Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünü Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Abdulkadir Özbek

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Seçmeden Önce Yapılacaklar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) bölümünün amacı, hastaların kaza veya benzeri durumlarda deneyimlenen fonksiyon bozukluklarını tedavi edecek öğrencileri yetiştirmektir. Aynı zamanda sağlıklı bireylerin fiziksel aktiviteleri üzerine de yoğunlaşabilirler. Bireylerin, fiziksel olarak daha aktif hale gelmek istediklerinde de danıştıkları kişi yine fizyoterapistlerdir.

Bu yazıda, bu bölümü seçmeden önce yapmanız, araştırmanız gerekenlere değindim.

1- Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü mezunları ile Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlığına sahip doktorlar arasındaki farkları araştırın.

Fizyoterapistler tanı koyma iznine sahip değillerdir ve yalnızca doktorların koyduğu tanıya uygun şekilde tedavi uygulayabilirler. Dünyadaki süreçler ise Türkiye’dekinden farklıdır, detayları araştırabilirsiniz. Türkiye’de fizyoterapistler, doktorların tanısının ardından tedaviyi uygulayan kişiler konumundadırlar.

2- Uzmanlaşabileceğiniz alanları öğrenin.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü alanının çok farklı alt dalları vardır. Bunları öğrenin ve bu alt dalların geleceklerine dair araştırmalar yapın. Yüksek lisans şartlarını, gerekli eğitimleri araştırın. Yakınlık duyabileceğiniz alanlar olup olmadığını araştırın. Popülerleşen ve getirisi en yüksek olan alanlara da bakarak bu alana dair fikir sahibi olabilirsiniz.

3- Mezunlarla konuşun.

Bölümün mezunlarıyla konuşmak size bu bölümü okumanın ve mezun olmanın zorluklarını ve iyi yanlarını anlamak adına iyi bir veri sunabilir. İşe başlangıçta alınan maaşlar hakkında bilgi sahibi olabilir, hastanelerde veya evde fizyoterapi uzmanı olmak arasındaki farkları öğrenebilirsiniz. Mezun olduğunuzda daha iyi bir fizyoterapist olmak adına okurken neler yapılabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

4- Okulun bir hastanesi olup olmadığını öğrenin.

Sağlık alanında bir üniversite eğitimi alacak kişiler için okulun bir hastaneye sahip olması çok ama çok önemlidir. Mesleğinizi mezun olmadan deneyimleme fırsatını muhakkak elde etmelisiniz. Okulun hastanesi yoksa da hastanelerle bağlarını iyi araştırın, o okuldan mezun fizyoterapistlerle ve okulun son sınıf öğrencileriyle konuşmak iyi bir yol olabilir.

Ayrıca mezun olduğunuzda da okulunuzun kendi öğrencilerini bir çalışan olarak alma oranlarını öğrenmeniz. Böyle bir durumda nasıl bir maaş teklif ettiklerini bilmeniz önemlidir.

5- Okulun laboratuvar kapasitesini öğrenin.

Bir okulu tercih etmeden önce muhakkak okuldaki laboratuvarlar kapasitesini ve bölümün kontenjanını öğrenip başka okullarla kıyaslayın. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gibi bölümler için laboratuvarlar gerçekten önemlidir zira hasta ile bire bir karşılaşmadan önce modeller ile hareketleri çalışmak çok faydalı olacaktır.

6- Bölüm derslerini ve akademik kadroyu araştırın.

Bölüm derslerini detaylıca incelemek size bölüme dair iyi bir bakış açısı sağlar. Bu, bölümü okurken ne kadar keyif alabileceğinizi görmeniz adına anlamlıdır. Akademik kadroyu ve o kadronun özel ilgi alanlarını da muhakkak araştırın. Birçok farklı alanda çalışan akademisyene sahip olmak sizin zihin dünyanınız genişletir ve bölümde okurken dahi farklı alanlardan haberdar olmanıza yardımcı olur. Aynı şekilde akademisyenlerinizin uluslararası bağlantılarını ve yurt dışında aldıkları eğitimleri araştırın. Ülkemizde gelişime açık çok güzel alanlar var, yenilikçi bir yaklaşım için global bağlantılar çok kıymetlidir.

7- Bölüm mezunlarının nerelerde çalıştıklarını araştırın.

FFizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü mezunları çok farklı yerlerde çalışabilir veya kendi kliniklerini açabilirler. Devlet hastaneleri ve özel hastanelerden huzurevlerine, askeriyeden spor kulüplerine kadar farklı kurumlarda çalışabilirler. Bu açıdan kendi ilgi alanlarınıza göre bölüm içerisinde o konuya odaklı dersler seçebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin spor kulüplerinde çalışmak istiyorsanız  spor odaklı daha fazla ders alabileceğiniz okulları tercih etmek anlamlı olabilir .

8- Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü mezunlarının çalışma şartlarını araştırın.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü mezunlarının çalışma şartları hakkında araştırma yapmak, mesleğinizi icra ederken nelerle karışılabileceğinize dair bilgi edinmek, bu mesleği tercih etmeden önce yapmanız gereken önemli bir noktadır. FTR bölümünde insanlarla yakın ilişkiler kurmanız, fiziksel temasta bulunmanız gerekecektir. Aynı zamanda hastane ortamında olabilirsiniz; bu ortamları ne kadar sevdiğiniz, eğer sevmiyorsanız da farklı ortamlar için planlar yapmanız kritik bir rol oynar.

9- Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü mezunlarının aldığı maaşları araştırın.

Bu araştırmayı çevrenize sorarak yapmanız iyi olacaktır fakat elimizde Kariyer. Net’in verileri var. Kariyer. Net’in verilerine göre :

En düşük maaş, 43.750 TL

Ortalama maaş, 54.690 TL

En yüksek maaş ise 76.900 TL’dir.

Diğer bölümler hakkında bilgi almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Hukuk Bölümü

https://abdulkadirozbek.com.tr/hukuk-bolumu

Ekonomi Bölümü

https://abdulkadirozbek.com.tr/ekonomi-bolumu/

Psikoloji Bölümü

https://abdulkadirozbek.com.tr/psikoloji-bolumu/

Mimarlık Bölümü

https://abdulkadirozbek.com.tr/mimarlik-bolumu/

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü

https://abdulkadirozbek.com.tr/dijital-oyun-tasarimi/

Diş Hekimliği Bölümü

https://abdulkadirozbek.com.tr/dis-hekimligi-bolumu/

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü

https://abdulkadirozbek.com.tr/yapay-zeka-muhendisligi-bolumu/

Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği Bölümü

https://abdulkadirozbek.com.tr/molekuler-biyoloji-ve-genetik-muhendisligi/

Veterinerlik Fakültesi

https://abdulkadirozbek.com.tr/veterinerlik-fakultesi

Paylaş
Yorum Yaz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Login

0
Would love your thoughts, please comment.x