Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Faydaları

Abdulkadir Özbek

Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Faydaları Neler?

Erken Yaşta Dil Öğrenmenin 9 Faydası

Çocuklarda ikinci bir dil öğrenimi çok daha kolaydır. İkinci bir dili erken yaşta öğrenmenin temelde tercih edilme sebebi, o yaşlarda çocukların dil öğreniminde çok daha hızlı olması ve bu açıdan zorlanmamasıdır. Öğrenmek için çok zamanları vardır, kısıtlayıcı ve zorlayıcı etkenler henüz oluşmamıştır ve beyinleri o yaşlarda dil öğrenimi için mükemmel durumdadır.

Kısacası, çocuğunuzun erken yaşlarda ikinci bir dili öğrenmesi, onları ilerideki yaşlarında dil öğrenmek için büyük çabalar vermekten kurtarır.

Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Faydaları

1- Beyin yapıları, ikinci bir dil için mükemmel durumdadır

Biyolojik olarak sürece baktığımızda, çocukların beyinleri sünger gibidir.  Çocuğa bu yaşlarda ne verirseniz çok hızlı şekilde alacaktır. Beyin yapısı çocuk fark etmeden verilen her bilgiyi absorbe eder. Yetişkinken fark etmeden bir şarkının sözlerini ve ritimlerini fark etmeden ezberleriz, çocuklar için de dil öğrenmek aynı yoldan olur. 

UCLA’da nöroloji profesörü olan Dr. Paul Thompson ve ekibi, yeni diller öğrenmede uzmanlaşmış beyin sistemlerinin yaklaşık altı yaşından ergenliğe kadar hızla geliştiğini fark etti.

Aynı zamanda dil öğrenme skorları incelendiğinde 0-6 yaşın dil öğrenme açısından en iyi zaman dilimi olduğunu görüyoruz.

2- Bebeklerin ikinci dil öğrenimi için özel bir dil öğrenme yetenekleri vardır

10-12 yaş öncesi, bebeklerin tüm dillerdeki sesleri ayırt etme yetenekleri vardır. Daha sonra ise, maruz kalma seviyelerine göre sadece anlam yaratmak için gerekli olan dil seslerini ayırt etmeye başlarlar. Bu şekilde, dil öğrenmek onlar için çok daha kolay bir iş haline gelir.

Bebekler, sadece televizyon izleyerek veya radyo dinleyerek yeni bir dil öğrenebilir mi? Washington Üniversitesi, dil ve konuşma bilimi profesörü Patricia Kuhl bunun mümkün olduğunu örnekleriyle TEDX konuşmasında aktarıyor.

Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Faydaları

3- Çocukların öğrenecek daha az şeyi var


Erken yaşta dil öğrenmenin faydalarından bir diğeri ise çocukların o yaşlarda daha basit düşünmesi. Daha az kelime kullanırlar, daha basit cümleler kurarlar ve daha az soyut düşünürler. İkinci dili öğrenen çocuklar, duygularını ve soyut düşüncelerini nasıl aktaracaklarına dair endişe duymazlar, böyle bir yükümlülük hissetmezler. Bu çocuklar büyüdüklerinde, kendilerini iki dilde de nasıl ifade edeceklerini öğrenirler. Yetişkinler ise dil öğrenirken kendilerini ifade ederken daha kompleks cümleler kurmak ve duygularını aktarmak isterler fakat bir dilde bu seviyeye gelmek yetişkin çağında çok daha zor ve zahmetli bir iştir.

4- Çocukların yeterince zamanı var

Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Faydaları

Çocukken okuduğunuz kitapları şimdi okuduğunuz kitaplara kıyasla düşünün. Şu anda okuyabileceğiniz metinleri anlayabilmek için yıllarca eğitim almanın ve okumanın gerekli olduğunu unutmayın. Aynı şey yazma, dinleme ve hatta konuşma için de geçerlidir. Erken yaşta ikinci bir dil öğrenmenin faydalarından bir diğeri de zamandır. Çocukların zamanı var. Küçük ve basit bir şekilde başlayabilir ve aynı anda hem daha yüksek düşünce hem de iletişim seviyelerine kadar ilerleyebilirler. 

