizyon gibi tüm dijital cihazlardan uzak durun. Harvard Tıp Yayınları’na göre iyi bir uyku için en az iki saat önce dijital ekranlardan uzak kalmak gerekiyor.
 • Ev ödevi gibi çocuğunuzu strese sokabilecek etmenleri en az bir saat önceden konuşmayı kesin.
 • Bir uyku rutini oluşturun: Uyumadan önce sakin bir müzik dinlemek veya kitap okumak gibi.
 • Odasını karartın ve rahatlayabileceği objeleri göz hizasına yerleştirin. (Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa, aydınlık bırakabilirsiniz.)
 • Kafein içeren içerikleri gece içmesini engelleyin.
 • Gün içerisinde egzersiz yapın.
 • Uyku öncesi zihin egzersizleri yapın. Mesela: 100’den geriye gözlerimiz kapalı sayın.
 • Sevdiği bir oyuncağı birlikte uyumaları için verebilirsiniz.
 • Uyuması için onu yalnız bıraktığınızda yanağına öpücük kondurmayı unutmayın.
 • Belirlediğiniz rutinleri pes etmeden uygulamaya devam edin.

  Uyku problemleri yaşamak hem çocuk için hem de ebeveyn için oldukça zorlayıcı olabilir. Bu zorlanma hissinizin oldukça normal olduğunu kabul ederek bahsettiğim yöntemleri deneyerek çözüm arayın. Çözümsüz kalıyorsanız da bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Kaynaklar: https://www.nhs.uk

https://www.health.harvard.edu/blog/how-to-help-your-child-get-the-sleep-they-need-2020083120894

Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x