Bir Bilim Aşığı Yetiştirmenin 6 Yolu

Abdulkadir Özbek

Bir Bilim Aşığı Yetiştirmenin 6 Yolu Nelerdir?

Çocukların hepsi bilim insanı olarak doğar. Sorularla doludurlar, her şeye meraklı gözlerle bakarlar,  minik karıncayı büyülenerek dakikalarca izleyebilirler. Çocuğunuzun içindeki bilim insanını yaşatmak mümkün. 

Bir Bilim Aşığı Yetiştirmenin 6 Yolu – 1 Ders dışı etkinliklere yönelin

Nobel Ödüllü bilim insanlarının dörtte üçünün bilim tutkusunu okulun dışında keşfettiğini biliyor musunuz? Bilimsel keşiflere odaklanarak ders dışı etkinlikler arayın. Birlikte bilimsel yayın organlarını takip edin, basit deneyler yapın, doğayı inceleyin.

Bir Bilim Aşığı Yetiştirmenin 6 Yolu – 2 Doğru video oyunlarıyla bilime yönlendirin

Doğru video oyunlarıyla bilime yönlendirin

Angry Birds çocuğunuzun bilim insanı olmasına yardımcı olamaz ama Minecraft yardımcı olabilir. Bu tarz oyunlar öğrencilerin kodlama bilimine olan ilgisini artırıyor. Minecraft gibi oyunlar, oyun oynarken sanal yapı taşlarını kullanarak karmaşık dünyalar kurmayı, “mods” adı verilen eğitim eklentilerini, programlama temellerini öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Bir Bilim Aşığı Yetiştirmenin 6 Yolu – 3 Birlikte keşfedin

Biyoloji hakkında pek bir şey bilmiyor musunuz? Telaşa gerek yok. Aslında bilim, cevabı bulmaktan ziyade bilimsel yolculuğu hedefler. Çocuğunuzla yapabileceğiniz en iyi şey merakını paylaşmak, merak ettiği konular hakkında beraber öğrenmek için keşfe çıkmaktır. Canlı türlerini, uzayı, ışığı, sesleri, hareketleri merak edip birlikte araştırmak yeterli olacaktır. 

Bir Bilim Aşığı Yetiştirmenin 6 Yolu – 4 Çocuklara özel bilimsel yayınları takip edin

Çocuklara özel bilimsel yayınları takip edin

National Geographic Kids ve Ranger Rick Jr. gibi dergilere abone olun ve Design Squad, Sid the Science Kid ve SciGirls gibi bilim temalı TV programlarını izleyin. İster hayvanlar ister hava durumu olsun, çocuğunuzun merak ettiği konularda kitaplara bakın. Ve kocaman bir örümcek gördüğünde çığlık atarsa, bir büyüteç çıkarıp bir göz atmasını sağlayın.

Bir Bilim Aşığı Yetiştirmenin 6 Yolu – 5 Çocuğunuzla gezilere çıkın

Müze, doğa, akvaryum, botanik bahçe, hayvanat bahçesi gibi yerleri gezin. Liderliği ona verin. Zamanı ona bırakın siz yönetmeyin. Yavaşlayın, çocuğunuzun hızına uyun ve gördükleri hakkında konuşun. Bir gün sadece bal arılarıyla, ertesi gün elektrikle, sonraki gün kodlamayla ilgilenmesini sağlayın. Su arıtma tesisi, rüzgar enerjisi, hatta makineler hakkında birlikte araştırma yapın.

Bir Bilim Aşığı Yetiştirmenin 6 Yolu – 6 Bilimin yaşantının içindeki yerini gösterin

Bilimin yaşantının içindeki yerini gösterin

Bilimin sıkıcı ya da sadece dehalar için olduğu şeklindeki yanlış izlenimle savaşmak için çocuğunuza bunu her gün kullandığınızı hatırlatın. Pişirme bir kimya dersidir, bloklarla inşa etmek fizik içerir ve her çocuğun yapmayı en sevdiği şey olan “sorular sormanın” bilimsel atılımların ilk adımıdır. Meslekleri tanıtın, gündelik aktivitelerde kullandığınız her yöntemin hangi bilim dalına ait olduğunu açıklayın. 

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x