5- İkinci bir dil öğrenmek, çocukların problem çözme becerilerini artırır

İkinci bir dil öğrenen çocuklar, problem çözme konusunda çok iyilerdir ve yaratıcı düşünebilirler. Beyinleri, genç yaşlardan itibaren hangi dili ne zaman konuşacaklarını belirlemeye çalışırken sürekli bir çalışma halinde olur. Araştırmacılar, gelişmiş problem çözme becerilerine ek olarak iki dilli çocukların planlama, konsantre olma ve çoklu görevlerde daha iyi olduklarını bulmuşlardır. Çocuğunuza genç yaşta ikinci bir dil öğreterek daha kreatif ve daha iyi bir problem çözücü olmalarını sağlayabilirsiniz.

6- İkinci bir dil öğrenmek testlerdeki başarıyı etkiler

Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Faydaları

Erken yaşta ikinci bir dile sahip olmanın diğer bir faydası ise testlerdeki başarıyı etkilemesi. Yabancı diller çalışan çocukların standart testlerde – Amerikan üniversiteler için gereken ACT ve SAT testleri örnek verilebilir- daha iyi performans gösterdikleri belirlendi.

7- İkinci bir dil öğrenmek farklı düşünme yolları geliştirmeyi sağlar

Erken yaşta dil öğrenmenin faydalarından bir de iki dilli çocuklar, dünyayı farklı merceklerden görmeyi öğrenirler. Sadece iki dilden farklı kaynaklara ulaşabildikleri için değil aynı zamanda farklı lenslere sahip olurlar. Peki bu ne demek? Öğrenilen her dilin, anlamı aktarma açısından farklılıkları vardır.  Beynin bunları çözmek için verdiği çaba zihin için iyi bir egzersizdir çünkü iki dilli zihinler bu farklılık engelini çözmek için farklı yollar ararlar bu şekilde de yaratıcılıkları da gelişir.

8- İkinci bir dil öğrenmek, çocuğun kariyeri için çok yardımcıdır

Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Faydaları

Modern küreselleşme çağında, giderek daha fazla şirket birden fazla dil konuşan çalışanlar arıyor. Bu, şirketlerin genellikle bir veya daha fazla dile tercüme yapabilen ve belirli bir alanda uzmanlaşan çalışanlar aradığı anlamına gelir. 

Bu sadece tercüman olmak anlamına da gelmez, şirketler globalleşmeyle beraber bünyelerinde farklı dil ve kültürlerden çalışanlar çalıştırmaya başladı. Bu sayede çocuğunuz, farklı bir kültüre de hâkim aynı zamanda iş ortamında da zorluk çekmeyen biri haline gelir.

9- İki dil bilen çocuklar olgunlaştıkça farklı kültürlerle ilişki kurmaları kolaylaşır

Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Faydaları

Erken yaşta ikinci bir dil öğrenmenin en heyecan verici faydalarından biri, farklı kültürlerden daha fazla insanla iletişim kurabilmektir. İkinci bir dil öğrenen çocuklar, dünyayı dolaşmak ve diğer kültürleri tanımak için inanılmaz fırsatlara sahip olurlar.

İngilizce dünyadaki insanların bir ana dili paylaşmadıklarında iletişim kurmak için kullandıkları ortak dildir, artık dünyanın her yerindeki birçok genç, İngilizceyi oldukça iyi anlıyor. İngilizceyi ana dili gibi konuşan çocuklar dijital dünya sayesinde de yeni kişilerle arkadaşlık kurabilir, yeni kültürleri öğrenebilir ve dünyaya bakış açısını zenginleştirebilir.

Kaynak:

https://www.ertheo.com/blog/en/learning-a-second-language/

Paylaş
Yorum Yaz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x