Salgında Yapılması Gereken 11 Tavsiye

Abdulkadir Özbek

Salgında Yapılması Gereken 11 Tavsiyeyi Sizlerle Paylaşıyorum.

İyi uyuyun: 

İyi uyuyun, Düzenli olun

Salgında yapılması gereken 11 tavsiyeden ilki “Uyku“. Uyku saatlerindeki düzen ve uyku kalitesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyne iletilen sinyallerle korku ve kaygıyı azaltarak psikolojik sağlığı da korur.

Düzenli olun: 

Gündelik yaşantıyı düzene sokmak, örneğin aynı saatte uyanmak, aynı saatlerde yemek, egzersiz yapmak, hatta kahve içmek bile fayda sağlar.

Sakinleşin: 

Sakinleşin

Sakinleşmek stresle başa çıkmanın en önemli yolu. Gün içinde 2-3 dakika süresince burnunuzdan 3 saniyelik derin nefes alıp 6 saniyede vermeniz yeterli.

Olumlu düşünün: 

Kendinize ve çevrenize karşı esnek ve yapıcı olmak, olumsuz düşüncelerden kurtulmak, zorunluluk ve buyurganlık içeren cümleler kurmak büyük fayda sağlar.

Merhametli olun: 

Sadece başkalarına karşı değil, kendinize karşı da merhametli olun. Sadece siz değil, herkes zorlu bir dönemden geçiyor. Bu yaklaşım sizi daha mutlu, dayanıklı ve iyimser yapacaktır. 

Harekete geçin: 

Egzersiz stres hormonu seviyelerini azaltarak beynin dopamin ve serotinin salgılamasını sağlar. Her gün yapacağınız düzenli yürüyüş bile daha mutlu ve neşeli hissettirir.

Yanlış bilgi salgınından korunun: 

Özellikle sosyal medya aracılığıyla ortaya çıkan yanlış bilgi salgınlarından uzak durun. Kötü, yanlış ve negatif bilgi saldırısı ciddi bir sağlık tehdidi haline gelebilir.

Keyifli aktivitelere yönelin: 

Ruh sağlığınızı korumak için mutluluk sağlayıcı yeni ve keyifli aktivitelere yönelebilir, enstrüman çalabilir, resim yapabilirsiniz. 

Pozitif ilişkileri çoğaltın

Pozitif ilişkileri çoğaltın: 

Size iyi gelen sosyal ilişkilerinizi, aileniz, dost ve arkadaşlarınızla iletişiminizi artırabilir, gündelik ve olumsuz konuların dışında sohbet edebilirsiniz.

Maneviyatınızı güçlü tutun: 

Salgında yapılması gereken 11 tavsiyeden sonuncusu ise “Güçlü Maneviyat”. Güçü maneviyat duygusu huzuru yakalamanın ve akıl sağlığını korumanın en önemli yollarından biridir. Zor dönemlerde inancınızı ve maneviyatınızı güçlü tutmanız çok önemlidir.

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x