Çocuğunuza sevginizi hissettirecek 7 Öneri

Abdulkadir Özbek

Çocuğunuza sevginizi hissettirecek 7 Öneri

Çocuklarınızın sevginize, zamanınıza ve bölünmemiş ilginize ihtiyacı vardır. Bir ebeveyn olarak siz, muhtemelen hayatlarında en önemli etkiye sahip olacaksınız. Çocuklarınızın kendilerini güvende hissetmelerine ve özgüvenlerini inşa etmelerine yardımcı olmak sizin görevinizdir.

Aile hayatınızın düzenli bir parçası haline gelen alışkanlıklar ve ritüeller büyük bir etkiye sahip olacaktır. En yoğun günlerinizde bile, çocuğunuza sıradan aktiviteleriniz sırasında onunla ilgilendiğinizi gösterebilirsiniz. Çocuğunuza sevginizi yeterince hissettirebiliyor musunuz?

Çocuğunuzun sevildiğini ve değer verildiğini hissetmesini sağlamak için normal rutinlerinize entegre edebileceğiniz aşağıdaki fikirleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

1 – Birlikte Aktif Zaman Geçirin:

Çocuğunuza sevginizi hissettirecek 7 öneriden ilki birlikte aktif zaman geçirmek. Çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde onu aktif olarak dinleyin. Yaptığınız işe ara vererek ve göz teması kurarak ona dinlediğinizi gösterin. Konu böceklerle veya ikinizin de yüz kez izlediği bir filmle ilgili olsa bile, bahsettikleri konu hakkındaki ilgilerini paylaşın. Yaptığınız işe o an ara veremiyorsanız eğer, çocuğunuzla bunu paylaşın ve ilginizi ona tam olarak verebileceğiniz bir saatte onun konuşmak istediği konuya geri dönün.

2 – Her Fırsatta Sevginizi Gösterin:

Çocuğunuza her fırsatta sarılın ve öpün. Fiziksel temas, çocuklarınızla bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Araştırmalar ebeveyn ve çocuk arasındaki sıcaklık ve şefkatin; daha yüksek öz saygı, daha iyi ebeveyn-çocuk iletişimi ve daha az psikolojik ve davranışsal problemle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

3 – Olumlu Davranışlarını Takdir Edin:

Çocuğunuzu takdir etmek söz konusu olduğunda, nitelik nicelikten daha önemlidir. Sonuç ne olursa olsun, çocuğunuzun çaba gösterdiği için kendisiyle gurur duyduğunuzu bilmesini sağlayın. Önemli olan çocuğunuzu yaptığı her şey için övmek değil, olağandışı bir şey yaptıklarını veya bir hedefe ulaşmak için çok çalıştıklarını farkına varıp bunu belli etmenizdir.

4 – Çocuğunuzdan Yardım İsteyin:

Çocuğunuza sevginizi hissettirecek 7 öneriden bir diğeri ise çocuğunuzdan yardım isteyin. Ev işleri için çocuğunuzdan yardım isteyin ve size bazı şeyleri nasıl yapacağınızı öğretmesi için ona bir şans verin. Yemek masasını kurmalarını, çöpü çıkarmalarını veya köpeği gezdirmelerini isteyin. Çocuğunuza, evinizin düzenini sağlamak için oynadıkları rolü takdir ettiğinizi söyleyin. Yeni bir popüler kelimeyi açıkladığı veya Snapchat gibi popüler uygulamaları kullanmayı size öğrettiği için kendisine teşekkür edin.

5 – Dışarıdaki İşlerinize Çocuğunuzu da Dahil Edin:

Günlük işlerinizde çocuğunuzun size katılmasını sağlayın, alışverişe, dolaşmaya, yürüyüşe beraber gidin. Yapılacaklar listenizi tamamlamanız beklediğinizden daha uzun sürebilir ancak yol boyunca edeceğiniz sohbet buna değecektir.

6 – Uyku Vakti Ritüelleri Oluşturun:

Çocuğunuza sevginizi hissettirecek 7 öneriden bir diğeri ise uyku vakti ritüellerini oluşturun. Uykuya hazırlanmak için harcanan zaman, rahatlamak ve çocuğunuzla bağ kurmak için ideal bir fırsattır. Bir araya gelin ve en sevdiğiniz kitaplarınızı paylaşın. Gerçek hayattaki deneyimlerinize dayalı hikayeler anlatın. O gün olan ve minnettar olduğunuz pozitif anılarınızı paylaşın. Onun da size anlatmasını sağlayın. Eğlenceli, samimi ve bol paylaşımlı etkileşim kurun. Çocuğunuzu tanımak ve anlamak için her fırsatı değerlendirin.

7 – Aile Sofrasının Tadını Çıkarın:

Çocuğunuza sevginizi hissettirecek 7 öneriden sonuncusu ise aile sofrasının tadını çıkarın. Araştırmalar, düzenli olarak ailecek yemek yemenin fiziksel, zihinsel ve duygusal faydaları olduğunu göstermektedir. Birlikte akşam yemeği yemek, aile olarak kesintisiz ve kaliteli zaman geçirmek için bir şanstır. Dikkatinizin dağılmaması için yemek zamanlarının mümkün olduğu kadar telefonsuz ve televizyonsuz olmasına özen gösterin. Çocuklar, aileleri gün içinde yaşadıklarına içten ilgi gösterdiklerinde, yaşadıkları hakkında sorular sorduğunda ve yaşadıklarını uygun şekilde paylaştıklarında kendilerini sandığınızdan daha çok önemli ve değerli hissederler.

Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x