Sağ Beyin ve Sol Beyin İçin 8 Aktivite

Abdulkadir Özbek

Sağ Beyin ve Sol Beyin İçin 8 Aktivite Önerisi

Sadece %65’ini kullandığımız beyin fonksiyonlarımız geliştirilebilir.  İnsan beyni davranışına ve düşünme tarzına göre sağ ve sol hemisfer olarak ikiye ayrılarak farklı aktivitelerin kontrolünü sağlar. Eğitim ve alıştırma gibi yöntemler geliştirilebilir. 

Böylece sağ beyin, sol beyin ayrı ayrı, istenirse ikisi de dengeli bir şekilde geliştirilebilir. 

Sağ ve Sol Beyin Egzersizleri

Sağ Beyin ve Sol Beyin İçin 8 Aktivitelerinden ilki “Sağ ve Sol Beyin Egzersizleri”. Sağ beyin eğitimi yöntemleri esas olarak sanatsal faaliyetleri içerir ve yaratıcılığı artırır. Sağ beynin vücudun sol tarafının hareketlerinden sorumlu olduğunu biliyor muydunuz? Yani en iyi sağ beyin aktivitesi vücudunuzun sol tarafını kullanmaktır.  Matematik, fen bilgisi veya gramer dersleri genellikle beynin sol tarafını geliştirmek için iyidir.

Ellerinizi kullanın

Aktif olarak kullanmadığınız elinizi kullanarak bir şeyler yazmaya ya da çizmeye çalışın. Mümkün olduğunca düzgün çizip yazmayı deneyin. Bu aktivite, elinize bağlı olarak sol veya sağ beyni çalıştırır. Sizi her iki tarafınızı da kullanmaya zorlar, bu nedenle sol ve sağ beyni birbirine bağlamak için en iyi beyin egzersizlerinden biridir.

Nefes egzersizi

Sağ beyin ve sol beyin için 8 aktiviteden bir diğeri ise “Nefes Egzersizleri”. Beyin egzersizleri vücudun zıt tarafına yöneliktir. Yani sol burun deliğimizden nefes aldığımızda sağ beynimizi harekete geçer. Sağ burun deliğinizi kapatın ve sol burun deliğinden nefes alın. Sol beyni çalıştırmak için sağ burun deliğinizi kapatın.

Eşleştirme oyunu

Beyninizin sağ tarafı da yüz tanımadan ve dolayısıyla görsel hafızadan sorumludur. Bu aktivite için bir deste kart veya bir dizi eşleşen oyun kartı kullanabilirsiniz. Kartları ters çevirin ve eşleşmelerini en az sayıda çevirmeyle bulmaya çalışın. Tek seferde yalnızca 2 kart çevirebileceğinizi ve bunları eşleştiremezseniz geri çevirmeniz gerektiğini unutmayın. Bu oyun sadece sağ beyin uyarımı olmakla kalmayacak, aynı zamanda dikkat ve hafıza becerilerini de geliştirir.

Bulmacalar

Bulmacalar

Sağ beyin ve sol beyin için 8 aktiviteden bir diğeri ise; Sudoku, bulmaca vs. sol beyin uyarımı için mükemmeldir! Her gün bir bulmacayı çözmeye çalışın! Bulmaca çözmek, beynin sol tarafının sorumlu olduğu mantıksal düşünmeyi gerektirir. Ayrıca, bu aktiviteler dikkat becerilerini geliştirmek için mükemmeldir.

Zeka oyunları

Zeka Oyunları

Serebral egzersizlerin sıkıcı olması gerektiğini kim söyledi? Zeka oyunları çok eğlenceli sol beyin aktiviteleridir! Sol yarıkürenizi zeka oyunlarıyla eğitmek, mantıksal ve stratejik düşünmeyi ve diğer bilişsel becerileri geliştirir.

Yabancı dil öğrenmek

Sol yarıküremiz ayrıca yazılı ve sözlü dil faaliyetlerinden de sorumludur. Bu nedenle, herhangi bir biçimde herhangi bir dili öğrenmek, sol beyni uyarmaya yardımcı olur.

Sol ve sağ beynin dengelenmesi

Sağ Beyin ve Sol Beyin İçin 8 Aktivitelerinden sonuncusu ise “Beynin Dengelenmesi”. En büyük düşünürlerin, sanatçıların ve mucitlerin her iki beyin yarıküresi arasında değerli bir dengeye sahip olduğu bilinmektedir. Verilen egzersizleri çift taraflı uygulayarak sol ve sağ beyin eşit oranda çalıştırılabilir.

Sağ ve Sol Beyni Geliştirecek Öneriler

Paylaş
Yorum Yaz
3.2 14 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x