5 Madde de Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedin ve Geliştirin!

Abdulkadir Özbek

Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedin!

Birçok ebeveyn, çocuklarının yetişkin oldukları zaman nasıl görünmesi gerektiği ve kariyerlerinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili hayaller kurar. Bir aile kurmak için sabırsızlanan bazı insanlar, çocuk henüz anne karnındayken bile bunlar hakkında düşünür.

Bir ebeveyn olarak, sahip olduğunuz beklentiler ve çocuklarınız için en iyisini dilemenin arasında bir denge kurmak oldukça zordur. Her ne kadar kalbinizin en derinlerinden gelse bile, çocuğunuzun yapısına ve yeteneklerine değil de kendi vizyonunuza göre standartlar belirlemeniz yalnızca çocuğunuzu baskı altında hissettirecektir.

Standartlarınızı yakalayamamak, çocuklarınızda hayal kırıklığına neden olur ve bu kesinlikle çocuğunuza yapmak istemediğiniz bir şeydir. Her ebeveyn, çocuklarının sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebileceği bir ortam yaratmak için elinden gelenin en iyisini yapmalıdır.

Ancak yapmanız gereken tek şey tabii ki de bu değildir. Aynı zamanda çocuğunun yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olmak her ebeveynin öncelik listesinin en üstünde olmalıdır.

1- Destekleyici ve Sevgi Dolu Bir Ortam

Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedin

Çocuğunuzun hayatının her alanında başarılı olmasını istersiniz ancak kendi isteklerinizi onlara dayatırsanız hiçbir şeyi doğru yapamazsınız. Çocuğunuzun sahip olduğu doğal yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için onları baskı altında tutmadan, sağlıklı bir şekilde yaklaşmalısınız. Çocuklarınız için destekleyici bir ortam yaratmalısınız.

Yetenek keşfetmek biraz dedektifçilik oynamanız gereken bir kısımdır. Çocuğunuz bir sanat alanına yakınlık gösterebilir, ancak hemen bir başyapıt yaratamayacaklarının farkında olmalısınız. Bir ebeveyn olarak asıl işiniz çocuğunuzun ilgi alanlarını ve yeteneklerini fark etmek ve onları doğru şekilde yönlendirmeye devam etmektir.

2- Büyük Özgüven Artışı

Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedin

Çocuklar, dünyada daha çok yeni oldukları için her şey onlara çok yeni gelir ve bu sebeple özgüven sorunları yaşayabilirler. Karşılaştıkları her yeni şey bir öğrenme sürecinden geçmelerini gerektirir. Erken yaşta bir yeteneklerini keşfetmeyi başarırsanız, çocuğunuz bir konuda iyi olduğunun farkına varacaktır. Yeteneklerini keşfetmek, becerilerinden emin olmasını sağlar ki bu büyük bir özgüven arttırıcıdır.

3- Beceri Geliştirme

Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedin

Çocuğunuzun yeteneklerini keşfetmenin en etkili yolu, onları farklı aktivitelerle meşgul etmektir. Onlara boyama kitapları verdiğinizde belki de yeteneklerinin resimle bağlantılı olduğunu görecek ve kendi alanlarını keşfetmelerini sağlayacaksınız. Belki biraz müzik çalarak çocuğunuzun ses becerilerini keşfetmesini de sağlayabilirsiniz.

Bu tür keşiflerin yavaş yavaş yapılması gerekir. Çocuğunuz ara sıra dinlenerek sevdiği aktivitelere devam ettiği zaman ister istemez motor becerileri, bilişsel ve sosyal becerileri gelişecektir.

4- Artan Başarı Şansı

Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedin

Çocuğunuz büyüdükçe ilgi alanlarına daha iyi odaklanacaktır. Çünkü artık nelerin ilgisini çektiğinin farkına varacaktır. Pek çok çocuk üniversite çağına kadar ne istediğini bilmez ve hatta bazıları kariyer seçimlerini üniversitedeyken bile değiştirebilirler. Hangi konularda potansiyeli olduğunu anlamasına yardım ederseniz, bu tür gecikmeleri ve zaman kaybını önleyebilirsiniz.

Çocuklarınızın doğru şekilde gelişebilecekleri bu tür ortamlar yaratırsanız ve onlara yetenekleri üzerinde çalışmaları için ihtiyaç duydukları tüm imkanları sağlarsanız, başarı şanslarını çok olumlu bir şekilde etkilersiniz.

5- Yapacağınız En Önemli Yatırım

Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedin

Özellikle bu modern çağda çocuk yetiştirmek oldukça zordur. Çocuğunuzu sağlıklı ve bağımsız bir yetişkin olması için nasıl büyüteceğinize dair birçok öğretici kitap var. Her ebeveynin bu konu hakkında bilinmesi gereken şeyleri okuyup öğrenmesi gereklidir. Böylece size doğru görünen yöntemleri uygulayabilirsiniz. Çocuğunuz şimdiye kadar yaptığınız en önemli yatırımdır.

Çocuğunuzu herhangi bir şey yapmaya zorlamamalısınız. Yanlış anlamayın, onların pes etmesine izin vermenizi önermiyoruz. Size neden belirli faaliyetlere dahil olmak istemedikleri konusunda iyi nedenler verirlerse, onlara biraz zaman verin. Doğru kararlar vermeye çalışın. Siz ve aileniz iyi ve mutlu olmayı hakkediyorsunuz çünkü.

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x